niedziela, 19 maja 2024 01:46
Reklama
Reklama

Ciąg dalszy "uzdrawiania służby zdrowia". Szpital Rehabilitacyjny w likwidacji

TCZEW. Radni powiatowi pozytywnie zaopiniowali uchwałę dotyczącą likwidacji Szpitala Rehabilitacyjnego i Opieki Zdrowotne. Jest to kolejny etap przekształceń własnościowych prowadzących do prywatyzacji służby zdrowia. Ma on być wchłonięty przez spółkę Tczewskie Centrum Zdrowia sp. z o.o., która z kolei przejęła publiczny szpital. Te przekształcenia budzą kontrowersje wśród mieszkańców, lecz radni robią swoje...
Ciąg dalszy "uzdrawiania służby zdrowia". Szpital Rehabilitacyjny w likwidacji
Podczas sesji Rady Powiatu wicemarszałek Sejmiku Wojewódzkiego Leszek Czarnobaj sprawdzał czy radni zaopiniują uchwałę Sejmiku, dotyczącą likwidacji i w rezultacie przejęcia Szpitala Rehabilitacyjnego i Opieki Zdrowotne przez Tczewskie Centrum Zdrowia sp. z o.o.
Leszek Czarnobaj zaczął od postawienia problemu czy dany szpital świadczy usługi dla województwa czy też raczej społeczności lokalnej. W przypadku Szpitala Rehabilitacyjnego z jego pomocy korzystają pacjenci z Tczewa i powiatu tczewskiego.

Szpital bez wsparcia
- Chcielibyśmy by ten szpital nadal istniał na mapie usług woj. pomorskiego – mówił wicemarszałek. – Zakładamy jednak, że będzie on działał w ramach jednej jednostki powiatowej. Chcemy by samorząd wojewódzki zajmował się placówkami, które świadczą usługi dla całego województwa.
W trakcie wystąpienia okazało się, że placówka znajdująca się przy ul. 1. Maja nie jest adresatem pomocy publicznej państwa, a więc rządowego planu.
- Pomoc rządowa skierowana jest do jednostek z zadłużeniem publiczno-prawnym, a Szpital Rehabilitacyjny jest w dobrej kondycji.
Poprzednio Leszek Czarnobaj spotkał się z radnymi na Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej, Prorodzinnej i Promocji Rady Powiatu. Radni nie mieli pytań. Wyglądało na to, że spotkanie to było wystarczające. Rada zaopiniowała - z trzema poprawkami - uchwałę Sejmiku, którą dołączono do uchwały powiatowej.

INNE SPRAWY NA SESJI
Spory o interpelacje
W trakcie debaty nad uchwałami rajcy zaczęli się spierać o szczegóły uchwały „w sprawie zmiany statutu powiatu tczewskiego”. Wykreślono punkt o wyborze Zarządu Powiatu, pozostawiając kolejny pkt. 5: „Z członkiem Zarządu może być nawiązany stosunek pracy na podstawie wyboru”. Wcześniej część radnych była niezadowolona z terminu otrzymywania odpowiedzi na interpelacje, dlatego do przewidzenia było, że na tym tle może dojść do sporu.
Uchwałodawca zaproponował termin 30-dniowy na otrzymanie odpowiedzi na interpelacje; wywołało to sprzeciw niektórych rajców.
Radny Mariusz Wiórek zaproponowała by było to 14 dni. Z kolei starosta Wiold Sosnowski wolał wraz z Zarządem mieć przynajmniej 21 dni, z uwagi na święta i weekendy.
- Jeżeli interpelacja jest zasadnicza dla powiatu powinien obowiązywać termin 14 dni. Jeżeli odpowiedź zadowoli radnego może być nawet ustna – zauważył radny Stanisław Acekerman.  
W koncu przeszła propozycja Tadeusza Dzwonkowskiego - czas odpowiedzi ma wynieść 21 dni, ale liczyłby się od chwili złożenia pism w biurze rady w sprawach trudniejszych. Na interpelacje łatwiejsze radny ma prawo oczekiwać od razu ustnej odpowiedzi. Wszyscy się z tym zgodzili i uchwała przeszła.

Strategia pozyskiwania środków
Sesja przebiegła spokojnie również  pod znakiem sprawozdań podległych jednostek organizacyjnych oraz straży pożarnej. Podczas obrad naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Inwestycji Starostwa Powiatowego Paweł Filar przedstawił skrótowo strategię pozyskiwania środków finansowych z funduszy unijnych.
Omówił m.in. projekty zrealizowane: przypomniał o projekcie uruchamiającym Spalarnię Odpadów Medycznych, przebudowie dróg Swarozyn – Godziszewo, przebudowie ul. Kościuszki w Pelplinie. Mówił także o zrealizowanych projektach miękkich w oparciu o Program Kapitał Ludzki Nar. Strategia Spójności i EFS (dwa projekty dotyczą kształcenia zawodowego uczniów powiatu tczewskiego) oraz Trzy Filary – podstawa wzmocnienia partnerstwa lokalnego w powiecie tczewskim.

Nowe pomysły
Wydział obecnie pracuje nad uzyskaniem środków na stypendia dla uczniów, aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ciekawie zabrzmiał program „Szkolny Radiowiec”, który ma być realizowany w szkołach ponadgimnazjalnych w ramach wyrównania szans edukacyjnych uczniów z małych miejscowości. Trwają także prace nad pozyskaniem środków na remonty w Domach Pomocy Społecznej w Stanisławiu i Wielkich Wyrębach.

Informacje o rynku pracy
Sprawozdania przedstawiły również Ewa Pobłocka, dyr. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Elżbieta Płóciennik dyr. Powiatowego Urzędu Pracy.
Dyrektor Płóciennik zaznaczyła, że stopa bezrobocia na koniec grudnia ub. roku wynosiła 10 proc, a na koniec stycznia wzrosła o 1,4 proc. Po koniec stycznia było 4417 bezrobotnych, a pod koniec lutego 4849. W ub. r. aż 46 proc. stanowiły osoby długotrwale bezrobotne.
W ciągu 2008 r. PUP dysponował 9361 ofertami pracy, a 679 osób uczestniczyło w szkoleniach. W 2008 r. podpisano 679 umów o pracę na wszystkie aktywne formy. Dyrektor podzieliła się informacją, że Press Glass zacznie zatrudniać pracowników.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kx 13.03.2009 23:34
Takze zastanwiam się czy to jest korzzystne dla Szpitala rehabilitacyjnego to przejęcie przez Tczewskie centrum Zdrowia. Przecież na logikę Szpital Rehabilitacyjny mimo, że w dobrej kondycji ma przecież długi. prawda duzo mniejsze niż szpital powiatowy, ale jednak długi. Boję się tylko, że to całe przejęcie, bo przecież nie o likwidację chodzi, skończy się, że w końcu nie będzie ani hospicjum, ani oddzialu rehabilitacyjnego, bo nagle okaże się że powiatu na to nie stać. Marszałek utrzymywał Szpital Rehabilitacyjny on w miarę dobrze proposerował, więc po co było to zzmieniać?

PA. 11.03.2009 14:00
Dzika prywatyzacja - cd. Tak jak zapowiadala pani Sawicka z PO i jak to robia samorzadowcy. Starosta Sosnowski wraz z dyr. Bonieckim z Tczewa sa pionierami, Czarnobaj z PO realizja polityke prywatyacji publicznych szpitali. W prywatne raczki pojdzie wszystko co ma jeszcze jaks wartosc. OBY zdazdyc przed kolejnymi wybirami, bo potem, moze byc juz PO... cudzie

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama