niedziela, 19 maja 2024 02:03
Reklama
Reklama

Kontrowersyjna prywatyzacja szpitala tczewskiego - cd

TCZEW. Nowy szef przekształcanego w spółkę szpitala. 28-latek może decydować o 42 mln zł! Akt notarialny Tczewskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. budzi wątpliwości.
Kontrowersyjna prywatyzacja szpitala tczewskiego - cd
Kilka dni temu z rąk starosty tczewskiego Witolda Sosnowskiego otrzymaliśmy akt notarialny Tczewskiego Centrum Zdrowia – spółki powołanej w miejsce przechodzącego proces prywatyzacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tczewie. Niektóre zapisy w tym dokumencie wzbudzają wątpliwości.
 
Poniżej do oceny czytelników przedstawiamy paragrafy umowy, które budzą nasz niepokój (także niektórych radnych powiatu). Mówią one o tym w jaki sposób można zbyć udziały lub oddać je w zastaw. Znaleźliśmy dwa sprzeczne zapisy.
O szczegółową ekspertyzę dotyczącą tego aktu wystąpimy do prawników i zamieścimy ją w przyszłym numerze „Gazety Tczewskiej” oraz na naszym portalu – www.portalpomorza.pl.  Poprosimy też o ustosunkowanie się do tych zapisów członków zarządu powiatu.
Dowiedzieliśmy się też, że prezesem Tczewskiego Centrum Zdrowia został niespełna 28-letni Filip Ceynowa, kandydat PiS do Rady Powiatu w ostatnich wyborach. Obecnie w tczewskim ZOZ pełni on funkcje kierownika działu organizacyjno-administracyjnego. Informację tę potwierdził nam Henryk Nowicki, członek zarządu starostwa. Według zapisów aktu notarialnego (patrz paragraf 16) zarząd spółki może podjąć zobowiązanie na kwotę 42 mln zł. W przypadku zarządu jednoosobowego (zgodnie z par. 15 pkt. 1) samodzielnie. W następnym numerze „GT” postaramy się znaleźć odpowiedź o powody tego „nadmiernego”, naszym zdaniem, zaufania ze strony zarządu powiatu do zarządu nowej spółki.
Powołano też pierwszą radę nadzorczą spółki w składzie: przewodniczący - Roman Marek Sosnowski (nie ma żadnego pokrewieństwa między nim, a obecnym starostą – przyp. red.), z-ca przewodniczącego - Tadeusz Jackowski i członek rady nadzorczej - Andrzej Czapiewski.  
Zdaniem Henryka Nowickiego osoby te powołane są na krótki okres, nie pobierają wynagrodzenia za pełnione funkcje i są powołane do czasu wyłonienia inwestora strategicznego. Wtedy to ma zawiązać się nowa rada nadzorcza z nowym prezesem.
- Do tego czasu obecny zarząd nie będzie podejmował żadnych kluczowych decyzji – zapewnia Henryk Nowicki.

Fragmenty Aktu Notarialnego

& 10.
1. Udziały są zbywane.
2. Zbycie oraz zastawienie udziału nie wymaga zgody Zgromadzenia Wspólników.
& 16.
Rozporządzenia prawem lub zaciąganie zobowiązań do świadczeń o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników.
& 26.
Uchwały Zgromadzenia Wspólników, oprócz spraw wymienionych w kodeksie spółek handlowych i niniejszym akcie, wymaga:
(...)
19. Wyrażanie zgody na zbycie lub oddanie udziałów w zastaw.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
fossa 11.06.2008 21:16
42 mln stąd, że kapitał zakładowy nowej spółki wynosi 21 mln, a jej prezes (pewnie z zarządem) będzie mógł zaciagac zobowiązania na kwotę dwa razy wyższą, czyli 42 mln. Wątpię, żeby ten tekst był przeciwko restrukturyzacji szpitala - dziennikarz ma po prostu święte prawo zadawać pytania. Nawiasem mówiąc znowu jakis pisowczyk znalazł sobie ciepłą posadkę....

zdzicha 11.06.2008 15:31
to naprawdę totalne bzdury widać że komus zależy na tym aby szpital w tczewie miał złą renomę. ciakwe czy za tym stoi dzielna towarzyszka teresa czarkowska - główny destruktor zozu

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama