niedziela, 3 maja 2026 01:15
Reklama

Utrudnienia dla bezrobotnych

POWIAT TCZEWSKI. Od 1 lipca br. osoby bezrobotne z Pelplina, Gniewa i Morzeszczyna nie będą już obsługiwane przez zamiejscowe stanowiska Powiatowego Urzędu Pracy. Powód? Nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej.
Likwidacja stanowisk d/s rejestracji i obsługi bezrobotnych w Pelplinie i Gniewie (z którego korzystali także mieszkańcy Morzeszczyna) oznacza, że osoby te będą musiały załatwiać swoje sprawy tylko w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie.

Wyrównać standard obsługi
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej, ma być wdrożone do 30 czerwca,  dotyczy funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia, a konkretnie zapewnienia standardów – osobom bezrobotnym i poszukującym pracy oraz pracodawcom – w zakresie usług rynku pracy realizowanych na jednakowym poziomie jakości przez wszystkie urzędy pracy. Wspomniane usługi to pośrednictwo pracy, usługi EURES, poradnictwo i informacja zawodowa, organizacja szkoleń oraz pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy.
- W celu właściwego realizowania zadań koniecznym staje się zbudowanie w Urzędzie nowych struktur organizacyjnych – wyjaśnia powody likwidacji stanowisk zamiejscowych Elżbieta Płóciennik, dyrektor PUP. – Stanowiska zamiejscowe w Gniewie i Pelplinie nie spełniają wymogów wynikających z rozporządzeń, ponieważ ograniczają się jedynie do rejestracji osób bezrobotnych i uzyskania informacji o usługach rynku pracy.

Bo pomieszczenia były za małe…
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w gminie i mieście Gniew oraz w gminie Morzeszczyn na koniec maja wynosiła 1040 osób, w tym 169 z prawem do zasiłku. Z kolei w mieście i gminie Pelplin mieszka 1120 osób bez pracy (179 z prawem do zasiłku).   
- Średnio w każdym miesiącu dokonujemy rejestracji ok. 70 osób bezrobotnych, zarówno w Gniewie, jak i w Pelplinie – tłumaczy dyr. Płóciennik. - A liczba bezrobotnych od 1993 r. trzykrotnie się zmniejszyła.
Stanowiska zamiejscowe w Gniewie i Pelplinie mieściły się w odrębnych lokalach będących własnością poszczególnych gmin.
- Biorąc pod uwagę liczbę zarejestrowanych bezrobotnych oraz konieczność realizacji standardów należałoby znacznie zwiększyć zatrudnienie pracowników, co nie jest możliwe ze względu na zbyt małe pomieszczenia, które zostały nam udostępnione przez poszczególne gminy – mówi Elżbieta Płóciennik. - Mieszkańcy miasta i gminy Gniew, gminy Morzeszczyn oraz miasta i gminy Pelplin będą mieli zagwarantowane wszystkie usługi rynku pracy na odpowiednim poziomie jakości w siedzibie PUP w Tczewie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Występ EP Seweryna Klubie Muzycznym CKiS w Tczeie już 8.05.2026 Występ EP Seweryna Klubie Muzycznym CKiS w Tczeie już 8.05.2026 Przyszła wiosna, a razem z nią nowa EP Seweryna "fajne takie, do pośpiewania". To idealny czas na pierwszy w historii koncert Seweryna z zespołem w Tczewie! Zespół przyjedzie z nowym materiałem i klasycznymi hitami, które premierowo wykona w Klubie Muzycznym Tczewskiego CKiS!Zapraszajcie znajomych, rodzinę i widzimy się na cudownym koncercie pełnym wspólnego doświadczania!Posłuchaj nowej EP Seweryna i zobacz klipy:"fajne takie, do pośpiewania": https://nextmusic.ffm.to/fajnetakiedopospiewania"banał" ft. Młody Budda: https://www.youtube.com/watch?v=qJ271W1x24c"takata" ft. nath: https://www.youtube.com/watch?v=ePiYaPRYGcw"posłuszny: https://www.youtube.com/watch?v=SHjKwsohX9ESeweryn z zespołem live at Inside Seaside 2025: https://www.youtube.com/watch?v=ZAoz1HWnADo&t=3s Seweryn z zespołemSeweryn z zespołem to trójmiejski skład zainicjowany przez Seweryna Łysia, rozwijający oryginalną strukturę jego twórczości o bogate energetycznie aranżacje. Na koncertach zaprasza do wspólnego przeżywania w otulonej reverbem aurze kameralnego teatru. Melancholijne opowieści Seweryna w połączeniu z uroczą nieporadnością i harmonią panującą między muzykami, napawają ciepłem i nadzieją.Seweryn z zespołem to:Emilia Gołos - instrumenty klawiszoweStefan Głośnik - perkusjaAntoni Dias - basSeweryn Łyś - wokal, gitaraSeweryn czerpie ze stylistyki lo-fi indie i narzędzi homerecordingu. Najnowsze EP “fajne takie, do pośpiewania” to pierwszy w historii projekt Seweryna współtworzony z gośćmi. Wspólnym mianownikiem piosenek jest zgoda na zagubienie i to, że ich wspólny sens wydobywa się z ich odrębności. EP’ka to manifest w którym Seweryn podkreśla swoje oddanie muzyce, niezależnie od tego jakie emocje w sobie niesie, lub do jakiego gatunku można ją zaklasyfikować. Fajne takie, do pośpiewania, do poskakania, do potańczenia... SEWERYN Z ZESPOŁEM - koncert8 maja 2026 godz. 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 40 zł dostępne w kasie CKIS orazonline na stronie: bilety24.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2026 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.05.2026 21:00
Reklama
Reklama