niedziela, 19 maja 2024 13:17
Reklama
Reklama

Nareszcie nowe rozdanie w Tczewie

Gorący temat to oczywiście wybór nowego prezydenta miasta Tczew. Dobrą wiadomością jest fakt, iż dotychczasowy prezydent pan Pobłocki, który moim zdaniem był bardzo słabym prezydentem, odchodzi do historii ze skrajnie słabym wynikiem tylko ok. 33%. Wybory wygrywa pan Łukasz Brządkowski otrzymując ponad 66% głosów. Wydawać by się mogło, iż jest to spektakularny sukces.
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Nareszcie nowe rozdanie w Tczewie

Zapewne tak jest, ale w konfrontacji z dotychczasowym prezydentem, czyli Mirosławem Pobłockim, który uzyskał katastrofalny wynik, to w rzeczywistości biorąc pod uwagę frekwencję wybiorczą, na Łukasza Brządkowskiego zagłosowało tylko około 27% uprawnionych do głosowania mieszkańców. Czy jest to silny mandat? Należy jeszcze wziąć pod uwagę fakt, iż bardzo duża rzesza mieszkańców z 66% głosowała przeciwko Pobłockiemu mając dosyć tczewskiego marazmu, a nie za Brządkowskim. Mam nadzieję, że pan Brządkowski i jego otoczenie zdają sobie z tego sprawę i wykażą, chociaż odrobinę pokory. Pierwszy sygnał już mnie niepokoi. Pan Brządkowski i jego otoczenie chcą się dogadywać między innymi z PnP - ugrupowaniem pana Pobłockiego, które wyraźnie otrzymało czerwoną kartkę, a to nic dobrego nie wróży. Jednak dwa dni po wyborach trudno wyrokować, więc należy odrobinę poczekać na kolejne nominacje i zmiany. Jeżeli pan Brządkowski i jego otoczenie chcą rzeczywiście zmieniać Tczew, a nie dzielić stanowiska i trwać, to przed nimi bardzo ciężka i długa praca. 

 

Miasto moim zdaniem jest w głębokiej stagnacji, o czym pisałem wielokrotnie. Oczywiście Tczew to ogromny potencjał i ma ogromne możliwości stać się nowoczesnym, bezpiecznym i ciekawym miastem. Wszystko w rękach nowego prezydenta Tczewa i jego otoczenia. Warto skorzystać z doświadczeń innych środowisk. W dalszym ciągu uważam, że najciekawszy program dla Tczewa przedstawił Komitet Kulasa. Zapewne wymaga korekt i dyskusji, ale dlaczego nie skorzystać z doświadczeń innych, to jest w interesie nas wszystkich. Jest również bardzo wielu uzdolnionych ludzi, związanych w różny sposób z Tczewem, czasami już tylko emocjonalnie, którzy zostali zepchnięci na margines życia miasta, nie widząc przyszłości w angażowaniu się dla Tczewa, a wielu opuściło miasto, ale chętnie braliby udział w rozwoju rodzinnego miasta. Jedno z najważniejszych zadań, to odbudowa wspólnoty, która aktualnie praktycznie przestała istnieć. Rozmawiam z różnymi ludźmi, którzy mówią wprost, że z Tczewem nie chcą mieć już nic wspólnego. To trzeba pilnie zmienić. Silna wspólnota, to impuls do działania i angażowania się mieszkańców w różne projekty, często z wielkim poświęceniem. Trzeba zakończyć sprawę mostu na Wiśle. Miasto powinno zawrzeć ścisły sojusz ze starostwem, które jest odpowiedzialne za most i współdziałać w odbudowie obiektu. W tym celu powinna zostać zawiązana między innymi fundacja odbudowy mostu. Powinien zostać stworzony również profesjonalny biznesplan, który ułatwi pozyskiwanie środków i utrzymanie obiektu w przyszłości. Do koncepcji odbudowy mostu powinno zostać włączone całe Stare Miasto i stary park tworząc całościowo atrakcję turystyczną. Niestety pewne elementy, jak na przykład panorama miasta od strony ul. Zamkowej zostały nieodwracalnie zniszczone. 

Trzeba wykorzystać dla popularyzacji i uatrakcyjnienia miasta znane postacie związane z Tczewem jak: K. Zimny., G. Ciechowski, Forsterowie, A. Eisenstaedt, T.B. Krzyżanowska, Sambor i K. Samborówna, R.Karczykowski, I.Burczyk i wiele, wiele innych. 

Trzeba zarzucić pomysł budowy basenu przy SP12 i wydawania ogromnych pieniędzy na remont oraz rozbudowę basenu przy ul. Wojska Polskiego. Warto zasięgnąć opinii fachowców jak np. Pani Burczyk naszej olimpijki i „wykorzystać” jej potencjał oraz wiedzę.

Oczywiście wszystko rozbija się o pieniądze. Osobiście w pierwszej kolejności zrobiłbym audyt i optymalizację wynagrodzeń w spółkach miejskich, które w wielu przypadkach są niezrozumiałe i nieprzyzwoicie wysokie. W skali roku to da ogromne oszczędności. Druga sprawa to optymalizacja energetyczna w zakresie zużycia prądu, energii cieplnej i wentylacji w obiektach miejskich. Oszczędności w skali roku mogą sięgać ogromnych kwot, nawet w milionach złotych. 

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Andrzej C 10.05.2024 09:04
Pieniądze leżą na ulicy nie będzie wymówki o braku kasy. Do roboty.

Plywak 09.05.2024 19:14
Pełna zgoda basen przy sp12 jest pozbawiony sensu i logiki. Są inne dużo lepsze lokalizacje w Tczewie. Nie róbmy głupot. Kazdy źle wydany milion przyniesie kolejnych10 mln zł strat

Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama