piątek, 3 maja 2024 15:49
Reklama
Reklama

Napis wielkoformatowy „Tczew” - znowu wina Pana Konserwatora

Podczas długiej nieobecności pana prezydenta Pobłockiego postanowiłem wrócić do sesji Rady Miejskiej z nadzieją, że spowoduje to jakieś zmiany w narracji i funkcjonowaniu rady. Niestety moja naiwność i wiara w jakieś zmiany, przerosła skostniały realizm. Nic się nie zmieniło, pan prezydent Pobłocki może spać spokojnie żadnej rewolucji nie będzie, Tczew cały czas na kierunku głębokiej stagnacji.
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Napis wielkoformatowy „Tczew” - znowu wina Pana Konserwatora

Na początek krótka zagadka! Za niepowodzenia i oznaki nieudolności tczewskich włodarzy odpowiedzialny jest kto??? Oczywiście Wojewódzki Konserwator Zabytków!!! Już w pierwszych zadaniach pan wiceprezydent Burczyk, zastępujący prezydenta Pobłockiego w tonie i treści znanej panu Pobłockiemu, obraźliwie odniósł się do Pana Igora Strzoka Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. I nie był to incydent, ponieważ oskarżenia padły kilkukrotnie w odniesieniu do różnych spraw. Pierwsza sprawa, to napis Tczew z motywami kociewskimi, a w zasadzie chodzi o jego lokalizację, czyli bulwar nadwiślański, którą zakwestionował wojewódzki konserwator zabytków. Trudno się dziwić konserwatorowi, widząc ile szkody już zrobiono wokół bulwaru i mostu. 

Wielkoformatowe napisy z nazwą miast nie są już czymś szczególnym. Spotykamy je w bardzo wielu miastach, szczególnie tych z dużym potencjałem turystycznym. Służą, jako forma promocji, chociaż obecnie jest to już coraz mniejsza atrakcja, musi to być naprawdę interesujący projekt i lokalizacja.    Obecnie w Tczewie przyjęto lokalizację u zbiegu ulic Gdańskiej i Al. Zwycięstwa. Dla ścisłości uważam pomysł za cenny, tylko nie bardzo rozumiem, co autor miał na myśli (ogólnie). Mam wrażenie, że jak zwykle w Tczewie nie zadano sobie trudu przygotowania inwestycji, czyli komu ma służyć, jakie cele chcemy osiągnąć. Po prostu pomysłowy Dobromir wymyślił sobie napis Tczew i tyle. Rozumiem, że była to inicjatywa społeczna i bardzo dobrze, bo tych jest zdecydowanie za mało, jednak wykonanie spadło na miasto i to już jak zwykle widać. Teraz włożę kij w mrowisko, zdaję sobie sprawę, iż na przyjęty projekt głosowało 438 osób z 1100  uważam projekt za słaby i nie ma w tym żadnej złośliwości, a wręcz przeciwnie - „Myśląc o Tczewie” smuci mnie to. Dlaczego? Napis niczym szczególnym się nie wyróżnia pośród setek podobnych w Polsce, Gryf i akcenty kociewskie to za mało. Gryf to nie wiem czy chodziło o promocję komunikacji miejskiej Gryf w Tczewie, klubu sportowego czy Taxi Gryf? A na poważnie, symbol jakim posługiwał się Sambor II, jak najbardziej jest na miejscu, tylko pozostała część moim zdaniem nie pasuje. Napis Tczew z akcentami kociewskimi? Oczywiście Tczew to Kociewie, jednak stolicą Kociewia jest Starogard Gdański. Jeżeli chcemy być atrakcyjnym miastem powinniśmy budować własną tożsamość miasta z prawie 800 letnią historią i do tego powinien nawiązywać atrakcyjny napis Tczew, a jaki będzie? Nijaki. Co do obecnej lokalizacji napisu.  Bardzo dobrze, że konserwator zablokował postawienie napisu moim zdanie w przypadkowym miejscu na bulwarze nadwiślańskim.  

Widać, że włodarze nie mają żadnego sensownego pomysłu na umiejscowienie napisu. Czemu i komu ma służyć napis u zbiegu ulic Gdańskiej i al. Zwycięstwa? Mieszkańcom, żeby nie zapomnieli, w jakim mieście mieszkają? Może jacyś turyści trafią w to miejsce na sesję zdjęciową, z napisem Tczew w tle sądu? Niestety Tczew miasto z ogromnym potencjałem za sprawą włodarzy przez wiele lat stał się miastem bez wyrazu i taki będzie napis Tczew, odzwierciedlający stan miasta. 

Wracając do osoby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, państwo włodarze nigdy nic nie załatwicie będąc bezczelnymi w stosunku do Pan Igora Strzoka WKZ, który zapewne w stosunku do was trzyma się sztywno przepisów i wcale mnie to nie dziwi. Mam nadzieję, że wybory samorządowe pokażą gdzie wasze miejsce.                                                                      

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
CZ 19.12.2023 16:33
Igor Strzok nie jest już Pomorskim Konserwatorem Zabytków.

Jolka 17.12.2023 21:06
Głupi pomysł i jeszcze gorsze wykonanie .

CZ 16.12.2023 12:32
I po co to straszenie tym całym Igorem Strzokiem skoro od nowego roku może być już tylko urzędowym wspomnieniem. W przyszłym tygodniu pewnie Drelicha wywalą i mianowany zostanie nowy wojewoda pomorski a jedną z jego pierwszych decyzji będzie odwołanie Strzoka z funkcji PKZ. I chyba mało kto będzie po nim rozpaczał. A napis pewnie i tak na bulwarze przeforsują, już mówi się o ponowieniu wniosku do WUOZ.

Marysia 17.12.2023 10:03
Ten napis to pomysł głupawy i płytki. Na ch... takie cos w Tczewie. Nie ma pomysłu na promocje miasta.

Janka 16.12.2023 09:40
Za duzo kasy wydane jak na taki efekt. Nawet jesli po coemku swieci...

Kamil z Bajkowego 16.12.2023 09:39
Jest już z napis w powstajacym parku na Piotowie. Nie wiem czym to sie rizni od tego w Malborku. Raczej pidobnie biliska jest odkeglosc do Mc Donalda. Napis promuje w ten sposob Tczew w samym srodku blokowiska.

tczewiok 17.12.2023 10:02
Co ty gadasz napis jest nie na Piotrowie tylko przy obleśnym mórem za dworcem...

Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama