piątek, 5 grudnia 2025 09:01
Reklama

Pomorscy terytorialsi oddali hołd poległym powstańcom warszawskim. Upamiętnienie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili 79. Rocznice Wybuchu Powstania Warszawskiego na Cmentarzu Powązkowskim. 1 sierpnia 2023 roku, Cmentarz Powązkowski w Warszawie stał się miejscem wyjątkowego hołdu dla bohaterów Powstania Warszawskiego. W uroczystościach związanych z 79. rocznicą wybuchu powstania uczestniczyli również żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wraz z grupą rekonstrukcyjną "Czata 49" ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Gdańsku oddali hołd poległym.
Pomorscy terytorialsi oddali hołd poległym powstańcom warszawskim. Upamiętnienie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Autor: WOT

Niezwykle wzruszającym wydarzeniem poprzedzającym obchody rocznicy było wręczenie Brązowego Krzyża Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudę. To zaszczytne wyróżnienie przypadło kpr. Agnieszce Szenk za jej zaangażowanie oraz opiekę nad kombatantami w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ta niezwykła postawa oddania i troski stanowi przykład godny naśladowania.


- To wyróżnienie traktuję nie tylko jako swoje osobiste osiągnięcie ale jest wyrazem docenienia całego zespołu programu „Korzenie”, który opiekuje się kombatantami – skomentowała kpr. A. Szenk. - To dowód na to, że nasza praca jest potrzebna, nie idzie na marne i jest zauważana przez innych. Jest to tym bardziej dla mnie ważne, że nominację do odznaczenia otrzymaliśmy z „Muzeum Powstania Warszawskiego”. To wyróżnienie będzie dla nas inspiracją do dalszych wyzwań i osiągnięć, razem możemy jeszcze wiele zdziałać w zakresie wsparcia naszych bohaterów.


Wielkim akcentem współuczestnictwa 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w obchodach jest także współpraca z grupą rekonstrukcyjną „Czata 49”. Już od wczesnych godzin porannych uczestnicy oddawali hołd poległym powstańcom, włączając się w uroczystości, które odbyły się na terenie Cmentarza Powązkowskiego. Wspólnie uczestniczyli w odśpiewaniu hymnu, oddali salut oraz złożyli wiązanki kwiatów, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Na miejscu byli również żołnierze z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka. Pododdział ten stara się aby ich patronem został bohater Powstania Warszawskiego, jeden z dowódców Batalionu „Czata 49” por. Jan Byczkowski ps. Cedro.

Niezwykle wzruszającym momentem była obecność żołnierzy przy grobach gen. Z. Ścibora-Rylskiego ps. "Motyl" jego adiutanta, kpt. Tadeusza Romana ps. "Kowalski" a także dowódcy Batalionu . Wraz z batalionem dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Zegrza, żołnierze wystawili posterunki honorowe, oddając hołd bohaterom ich męstwu i poświęceniu. Wspólnie z grupą rekonstrukcyjną "Czata 49" oddali również cześć powstańcom z batalionu, którzy poświęcili swoje życie za naszą wolność. Wspólny udział kombatantów, terytorialsów i uczniów w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jest doskonałym przykładem swoistej sztafety pokoleń, które dążą do zachowania i przekazywania historii naszego narodu. Ta współpraca jest nie tylko wyrazem szacunku dla przeszłości, ale także inspiracją dla przyszłych działań na rzecz jedności i patriotyzmu. Jednocześnie przykład kpr. Agnieszki Szenk pokazuje, że nie skupiamy się tylko na pielęgnowaniu pamięci o poległych za naszą wolność ale pamiętamy i dbamy o żyjących uczestników tamtych wydarzeń.

Tegoroczne obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Cmentarzu Powązkowskim były nie tylko momentem refleksji nad naszą narodową historią, ale także dowodem na to, że duch walki, poświęcenia i jedności wciąż jest żywy w sercach żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wszystkich obywateli. To ważny krok ku przekazaniu pamięci kolejnym pokoleniom i niezmienny dowód na to, że niepodległa Polska jest warta wszelkich poświęceń.


 

kpt. Tomasz Klucznik

Oficer Prasowy

7 Pomorskiej Brygady

Obrony Terytorialnej

im. kpt. mar. Adama Dedio

Foto: DWOT



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Sylwestrowa  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele Sylwestrowa Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele Romantyzm, humor i wirtuozeria prosto z Wiednia Przeżyj magiczny wieczór sylwestrowy w Centrum Kultury i Sztuki. Zapraszamy na niezwykłe widowisko Wielką Galę Wiedeńską - Johann Strauss i Przyjaciele, w którym klasyka muzyczna spotyka się z blaskiem noworocznego show: od porywających arii, przez pełne energii polki, aż po roztańczone walce. W ten wyjątkowy wieczór zabierzemy Was w podróż do magicznego świata wiedeńskich sal balowych XIX w., pełnego przepychu, tańca i radości. Na scenie wystąpią wybitni soliści z polskich i zagranicznych teatrów operowych, których głosy i charyzma nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny klimat, łącząc dostojność opery z lekkością i humorem operetki. Ukoronowaniem Gali będzie udział Royal Strauss Orchestra – zespołu, który swoim brzmieniem przeniesie Was prosto do Wiednia. Ich muzyka porwie Was do tańca i zachwyci nawet najbardziej wymagających melomanów. Na scenie pojawi się także Grand Royal Ballet, którego wytworne choreografie i lekko żartobliwe akcenty dodadzą wieczorowi magii, łącząc zachwyt nad kunsztem tancerzy z dobrą zabawą.Wielka Gala Wiedeńska to coś więcej niż koncert – to pełen emocji spektakl, który łączy romantyzm, humor i wirtuozerię. Zachwycające dekoracje i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że poczujecie się jak uczestnicy prawdziwego balu sylwestrowego w dawnej stolicy Austrii. W tę jedyną noc scena Centrum Kultury i Sztuki stanie się centrum sylwestrowej zabawy, a każdy widz przeniesie się do świata miłości, tańca i niekończącej się radości. Jednym słowem – klasa, elegancja, śmiech i muzyka, która rozgrzeje serca i przywita Nowy Rok w wielkim stylu!  Wielka Gala Wiedeńska - Johann Strauss i Przyjaciele |Sylwester w CKiS31 grudnia 2025, godz. 18.00Sala widowiskowa CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: 150 zł dostępne w kasie CKIS oraz online na stronie: bilety24.plData rozpoczęcia wydarzenia: 31.12.2025 18:00 – Data zakończenia wydarzenia: 31.12.2025 22:00
Reklama
Reklama