piątek, 3 maja 2024 08:29
Reklama
Reklama

Bachata gra mi w sercu, gra mi w duszy. Taniec bachata czyli kobiecość przeciw hejtowi. Tczewianie wcale nie są trudni!

Teatr Tańca 8 Negro przygotował kilkugodzinny evant, który został przygotowany m.in. przez Monikę Iwicką – Waruszewską pod hasłem kobiecość przeciw hejtowi. Było to pierwsze takie wydarzenie w Tczewie, które odbyło się w kilku odsłonach pod koniec maja, czerwca i 22 lipca. Tego ostatniego dnia odwiedził panie nasz fotoreporter, zachwycony zmysłowymi warsztatami tanecznymi. A wszystko pod tajemniczą nazwą bachata.
Bachata gra mi w sercu, gra mi w duszy. Taniec bachata czyli kobiecość przeciw hejtowi. Tczewianie wcale nie są trudni!

Autor: Artur Wirkus

22 lipca odbyło się ostatnie z trzech wydarzeń Queens of Bachata – Kobiecość przeciwko hejtowi. W pierwszym wydarzeniu wzięło udział 60 osób, a w drugim ponad 50, w trzecim nieco mniej, ale nie o tym mowa. Pod tajemniczym określeniem „bachata” kryje się taniec wywodzący się z Karaibów z dalekiej Dominikany. To zmysłowy bardzo pozywtyny taniec ludowy, uliczny.

W dużym skrócie bachata to zmysłowy taniec, który jedną rękę podaje słońcu a drugą miłości.


 

- Najważniejsza jest energia i wspólne działania kobiet – mówi Monika Iwicka-Waruszewska, organizatorka wspomnianych evantów. - Chcemy w ten sposób działać przeciwko negatywnemu zjawisku jakim jest hejt. Chcemy pokazać, że tczewianki nie chcą go odbierać go jako normę społeczną. Warsztaty są osadzone w tańcu, tak jak ja. Bachata gra mi w sercu, gra mi w duszy, a do Tczewa ściągnęłam moje „bachatowe mamy”. To tancerki, od których się ciągle uczę. Te edycje nie były jedynymi i z pewnością będą kolejne. Od pana wiceprezydenta Tczewa - Adama Urbana otrzymaliśmy wiele wsparcia. Dziękujemy też Wam – Gazecie Tczewskiej, że nas wspieracie i, że jesteśmy wspólnie przeciwnikami hejtu.


 

Dodajmy, że tradycyjna Bachata różni się nieco od tej zaprezentowanej w Tczewie, która jest nieco bardziej zmysłowa. To taniec słońca i miłości – rozgrzewa serca i ciała, dając pozywtywną energię. Dodajmy, że tańczą także mężczyźni, a w całej Polsce organizowane są „wydarzenia bachatowe” (także w Trójmieście), gdzie tańczą pary.


 

- Mam nadzieję, że i w Tczewie bachata się rozkręci do tego stopnia, że i panowie będą tańczyć w parach na naszych imprezach! - marzy pani Monika. - Przy okazji takich wydarzeń tworzy się społeczność i nawiązują się wspaniałe przyjaźnie. Wiem, że taniec jest zmysłowy, ale nie powinien on być łączony z seksualnością. To duża różnica. Rozpatrywanie tego tańca w kategorii seksualności odbiera mu jego idee. Ma to być dalekie od seksu, ale nie wykluczam, że mogą stworzyć się ciekawe relacje wśród singli. Przytoczę pewną historię. Instruktorka pierwszej edycji Ewelina wraz ze swym partnerem tanecznym Tadeuszem otrzymali zaproszenie na ślub pary, która poznała się na organizowanych przez nich zajęciach. Fajne jest to, że spotykając się na sali tanecznej nie ma znaczenia czy jesteś dyrektorem, nauczycielem, budowlańcem czy ksometyczką lub masz jakiś poważny problem. To zastawiasz za drzwiami. Chcę pokazywać i gromadzić wspaniałych ludzi! Niech się dzieje!


 

Jak widać z naszego opisu evantów, które są już za nami, spotkania pani Moniki obejmują nie tylko taniec, ale i wykłady. Ostatni 22 lipca opowiadał o hejcie, którego organizatorka sama padła ofiarą. Jak mówi początkowo była z problemem sama i nie potrafiła sobie z nim poradzić. Hejt oznaczał przede wszystkim obezwładniający stres.


 

- Naprawdę nie umiałam sobie z nim poradzić – kontynuuje. - Teraz chciałam dać świadectwo, że wszystkie te negatywne emocje można przekuć w coś dobrego. Zresztą wszystkie nasze prelekcje miały na celu pomoc w walce ze stresem i pokazanie narzędzi jak z nim sobie radzić, co jest szczególnie ważne dla kobiet. Kobiety często pozwalają sobie na przekraczanie ich granic. Trzeba jednak po pierwsze umieć opanować stres. Psycholog Ewa Makowska opowiadała o tym jak zauważyć, że jesteśmy wartościowe. W Polsce kobiety czują się spychane nieco na dalszy plan. Jolanta Nocuń pokazywała duchowość tzw. gimnastyki słowiańskiej, polegającej na ćwiczeniach oddechowych. W innych wykładach opowiadaliśmy jak przy użyciu nowoczesnych technik EEG wspomagać walkę ze stresem. Uczestniczki poznawały, które ćwiczenia oddechowe są dla nich najefektywniejsze. Dodam, że w naszych czasach permanentnie musimy borykać się ze stresem.


 

Warsztaty obejmowały następujący program:

27.05 - Bachatera Ewelina Grablowska - Trójmiejska Instruktorka oraz propagatorka fuzji bachaty z maindfulness, przeprowadziła specjalnie dwie godziny warsztatów z BACHATY oraz odbyła się też prelekcja psychologa Pani Ewy Makowskiej o hejcie i kobiecości;

24.06 - Bachatera Natalia Plewa - top of the top polskiej i europejskiej sceny Bachatowej - przeprowadziła dwie godziny warsztatów z BACHATY, po której zorganizowano prelekcję Jolanty Nocuń, twórczyni „Mixtury Życia”. Prelekcja będzie dotyczyć Gimnastyki słowiańskiej. Uczestniczki wykonywały ćwiczenia oddechowe celem uwolnienia stresu;

22.07 - Bachatera Sylwia Wiski - instruktorka z Warszawy poprowadziła dwie godziny warsztatów z BACHATY. Tym razem prelekcję poprowadziła terapeutka Katarzyna Piankowska z Centrum Terapeutycznego Polka.


 

Dla kogo były te eventy?

Dla wszystkich! Instruktorki prowadziły zajęcia dostosowane do grupy, zatem było miejsce i dla osób, które wcale bachaty nie znały, a i te co tańczą miały super ubaw. Obowiązywał niestandardowy ubiór. Można było zarówno założyć szpilki, jak i trampki, a do tego leginsy.

Warsztaty i wykłady miały miejsce w lokalu Colorfit w Tczewie przy ul. Jagiellońskeij 55.

Celami było wskazać na problem społeczny jakim jest hejt. Wytłumaczenie, że nie należy traktować tego jako społeczną normę, a także pokazanie różnych możliwości i narzędzi, by sobie z tym poradzić.

Tak jak w bachacie (czy każdym innym tańcu) są królowe danego stylu, tak w życiu każda z kobiet jest królową w swoim fachu/branży/ pasji. Dla każdej jest miejsce w społeczeństwie.

Ideą jest pokazanie, że kobiety powinny być dla siebie nawzajem wsparciem i pomocą – razem.

Dodajmy, że Event nie miał charakteru komercyjnego, a odpłatność była symboliczna, przeznaczona na koszt organizacji spotkań. Patronat nad imprezą objęło Miasto Tczew.

Na koniec drugiego i trzeciego wydarzenia odbył się koncert Grzegorza Piankowskiego i Agnieszki Perechudy. Były piękna muzyka i śpiew na żywo. A po wszystkim uczestnicy warsztatów spotkali się na „after party” w barze „Po Maluchu”, z która propozycją wyszła Dorota Maślanek. Organizatorki opisanych wydarzeń były na tyle zadowolone, że będą współpracować.


 

- Zapraszam osoby, które z nami chciałyby współpracować przy tworzeniu naszych wydarzeń do kontaktu. Znajdziecie u nas swoje miejsce! - zachęca Monika Iwicka-Waruszewska.


 

Opr. (tomm)/Fot. Artur Wirkus


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama