piątek, 3 maja 2024 07:49
Reklama
Reklama

Jelita - twój największy przyjaciel. Dietetyk podpowiada, jak o nie zadbać

Jelita są niezwykle ważne dla całego naszego organizmu. Odpowiadają za trawienie, ale także wpływają na odporność i codzienne funkcjonowanie. Na choroby związane z nieprawidłową pracą jelit uskarża się coraz więcej osób w każdym wieku. Szacuje się, że mogą one stanowić nawet około 30% populacji. Tymczasem zdrowe jelita są kluczem do zdrowia całego organizmu. Dlatego odpowiednia dbałość o ich kondycję jest tak istotna.
  • Źródło: Karolina Cempel Commplace
Jelita - twój największy przyjaciel. Dietetyk podpowiada, jak o nie zadbać

Nie lekceważ problemu

Gdy z jelitami dzieje się coś złego, organizm zaczyna wysyłać różne sygnały. Szczególnie niepokoić powinny nawracające biegunki, częste bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, uporczywe bóle głowy, a także zmiany na skórze i pogorszenie nastroju. Objawów tych nie powinno się lekceważyć, zwłaszcza, jeśli się powtarzają lub trwają dłużej niż trzy miesiące. 

Roksana Środa, dietetyczka kliniczna i założycielka platformy MajAcademy, pierwszej platformy subskrypcyjnej w Polsce oferującej holistyczne podejście do zdrowia, na początku zaleca dokładną diagnostykę w celu odnalezienia przyczyny problemu, a następnie leczenie i łagodzenie objawów.  Pierwszym elementem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i – na podstawie otrzymanych odpowiedzi – wykonanie konkretnych badań. 

Dostrzeżenie problemu i udanie się po pomoc do specjalisty będzie pierwszym krokiem w stronę pozbycia się uciążliwych dolegliwości, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, a w skrajnych przypadkach prowadzą do wycofania się z życia towarzyskiego. Choroby takie jak IBS, czyli zespół jelita nadwrażliwego i SIBO, często występują razem. Dlatego lecząc jedno, można wyleczyć także i to drugie schorzenie. Skuteczność działania gwarantuje powierzenie leczenia odpowiednim specjalistom. Ważne jest także szersze spojrzenie na daną chorobę, gdyż czasem okazuje się, że jest ona skutkiem innej i leczenie należy zacząć od tej pierwotnej. 

Odżywianie to podstawa

W przypadkach zmagania się z chorobami jelit, prawidłowa dieta odgrywa taką samą rolę, jak leczenie farmakologiczne. Można powiedzieć, że te dwa elementy wzajemnie się uzupełniają – podkreśla Roksana Środa. Jak się do tego zabrać? – Platforma MajAcademy to ogromna bazy danych dotyczących zdrowego odżywiania. Obecnie trwa na niej miesiąc zdrowych jelit. W ramach tego wydarzenia można skorzystać z darmowych konsultacji, a także wielu cennych rad i wskazówek na temat leczenia chorób układu pokarmowego i odpowiednich sposób żywienia. – podpowiada dietetyczka.

W walce z objawami zespołu jelita nadwrażliwego zaleca się stosowanie diety low fodmap, która jest dietą eliminacyjną. W MajAcademy znajdziemy zarówno gotowe przepisy, jak i całe jadłospisy skomponowane w oparciu o wykluczenia poszczególnych produktów. Dodatkowo można skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki produktów, która pomoże w łatwy i szybki sposób przygotować zdrowe posiłki, zgodnie z wybranymi przepisami.

Przy SIBO również stosujemy dietę low fodmap. Z racji tego, że dolegliwości mogą nawracać, należy podejść to tego bardzo rygorystycznie i unikać wszelkich zakazanych produktów. Ich listę znajdziemy na platformie, wraz z drugą, zawierającą produkty dozwolone. Obie zostały opracowane przez specjalistów, więc stanowią rzetelne źródło wiedzy. 

Zadbaj o aktywność!

Regularna aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na pracę jelit, zwłaszcza na usprawnienie ich motoryki, co odgrywa szczególnie istotną rolę przy zaparciach i wzdęciach. Nawet niewielki wysiłek fizyczny może przynieść pozytywne skutki. Ważne, by odbywał się on jak najczęściej. Codzienny spacer wystarczy, by przyspieszyć metabolizm.

Należy jednak pamiętać, że zbyt duży wysiłek fizyczny może przynieść odwrotne skutki. Dlatego sporty wyczynowe lepiej zostawić profesjonalistom. W MajAcademy dostępne są treningi online, których intensywność dopasowana jest do stopnia zaawansowania ćwiczącego i pozwalają na ćwiczenie we własnym tempie.

Aktywność fizyczna pomaga także ograniczyć stres, którego w naszym życiu nie brakuje. Ma on również niekorzystny wpływ na kondycję jelit. Dla jelit największym zagrożeniem jest zwłaszcza przewlekły stres, a niektóre choroby jelit wzmagają się pod jego wpływem, co z kolei może objawiać się nawet depresją. Zależność między nadmiernym napięciem nerwowym a reakcjami ze strony układu pokarmowego została wielokrotnie udowodniona, a z jej niekorzystnymi skutkami należy walczyć na wszelkie sposoby. Po pomoc warto udać się do psychodietetyka, czyli specjalisty w obu dziedzinach. 

Przestań się truć

Dla kondycji naszych jelit, a zwłaszcza mikroflory jelitowej, bardzo ważne jest też ograniczenie lub całkowita rezygnacja z wszelkiego rodzaju używek. Chodzi przede wszystkim o nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów, gdyż ich wpływ na cały organizm jest zdecydowanie negatywny.

Alkohol, nawet w najmniejszych ilościach, bardzo niekorzystnie wpływa na mikroflorę jelitową, za sprawą obniżenia ilości bakterii o dobroczynnym działaniu. Może to skutkować nawet uszkodzeniem śluzówki jelita. Dym z papierosów może z kolei przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych w jelitach. Wpływa on również negatywnie na mikroflorę jelitową, zwiększając liczbę niechcianych bakterii. Wszelkiego rodzaju używki mogą powodować zaostrzenie objawów chorobowych i jeszcze większy dyskomfort, dlatego dla własnego dobra warto ich unikać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama