wtorek, 27 stycznia 2026 06:44
Reklama
Reklama

Profilaktyka kobieca – kiedy i jakie badania wykonywać?

Około 39% kobiet nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej, a 20% nigdy nie było u ginekologa, efektem tego jest ponad dwukrotny wzrost zachorowań na raka. Co zrobić, żeby zadbać o własne zdrowie? Odpowiedź jest prosta – badać się regularnie. Pomoże nam w tym bezpłatny ebook zawierający check listę dla każdej kobiety.
  • Źródło: Jakub Diakun
Profilaktyka kobieca – kiedy i jakie badania wykonywać?

Źródło: Jakub Diakun

Czy polki badają się regularnie? 
Świadomość badań profilaktycznych polek jest zbyt mała – to najważniejsza konkluzja wszystkich badań. Około 20% kobiet nigdy nie było u ginekologa, a około 35% nie wykonuje samobadania piersi. - Częstość́ zachorowań na raka w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyła się̨ ponad dwukrotnie. Nowotwory, tuż po chorobach układu sercowo-naczyniowego, są̨ drugą najczęstszą przyczyną śmierci Polaków – informuje Agnieszka Dolna Koordynator ds. programów pomocowych Onkofundacja Alivia

Skąd czerpać wiedzę o profilaktyce? 
Niewielka liczba osób wykonujących badania profilaktyczne stawia pytanie – czy kobietom brakuje informacji? Prawie 39% nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki – wskazują badania pt. Wiedza kobiet na temat profilaktyki raka piersi w wybranych uwarunkowaniach socjo-demograficznych. 

Kobiety potrzebują dostępu do rzetelnych informacji, aby mogły zadbać o własne zdrowie. Potrzebę tę realizuję bezpłatny ebook, który powstał w ramach kampanii społecznej Farmacja jest kobietą, realizowanej przez firmę NutroPharma. - Niniejsza check lista przypomina nam, które badania są̨ kluczowe w danym okresie życia, i które należy wpisać́ na stałe do kalendarza „ważnych spotkań́ dla zdrowia” – dodaje Agnieszka Dolna Koordynator ds. programów pomocowych Onkofundacja Alivia. Ebook, można znaleźć tutaj.

Kompendium merytorycznej wiedzy, to szansa na uratowanie wielu kobiet. Dla ich zdrowia kluczowe są̨ coroczne wizyty u ginekologa i regularne wykonywanie cytologii oraz USG przezpochwowego. Często o konieczności tych badań przypominają nam Farmaceuci, którzy częściej niż lekarze, mają kontakt z kobietami, które rzadko lub w ogóle nie wykonują badań. Mało kto wie, jakim zmianom uległy kompetencje Farmaceutów. Teraz stanowią oni jeden z najważniejszych elementów edukacji profilaktycznej. 

Farmaceuta – skarbnica wiedzy  
Farmaceutka to osoba wysoce kompetentna, posiadająca szeroki wachlarz wiedzy 
z zakresu zdrowia, potrafiąca doradzić, wesprzeć, a nawet skierować do lekarza, rozpoznając właściwie i odpowiednio wcześnie potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

 Popularyzacja wiedzy o nowych uprawnieniach farmaceutów oraz badaniach profilaktycznych to filary kampanii społecznej Farmacja jest kobietą, zainicjowanej przez firmę NutroPharma. W jej ramach powstała seria podcastów, materiały wideo oraz bezpłatny ebook. Dodatkowo zorganizowana została akcja „Farmaceuci seniorom- seniorzy farmaceutom”, mająca na celu zachęcić seniorów do pomocy chorej na raka farmaceutce, której życie uratowały badania profilaktyczne, jednak wciąż walczy o powrót do tzw. "normalnego" życia dzięki kolejnej operacji, na którą zbiera środki.

Pomóc może każdy. Pani Grażyna jest podopieczną fundacji Alivia, która przygotowała zbiórkę internetową, na którą można wpłacać datki. 

 Więcej informacji o kampanii społecznej Farmacja jest kobietą, można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Miłośnicy regionalnych przysmaków mogą już zapisywać datę w kalendarzu. W dniach 28 lutego – 1 marca 2026 roku odbędzie się druga edycja Festiwalu Smaków Regionalnych. Organizatorzy zapowiadają jeszcze więcej wystawców, nowych smaków i wyjątkowy klimat, który przyciągnie zarówno smakoszy, jak i całe rodziny.Po sukcesie pierwszej edycji Festiwal Smaków Regionalnych powraca w jeszcze większym wydaniu. Przez dwa dni odwiedzający będą mogli spotkać lokalnych producentów z różnych regionów Polski, spróbować tradycyjnych wyrobów oraz poznać historie kryjące się za ich recepturami.Na uczestników czekać będą m.in. sery, miody, pieczywo, wędliny i wiele innych regionalnych specjałów. Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku wydarzenie zostanie rozszerzone o nowe strefy tematyczne oraz większą przestrzeń wystawienniczą, co ma zapewnić jeszcze lepszy komfort zwiedzania i zakupów.– To wydarzenie dla wszystkich, którzy cenią dobrą, autentyczną kuchnię i produkty tworzone z pasją. Jedno jest pewne – nikt nie wyjdzie stąd głodny – zapowiadają organizatorzy.Festiwal Smaków Regionalnych to nie tylko okazja do zakupów, ale też do kulinarnej podróży po Polsce i spotkań z ludźmi, którzy stoją za wyjątkowymi produktami.Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą już teraz śledzić informacje organizatora w mediach społecznościowych i zaznaczyć swoją obecność na wydarzeniu, aby być na bieżąco z kolejnymi ogłoszeniami.Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.02.2026
Reklama