wtorek, 7 maja 2024 07:47
Reklama
Reklama
Reklama

Cienkie Europejskie Centrum Solidarności

Stowarzyszenie Zawsze Solidarni w Tczewie wystąpiło do ECS z pismem o informację na temat zasobów materiałów i informacji dotyczących tczewskiej Solidarności .Po dwóch miesiącach otrzymali odpowiedź, z której wynika, że działalność tczewskiej Solidarności ograniczała się do kampanii wyborczej w 1989 r. i jednego wiecu w tejże kampanii.
Cienkie Europejskie Centrum Solidarności

Pismo do Europejskiego Centrum Solidarności

Tczew 01.06.2012

Europejskie Centrum Solidarności

Gdańsk, ul. Doki 1

Stowarzyszenie Zawsze Solidarni w Tczewie zwraca się z prośbą o informację na temat zasobów materiałów i informacji dotyczących Solidarności Tczewskiej.

W naszym statucie-regulaminie mamy zapisane, jako jeden z głównych celów działalności, dbałość o pamięć i prawdę o wydarzeniach, i ludziach uczestniczących w  tych wydarzeniach, w czasach komunistycznego zniewolenia.

Uważamy, że - jako jeszcze żyjący- uczestnicy tamtych wydarzeń mamy moralny obowiązek zadbać o to aby na kartach pamięci pozostały tylko  historie prawdziwe a nie zmyślone dla doraźnych celów politycznych i marketingowych.  Z obserwacji i życiowych doświadczeń wiemy, że wielu autentycznych bohaterów żyje w biedzie i zapomnieniu, natomiast beneficjentami przemian ustrojowych, będących wynikiem walki i poświęcenia tysięcy zwykłych ludzi, są  osoby stojące "po drugiej stronie", donosiciele, TW i zwykli karierowicze. Część z nich przypisuje sobie nie swoje zasługi i posługuje się dorobionymi do dzisiejszych potrzeb życiorysami. Upływający czas działa na niekorzyść tych pierwszych, autentycznych i zapomnianych działaczy antykomunistycznej opozycji. Dlatego prosimy, jak  na wstępie, o jak najwięcej informacji w celu ich weryfikacji i ewentualnego uzupełnienia dokumentacją będącą w naszym posiadaniu.

Uważamy też, że następnym pokoleniom należy się pozostawienie historii, która jako nauka humanistyczna i społeczna, badająca działania i wytwory ludzkie z przeszłości musi być poświadczona pismem świadectw.

Pisanie legend na temat Solidarności nie mieści się w naszym statucie. To pozostawiamy literatom.

Stowarzyszenie Zawsze Solidarni

* * *

Odpowiedź ECS

20 czerwca 2012 r

Pan

Ryszard Graczyk

Prezes Stowarzyszenia ,,ZAWSZE SOLIDARNI"

ul. 30-go Stycznia 4

83-110Tczew

Szanowni Panstwo,

Europejskie Centrum Solidarności w odpowiedzi na pismo z dnia 01.06.2012 roku uprzejmie informuje, iż w swoim zasobie posiada materiały dotyczące Solidarności Tczewskiej. 83 to w pierwszej kolejności dokumenty z kampanii wyborczej 1989 roku, jak również nieliczne archiwalia z okresu 1980-1985 związane z działalności struktur Solidarności w fabryce Przekładni Samochodowych POLMO w Tczewie. Natomiast w zasobie archiwum fotograficznego Centrum znajduje się kilkanaście fotografii autorstwa Jacka Awakumowskiego i Leonarda Szmaglika z kampanii wyborczej 1989 , prezentujące wiec na rynku tczewskim. Dysponujemy również notacją z kapelanem Tczewskiej Solidarności, Stanisławem Cieniewiczem.

Dodatkowo nasza instytucja była organizatorem lub współorganizatorem następujących wydarzeń naukowo-kulturalnych : 4 czerwca 2009 w 20 rocznice wyborów 1989 roku odbyło się w Tczewie spotkanie upamiętniające to wydarzenie. Patronat nad spotkaniem objęło Europejskie Centrum Solidarności.

W dniach 24-26 września 2009, zorganizowaliśmy w Tczewie program edukacyjny z udziałem podróżnika Marka Kamińskiego podczas jego ,,Ekspedycji Wisła". Odbyło się także spotkanie w CWRDW w Tczewie skierowane do młodzieży tczewskich szkół średnich oraz gimnazjalistów w Gimnazjum nr 1 w Tczewie z uczestnikami Ekspedycji i Jasiem Mela, którzy dodatkowo spotkali się z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej z Tczewa. Ponadto przygotowaliśmy gawędę harcerska dla tczewskiego hufca ZHP. W spotkaniu wzięli udział Jerzy Borowczak i Marek Kamiński.

W styczniu 2010 roku ECS udostępniło swoją wystawę nt. ,,Autorytety: Lech Bądkowski" w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły, w kwietniu odbyła się konferencja ,,Społeczeństwo obywatelskie a dialog społeczny", którą współorganizował z ECS, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie, a w sierpniu 2010 Poseł Jan Kulas i Tczewskie Towarzystwo Kulturalne ,,BRAMA" zorganizowali sesję pt. ,,30. Lecie dziedzictwa ,,Solidarności" w Tczewie", na której Krzysztof Korda przedstawił działalność Europejskiego Centrum Solidarności.

Na zakończenie, jednocześnie zwracamy się z prośbą, aby zechcieli się Państwo włączyć się w proces tworzenia naszych zbiorów i wystawy poprzez udostępnienie nam swoich materiałów i pamiątek związanych z działalnością w opozycji i Solidarności.

 

Z poważaniem

Piotr Golak

* * *

"Europejskie Centrum Solidarności”; instytucja z siedzibą w Gdańsku, powołana na podstawie umowy z dnia 8 listopada 2007 w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Solidarności zawartej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Pomorskim, Miastem Gdańsk, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność" i Fundacją Centrum Solidarności.
Celem działalności Centrum jest upowszechnienie dziedzictwa "Solidarności" w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej." (Wikipedia)

Pozdrawiam wszystkich działaczy NSZZ Solidarność w Tczewie z lat 1980 - grudzień'81 oraz działających w strukturach podziemnych w okresie stanu wojennego.
Roman Bojanowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama