czwartek, 2 maja 2024 20:41
Reklama
Reklama

Wakacje z kociewskim folklorem. Piaseczno Folklor Festiwal za nami!

GM. GNIEW. Przez ostatnie dwa tygodnie w Gniewie trwały wspaniałe warsztaty dla dzieci i młodzieży realizowane przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie w ramach projektu „Wakacje z kociewskim folklorem”. Zajęcia wprowadziły młodzież w atmosferę Piaseczno Folklor Festiwalu, który odbył 21-22 sierpnia się w Piasecznie.
  • Źródło: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie
Wakacje z kociewskim folklorem. Piaseczno Folklor Festiwal za nami!

Autor: CKiBP w Gniewie

Projekt „Wakacje z kociewskim folklorem” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”  zakładał m. in. wyjątkowy cykl zajęć skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku 7 – 15 lat. Oprócz tradycyjnych animacji i zajęć rekreacyjnych, uczestnicy poznali tajniki regionalizmu i uroki kociewskiej kultury.

Cykl dziesięciu spotkań z kociewskim folklorem wprowadził uczestników w klimat tradycyjnych wartości, muzyki i smaków, aby mogli w pełni uczestniczyć w niezwykłej atmosferze Piaseczno Folklor Festiwalu. Dzięki nauce poprzez praktykę młodzi gniewianie lepiej zrozumieli rodzimą kulturę i być może zapałali miłością do kultywowania tradycji.

- Mamy nadzieję, że dzięki praktycznym zajęciom gniewska młodzież dostrzegła, że nasza rodzima kultura, kociewski folklor może być cennym źródłem wartości i wiedzy, które inspirują do działań twórczych  – mówi Anna Czyżewska, dyrektor CKiBP Gniew. – Chcieliśmy rozbudzić w najmłodszych mieszkańcach zamiłowanie do regionalizmu i zaangażować ich w Piaseczno Folklor Festiwal, by mogli poczuć, że są spadkobiercami bogatego dorobku kulturalnego.

Pierwsze czterogodzinne zajęcia rozpoczęły się w poniedziałek 9 sierpnia – uczestnicy spróbowali swoich sił w malowaniu kociewskich wzorów na porcelanie. Następnie tworzyli elementy stroju z motywami kociewskimi. W kolejnych dniach dzieci wprawiały się w kociewskim rękodziele - tworzyły modraki na drewnie pod okiem regionalistki Magdaleny Tkaczyk Tkaczykowej. Ponadto wspólnie z mistrzynią kociewskich smaków Krystyną Gierszewską przygotowywały fefernuski – kociewskie słodkości. W miniony piątek uczestnicy projektu odwiedzili Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Odbyły się także praktyki krawieckie, nauka tańca kociewskiego oraz regionalnych przyśpiewek – frantówek kociewskich. W ostatnich dniach młodych czekał plener fotograficzny oraz warsztaty filcowania na sucho z motywami regionu Kociewia. Ponadto każdego dnia, dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Sportu I Rekreacji w Gniewie organizowano dla uczestników projektu różnorodne animacje sportowe, taneczne i rekreacyjne.

Wszystko po to, aby wprowadzić dzieci i młodzież w atmosferę wspaniałego Piaseczno Folklor Festiwalu, który odbył się w miniony weekend przy Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie.

Głównym założeniem piaseckiego festiwalu jest utrwalenie wiedzy o folklorze kociewskim.

- Ideą Piaseczno Folklor Festiwalu jest popularyzacja kultury ludowej w społeczeństwie – dodaje Anna Czyżewska, dyr. CKiBP Gniew. – Celem jest też ochrona gwary, obrzędów i zwyczajów, wymiana doświadczeń artystycznych między zespołami, wspieranie oraz promocja regionalnej twórczości artystycznej.

Festiwale w Piasecznie cieszą się ogromną popularnością wśród zespołów z Kociewia oraz Pomorza. W sobotę odbył się Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego mający rangę konkursu. Przesłuchania odbyły się w dwóch kategoriach, w kategorii "Pieśni i tańca" oraz „Wokalno – instrumentalnej”.

Pierwsze miejsce zajęły Gzuby z Pelplińskiej Dwójki, drugie Piaseckie Gzuby, trzecie należy do Świeckich Gzubów. W drugiej kategorii najwyższe miejsce zdobył Zespół Folklorystyczny „Rokocinianki” z Rokocina, drugie miejsce zajął Zespół Folklorystyczny „Błękitna Wstęga” z Gniewu, natomiast trzecie miejsce przypadło Zespołowi „Kwiaty Kociewia” z Koteż.

Następnego dnia odbył się Przegląd Zespołów Folklorystycznych Północnej Polski, ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza. W kategorii "Pieśni i tańca" zwyciężyły: Bławatki z Chojnic, zaraz po nich na podium stanęły Gzuby z Pelplińskiej Dwójki, a na trzecim miejscu znalazła się Młoda Kościerzyna. Z kolei w kategorii "Wokalno-instrumentalnej" najlepsza okazała się: Kapela "Drehe", Kapela "Bławatek" oraz Tęcza Warmii z Braniewa. Wyłoniono również czwarte miejsce, które zajęły Żóławianki z Ostaszewa! W tym roku podczas dwudniowego Festiwalu odbyły się również warsztaty kociewskiego rękodzieła. Festiwal zgromadził także regionalnych wystawców, kramarzy oraz wielu znamienitych gości.

W niedzielę podczas uroczystego otwarcia burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki wraz z dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie Anną Czyżewską przekazali oficjalne podziękowania za wsparcie realizacji projektu na ręce sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosława Sellina oraz dyrektora Marcina Adamiaka.

Organizatorzy: CKiBP Gniew, Gmina Gniew oraz Stowarzyszenie Piaseczno Folklor Festiwal serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Uroczystości z okazji uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przemarsz z pl. św. Grzegorza, pokazy strażackie i piknik rodzinny Wkrótce obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. oraz piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Barbara Kamińska przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zapraszają do wzięcia udziału w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja (piątek) w Tczewie. Program uroczystości: 12:15 – zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych – Plac Św. Grzegorza w Tczewie 12:30 – Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie 13:30 – przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry Dętej 13:45 – uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – przemówienie Starosty Tczewskiego,- koncert w wykonaniu zespołu wokalnego “Fisolki”,- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową,- intronizacja Króla Kurkowego.- Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 3 maja br. w godz.: 15:00 – 18:00 w Fabryce Sztuk, przy ul. 30 Stycznia 4 w TczewieProgram- Koncert Kociewskiej Orkiestry Dętej “Torpeda”- Koncerty młodych wokalistów pod kierunkiem Agaty Sowy- Pokazy Strażackie- Warsztaty plastyczne- “Gra rodzinna”- Zwiedzanie Wieży Ciśnień - siedziby Tczewskiego Bractwa Kurkowego- Słodki poczęstunek Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej3 maja 2024 r.Godz. 15:00 – 18:00Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie Organizatorzy: Powiat Tczewski, Fabryka Sztuk, OSP TczewData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2024 12:15 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2024 18:30
Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama