środa, 24 czerwca 2026 07:15
Reklama

Z burmistrzem Gniewu o najpilniejszych problemach. Mamy koronawirusa pod kontrolą!

Z burmistrzem Gniewu Maciejem Czarneckim o inwestycjach, kierunkach rozwoju gminy i współpracy z zamkiem. Burmistrz odniósł się także do ostatnich „czarnych protestów” w Gniewie.
Z burmistrzem Gniewu o najpilniejszych problemach. Mamy koronawirusa pod kontrolą!

Autor: UMiG w Gniewie

- Jak ocenia Pan realizację ostatnich inwestycji w gminie Gniew?

- W ostatnim czasie zrealizowaliśmy wiele inwestycji, zarówno tych większych, jak i mniejszych projektów, służących poprawie życia mieszkańców naszej gminy. Remontujemy szkołę podstawową w Gniewie, budujemy wodociąg na Piaseckim Polu, ogłosiliśmy przetarg na budowę wodociągu w Wielkich Wyrębach. Kolejny przetarg jaki nas czeka, to wodociąg na Widlice, niedługo rozstrzygniemy również przetarg na przebudowę ul. Kapinosa w Gniewie. Remontujemy świetlicę wiejską w Gogolewie, budujemy nawodnienie na boisku sportowym w Gniewie, tworzymy Dzienny Dom Seniora. W gminie Gniew dzieje się wiele, w niemalże każdym z obszarów.

 

- Mówiąc o inwestycjach nie można nie wspomnieć o funduszach, pozyskiwanych z wielu źródeł zewnętrznych na realizację gminnych zadań.

- Od początku kadencji udało nam się już pozyskać prawie 11 milionów złotych. To wielki sukces gniewskiego samorządu, z którego jesteśmy bardzo dumni. Rozpoczynając pracę na rzecz Gminy Gniew, budżet który zastałem, pozostawiał wiele do życzenia. Środki zewnętrzne były więc jedyną szansą na zrealizowanie zaplanowanych i potrzebnych zadań. Zabiegamy o dofinansowanie z różnych programów unijnych, rządowych, wojewódzkich. Tylko w roku 2020 pozyskaliśmy ponad 11 mln. zł, m.in. prawie 2 miliony złotych na budowę wodociągu Rakowiec, Małe Wyręby, Wielkie Wyręby, niemalże 2,5 miliona złotych na przebudowę dróg osiedla Leśnego w Tymawie i blisko 2 miliony złotych na przebudowę ulicy Kapinosa w Gniewie ponad 250 000 złotych na działania kulturalne – remont świetlicy wiejskiej w Gogolewie, wyposażenie Gminnego Ośrodka Kultury czy zakup nowości czytelniczych do bibliotek, ponad 400 000 złotych na działania z zakresu pomocy społecznej – stworzenie Dziennego Domu Seniora czy zakup nowego samochodu dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Ponadto Gniew od kilku lat przechodzi kompleksowy proces rewitalizacji. W ostatnich dwóch latach na modernizację obiektów gminnych oraz działania społeczne pozyskaliśmy prawie 4 miliony złotych.

 

- Czy nadal jednym z podstawowych problemów gminy Gniew jest realizacja budowy sieci wodociągowych poza miastem?

- Doprowadzenie wody do wsi, które jej jeszcze nie mają to podstawowy problem, jaki postawiliśmy sobie za cel do rozwiązania. Budowa sieci na Piaseckim Polu dobiega już końca i następują tam ostatnie przyłączenia. Po przetargu zostały także zaoszczędzone pieniądze, które wykorzystaliśmy na rzecz mieszkańców. Będziemy ogłaszali też przetarg na rozbudowę sieci na Widlice Górne. Wszystkie inwestycje wodociągowe przyczyniają się do budowy kompleksowej sieci, która będzie odpowiedzią na potrzeby naszych mieszańców. Widlice to także ostatni teren w gminie, którego nie obejmuje system wodociągowy. Jeżeli projekt będzie gotowy w przyszłym roku, będziemy mogli go zatwierdzić i przystąpić do realizacji zadania.

 

- Jak ocenia Pan współpracę z gniewskim zamkiem?

- Spółka Zamek Gniew, zarządzająca kompleksem Wzgórza Zamkowego, jest ważnym partnerem dla gminy Gniew w rozwoju lokalnej turystyki, tworzeniu oferty kulturalnej i zachowywaniu dziedzictwa kulturowego. Dlatego też, jako dwie odrębne w rzeczywistości jednostki, działamy wspólnie na rzecz realizacji jednego celu – zwiększenia ruchu turystycznego w Gniewie i promocji miejsca. Aby móc go z sukcesem realizować musimy dokładać zatem wszelkich starań, aby współpraca układała się jak najlepiej. Od czasu sprzedaży zamku, poprzez bardzo dobrą pracę poprzedniej burmistrz Marii Taraszkiewicz – Gurzyńskiej aż po mój urząd – wspieramy się wzajemnie, organizując wspólne przedsięwzięcia kulturalne i historyczne. Dzięki partnerskiemu dialogowi, Gniew staje się ważnym i rozpoznawalnym miastem na turystycznej mapie Polski.

 

- Słyszeliśmy, że pojawił się pomysł, by u podnóża zamku wybudować marinę żeglarską...

Mamy taki pomysł, który chcemy realizować wspólnie z Zamkiem. Podjęliśmy nawet pewne rozmowy z firmą, która zajmuje się pisaniem projektów na tego typu przedsięwzięcia. W miejscu, gdzie odbyła się bitwa, znajdowała się historyczna plaża i działała przeprawa promowa, chcemy zagospodarować teren w sposób, który przypominałby nam o ważnych momentach w historii miasta. Ale o tym będziemy rozmawiać dopiero w przyszłym roku. Chcemy ogłosić konkurs dla architektów, projektantów, aby przedstawili nam najciekawsze wizje.

 

- W Gniewie również doszło do tzw. strajku kobiet. Jaka jest Pana ocena takich działań, jako burmistrza Gniewu?

- Był protest/spacer - dwa razy w Gniewie. Nie brałem w nim udziału. Uważam, że prawo jest prawem. Tak samo jak demokratycznie wybrane władze mogą uchwalać prawo, tak samo można protestować, jeśli ma się przeciwne przekonania co do tworzonego prawa. Dla mnie z drugiej strony osobiście, obrażanie wielu ludzi przy okazji tych protestów nie powinno mieć miejsca. Hasło „precz z kościołem” jest jednak przekroczeniem pewnej granicy. Podnoszenie tego w takim stopniu jest niedocenianiem wielkiej roli polskiego kościoła w odzyskaniu naszej wolności. To nie PiS wymyślił hasło znane od wieków: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Przerażają mnie i szokują pewne wypowiedzi protestujących upubliczniane w telewizji na temat patriotyzmu czy kościoła...

 

- Jak Gniew radzi sobie z pandemią? Czy gniewianie są zdyscyplinowani i przestrzegają obostrzeń sanitarnych? Jak gniewskie placówki radzą sobie z tym zagrożeniem?

- To bardzo trudny czas. Wszyscy uczymy się żyć w pandemii każdego dnia. Podejmujemy różne działania, aby zapobiec rozprzestrzenienia się koronawirusa. Promujemy zasadę DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Dostosowujemy się do obostrzeń nakładanych przez rząd. Urząd pracuje w systemie rotacyjnym, aby zminimalizować ryzyko zakażenia pracowników i tym samym zadbać o płynność pracy. Jednak cały czas jest otwarty dla naszych klientów, jesteśmy po to aby im służyć. Stworzyliśmy warunki bezpiecznej obsługi, takie jak oddzielne Biuro Obsługi Klienta, osłony oddzielające przestrzeń pomiędzy klientem a pracownikiem, stanowiska do dezynfekcji oraz respektujemy zasadę, jedna osoba na jedno stanowisko obsługi. Wszystko po to, aby umożliwić mieszkańcom załatwienie swoich spraw w bezpiecznych warunkach. Ponadto stworzyliśmy warunki do przeprowadzenia obrad sesji i komisji w trybie zdalnym. Muszę przyznać, że ten system bardzo dobrze się sprawdza. Obrady przebiegają płynnie bez większych zakłóceń.

 

Rozmawiał Wawrzyniec Mocny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rycha 26.12.2020 03:12
Przecież tego nikt nie czyta. Źle wydana kasa na promocję.

mieszkaniec 22.12.2020 23:14
brawo Burmistrz Gniewu - właściwy człowiek na właściwym stanowisku!!!

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama