wtorek, 21 maja 2024 20:10
Reklama
Reklama

Zmarł Zbigniew Korpolewski – reżyser, prezenter, autor tekstów, tczewianin

W wieku 84 lat zmarł Zbigniew Korpolewski, artysta estradowy, reżyser, prezenter, autor tekstów, z pochodzenia tczewianin.
Zmarł Zbigniew Korpolewski – reżyser, prezenter, autor tekstów, tczewianin

Autor: (Urząd Miasta w Tczewie)

Urodził się w Tczewie 5 września 1934 r. Jak podaje Wikipedia prowadził m.in. koncerty The Rolling Stones i The Animals. Wraz z Jerzym Połomskim, Ireną Kwiatkowską i Ireną Santor występował w Anglii, Australii, USA, Kanadzie. Egzamin aktorski zdawał u Kazimierza Rudzkiego. Wraz z Tadeuszem Rossem występował w Telewizji Polskiej w autorskim programie satyrycznym „Loża”. Był dyrektorem Zakładu Widowisk Estradowych, wchodzącego w skład Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. Przed przejściem na emeryturę był dyrektorem w stołecznym Teatrze „Syrena”. Jest autorem tekstów satyrycznych dla Hanki Bielickiej i do kabaretów „Dudek”, „Egida”.

W kwietniu 2013 r. został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Artysta kilkukrotnie odwiedzał Tczew. Był tu m.in. w 2010 r. wraz z Irena Santor, która wystąpiła wówczas z koncertem w Centrum Kultury i Sztuki. Zbigniew Korpolewski wspominał wówczas swoje dzieciństwo w Tczewie i artystyczny debiut na deskach tutejszego domu kultury.  Wspominał również artystów, z którymi współpracował. Pisał monologi, m.in. dla Hanki Bielickiej, Jana Kobuszewskiego, Ireny Kwiatkowskiej, kabaretów "Dudek" i "Egida".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama