wtorek, 27 stycznia 2026 13:19
Reklama
Reklama

Gniewska Noc Muzeów. Hitem warsztaty edukacyjne o średniowiecznym zamku oraz zwiedzanie tajnych zakątków Gniewa

W minioną sobotę, 18 maja, w Gniewie, odbyła się Noc Muzeów. Organizatorzy przygotowali wiele niezapomnianych atrakcji, dzięki którym nie można było się nudzić! Uczestnikom warsztatów spodobały się legendy o ziemi gniewskiej oraz zabawy w retro gry na komputerach sprzed dekad.
Gniewska Noc Muzeów. Hitem warsztaty edukacyjne o średniowiecznym zamku oraz zwiedzanie tajnych zakątków Gniewa

Autor: W. Mocny

Już o godzinie 14:00 została otwarta nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oferowało także zwiedzanie zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Dużą popularnością cieszyły się

warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpoczął się turniej rycerski, który przyciągnął liczną publiczność


 

W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie atrakcje otworzyło spotkanie Gniewskiego Klubu Historycznego. Następnie rozpoczęło się Pixel Party, na które przybyli miłośnicy retro komputerów i retro gier. O godzinie 17:00 w bibliotece odbyło się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie młodsi uczestnicy Nocy Muzeów spacerowali ulicami Gniewu razem z przewodnikiem. Następnie w bibliotece czekały na nich warsztaty, gry i zabawy. Specjalnie na ten dzień czytelnia zamieniła się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.


 

W Sali Kameralnej odbyła się wystawa obrazów wykonanych przez Gniewską Grupę Malarską. Lokalni artyści zaprezentowali prace w dwóch tematykach: „Inspiracje Wyczółkowski” oraz „Gniewskie zakamarki”. Wystawie towarzyszyła loteria fantowa, przygotowana przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpoczął się emocjonujący Otwarty Turniej Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 Grupa Teatralna pn. „Powołani” działająca przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie przedstawiła opowieść pt. „Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu”. Młodzi artyści za swój występ otrzymali gromkie brawa. Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów był występ grupy Black Dragons z Opalenia ich ognistym fire show.


 

W tegorocznej edycji udział wzięli: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew.


 

Organizatorzy wydarzenia serdecznie dziękują wszystkim za przybycie.

Do zobaczenia za rok!


 

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Festiwal Smaków Regionalnych wraca! Druga edycja już na przełomie lutego i marca 2026 Miłośnicy regionalnych przysmaków mogą już zapisywać datę w kalendarzu. W dniach 28 lutego – 1 marca 2026 roku odbędzie się druga edycja Festiwalu Smaków Regionalnych. Organizatorzy zapowiadają jeszcze więcej wystawców, nowych smaków i wyjątkowy klimat, który przyciągnie zarówno smakoszy, jak i całe rodziny.Po sukcesie pierwszej edycji Festiwal Smaków Regionalnych powraca w jeszcze większym wydaniu. Przez dwa dni odwiedzający będą mogli spotkać lokalnych producentów z różnych regionów Polski, spróbować tradycyjnych wyrobów oraz poznać historie kryjące się za ich recepturami.Na uczestników czekać będą m.in. sery, miody, pieczywo, wędliny i wiele innych regionalnych specjałów. Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku wydarzenie zostanie rozszerzone o nowe strefy tematyczne oraz większą przestrzeń wystawienniczą, co ma zapewnić jeszcze lepszy komfort zwiedzania i zakupów.– To wydarzenie dla wszystkich, którzy cenią dobrą, autentyczną kuchnię i produkty tworzone z pasją. Jedno jest pewne – nikt nie wyjdzie stąd głodny – zapowiadają organizatorzy.Festiwal Smaków Regionalnych to nie tylko okazja do zakupów, ale też do kulinarnej podróży po Polsce i spotkań z ludźmi, którzy stoją za wyjątkowymi produktami.Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą już teraz śledzić informacje organizatora w mediach społecznościowych i zaznaczyć swoją obecność na wydarzeniu, aby być na bieżąco z kolejnymi ogłoszeniami.Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.02.2026
Reklama