piątek, 26 kwietnia 2024 22:30

Co zrobić, gdy zdecydujesz się na rozwód?

Sama decyzja, by się rozwieść, jest dla wielu osób bardzo trudna. Skomplikowane mogą być również procedury, szczególnie, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w zakresie na przykład władzy rodzicielskiej, alimentów, podziału majątku oraz wielu innych spraw. Poza tym w sprawach rozwodowych nie postępuje się spontanicznie i wszystkie aspekty powinny być dobrze zaplanowane. Im lepiej się przygotujesz do złożenia pozwu o rozwód, tym mniej nerwów będzie się cała sprawa kosztować.
  • 10.12.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co zrobić, gdy zdecydujesz się na rozwód?

Dlaczego ważne jest orzeczenie rozwodu?

Warto sobie na stracie odpowiedzieć, dlaczego w ogóle zamierzasz rozpocząć postępowanie rozwodowe. Wiele osób wskazuje takie problemy jak trwałość rozkładu pożycia, zdrada, nadużywanie alkoholu czy inne nałogi, niezgodność charakterów oraz przemoc domowa. Aspektów może być zdecydowanie więcej, ale koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć, po czyjej stronie jest wina, ponieważ takie argumenty właśnie będą się na sprawie rozwodowej pojawiać. W związku z tym w niektórych sytuacjach może się okazać, że do problemów przyczyniły się obie strony, a to zmienia postać rzeczy. W wyroku sądu natomiast może znaleźć się orzeczenie, która ze stron ponosi wyłączną winę za rozpad pożycia. Zdarza się również tak, że nie wskazuje się winnego, choć najczęściej to małżonek, który czuje się pokrzywdzony rozwodem stara się uzyskać taki zapis w dokumentach. I dlatego właśnie tak jak różne są przyczyny rozwodów, tak też spodziewać się można na rozprawie wszystkiego.

Napisz dobry pozew rozwodowy

Statystycznie coraz więcej par decyduje się na rozwód. Przyczyn tego trendu można upatrywać w zmianach społecznych, dążeniu do satysfakcji oraz z pewnego rodzaju niezależności. W wielu wariantach po prostu orzeczenie rozwodu jest tylko zamknięciem pewnego rozdziału, w innych jest związane z poważnymi trudnościami, przemocą czy patologią. W każdym wariancie warto skorzystać z pomocy radcy prawnego bądź adwokata specjalizującego się w tego typu sprawach. Najlepiej skorzystać z usług już w momencie, gdy planujesz przygotować pozew rozwodowy, a także wtedy, gdy chcesz ustalić zasady podziału majątku wspólnego czy nawet nieważności małżeństwa. Oczywiście z osobą, która będzie nas reprezentować przed sądem warto być szczerym, by żadne okoliczności, jakie mogą na sprawie się pojawić nikogo nie zaskoczyły. Oczywiście chodzi o ważne aspekty, które spowodowały trwały rozkład pożycia takie jak zdrady, sięganie po używki, niegospodarność finansowa czy choroby intymne. Warto pamiętać o tym, że to rzeczy, które mogą zaważyć na treści wyroku rozwodowego.

Zgodność orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego

Droga do orzeczenia rozwodu jest kręta i wyboista oraz generuje bardzo dużo emocji, stresu, negatywnych myśli lub złości. Oczywiście wiele zależy od tego, jaką strategię się przyjmie i czy będziecie chcieli rozejść się z klasą, czy nastawić się na walkę. Zawsze najwięcej emocji wywołuje wskazanie winy jednej ze stron. Problematyczny bywa także aspekt podziału majątku byłych małżonków czy też ustalenie opieki nad dziećmi. W praktyce najszybsze i relatywnie bezproblemowe są sprawy sądowe, w których małżonkowie zdają sobie sprawę z dzielących różnic oraz decydują się na polubowne załatwienie sprawy. A na ten aspekt wpływają relacje między partnerami oraz z dziećmi, sytuacja majątkowa oraz tło rozstania. Dla sądu niezwykle istotne będzie to, jakie są przyczyny, które doprowadziły do rozkładu pożycia, oraz jaka jest sytuacja dzieci. Dąży się także do tego, by sprawę rozwiązać polubownie, choć oczywiście nie zawsze jest taka realna szansa.

--- Artykuł sponsorowany ---