piątek, 26 kwietnia 2024 16:55

Kiedy przychodzi czas na szampon przeciwłupieżowy?

Szampony przeciwłupieżowe to lecznicze kosmetyki wykorzystywane w profilaktyce oraz leczeniu dolegliwości zwanej łupieżem. Łupież jest schorzeniem dermatologicznym o różnych rodzajach, wywoływanym głównie przez drożdżaki. Łupież nie tylko powoduje skrępowanie osób, które się z nim zmagają, ale także nieleczony może nieść za sobą poważne konsekwencje, takie jak nadmierne wypadanie włosów, dlatego szybka reakcja i skuteczna kuracja są niezwykle istotne.
  • 17.05.2021 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kiedy przychodzi czas na szampon przeciwłupieżowy?

 

 

Kto powinien używać szamponów przeciwłupieżowych?

Szampon przeciwłupieżowy może stosować każdy, kto odczuwa taką potrzebę. Łupież jest zjawiskiem, które może nawracać, dlatego prewencyjne stosowanie szamponu przeciwłupieżowego nie jest niczym nieprawidłowym. Producenci szamponów przeciwłupieżowych niekiedy zamieszczają informację, aby nawet po wygranej walce z łupieżem sięgnąć zapobiegawczo co jakiś czas po dany produkt.

 

Warto pamiętać, że z problemem łupieżu zmagają się nie tylko dorośli, ale i dzieci. W przypadku stosowania szamponu przeciwłupieżowego u najmłodszych, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór szamponu do wieku malucha. Dobry szampon przeciwłupieżowy dla dzieci powinien nie podrażniać skóry głowy dziecka oraz nie powodować łzawienia, gdyby preparat dostał się do oczu.

 

Jak dobrać szampon przeciwłupieżowy?

Szampon przeciwłupieżowy przede wszystkim należy dobierać indywidualnie. Szampon, który działa w przypadku jednej osoby, może nie być skuteczny w przypadku innej. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele rodzajów łupieżu (łupież suchy, tłusty, pstry, różowy Giberta) oraz wiele rodzajów szamponów przeciwłupieżowych o różnych składach.

 

Dobierając szampon przeciwłupieżowy, warto zastanowić się zatem, z jakim rodzajem łupieżu ma się do czynienia. Można zastosować metodę prób i błędów, stosując różne szampony przeciwłupieżowe lub udać się na konsultację do dermatologa. Drogeryjne szampony przeciwłupieżowe bardzo często zawierają także dodatkowe substancje pielęgnujące i przywracające równowagę mikrobiomu skóry, takie jak: odbudowujące proteiny pszenicy, przeciwbakteryjny olejek z drzewa herbacianego, nawilżająca gliceryna czy  zmiękczający mocznik.  

 

Szampon przeciwłupieżowy – jak go stosować?

Zaleca się, aby szampony przeciwłupieżowe stosować minimum trzy tygodnie. Mycie głowy szamponem przeciwłupieżowym jest wskazane co trzeci dzień, dlatego w przypadku osób zmagających się z problemem przetłuszczających się włosów zaleca się stosowanie szamponu przeciwłupieżowego zamiennie z innym łagodnym szamponem o właściwościach oczyszczających.

 

Aby leczniczy szampon przeciwłupieżowy był skuteczny, zaleca się wcieranie go w skórę głowy, a następnie (w większości przypadków) pozostawienie na włosach przez około pięć minut – w tym czasie substancje o działaniu przeciwdrożdżakowym powinny spełnić swoją funkcję. Niektóre szampony przeciwłupieżowe należy wypłukać bezpośrednio po zaaplikowaniu (szczególnie te, które w swoim składzie posiadają siarczek selenu), dlatego niezwykle istotne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją podaną na etykiecie produktu.

Materiał Partnera