Jak płacić za zakupy za granicą?

  • 22.10.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jak płacić za zakupy za granicą?
Czy lubisz podróżować? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tu porady, które sprawdzą się podczas zagranicznych podróży. Jadąc do innego kraju trzeba liczyć się z wydatkami ponoszonymi w walucie obcej. Jak mądrze płacić za granicą tak by nie zrujnować swojego portfela za opłaty związane z wymianą walut w kantorze lub przewalutowaniem na karcie? Zwróć uwagę na kilka podpowiedzi.

 

Płatność kartą za granicą - czy to dobre rozwiązanie?

Wiele osób lubi za zakupy płacić kartą kredytową. Jest to wygodne, bo nie trzeba mieć przy sobie gotówki czy drobnych, a w sklepie nie musisz czekać aż kasjer znajdzie drobne by wydać Ci resztę. Wszystko to sprawia, że płatności bezgotówkowe stały się bardzo powszechne. Banki często mają różne promocje, czasami jest to wydanie karty płatniczej bez dodatkowych opłat. Zdarza się też, że bank dodaje taką kartę do konta osobistego. Czy jednak płacenie kartą za granicą to korzystne rozwiązanie? Na jego plus można zaliczyć to, że jest to bardzo wygodne. Podobnie jak w kraju tak i za granica nie musisz mieć przy sobie gotówki, żeby regulować płatności. Ale ile Cię to będzie kosztować? 

Ile kosztuje przewalutowanie transakcji?

Za granicą karty kredytowe mogą być używane do płatności bezgotówkowych. Możesz się też zdecydować na wypłatę gotówki z bankomatu przy użyciu kart płatniczych. Jednak to wszystko ma swoją cenę. Opłaty za to ustala operator karty. Transakcje, które kosztują najwięcej to oczywiście wszelkie wizyty w bankomacie. Tutaj nie ma różnicy między krajem a zagranicą. Po prostu nie za bardzo opłaca się wypłacać gotówkę z bankomatu przy użyciu karty. Karta kredytowa i bankomat to dwie rzeczy, które powinny być trzymane jak najdalej do siebie. Ile zatem będzie Cię kosztować płatność kartą za granicą? Jeśli używasz zwykłej karty to opłata za przewalutowanie będzie naliczana wg tabeli kursowej banku i może wynieść nawet 6%. Jest jednak rozwiązanie, które pozwoli Ci uniknąć zbędnych kosztów.

Czy warto używać karty kredytowej za granicą?

Karta debetowa czy kredytowa jest czasami kosztowna w użyciu jeśli chodzi o płatności dokonywane w walucie obcej. Dlatego jeśli często dotyczy Cię płatność kartą za granicą to dobrym rozwiązaniem będzie karta wielowalutowa, która zazwyczaj jest podpięta do konta walutowego. Powoduje to, że płatności w najczęściej używanych walutach obcych takich jak euro, dolary czy funty są zdecydowanie tańsze niż w przypadku zwykłej karty płatniczej. Największe banki mają w swojej ofercie karty wielowalutowe, więc jest taka możliwość, że tą kartę możesz uzyskać również w swoim banku. Jak działa taka karta walutowa? Jeśli masz konto walutowe to możesz tam mieć zgromadzone środki w walutach obcych. Gdy za granica zapłacisz kartą to konta walutowe są obciążane dokładnie taką kwotą na jaką była zrealizowana przez Ciebie transakcja. Pozwala to płacić za granicą bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jak obniżyć koszty płatności kartą za granicą?

Przede wszystkim unikać płacenia w walutach innych niż podstawowe. Jest tak dlatego, że bank może przewalutować transakcję dokonaną na przykład w koronach czeskich czy węgierskich forintach najpierw na euro, a dopiero później na złotówki. Z tego powodu poniesiesz wyższe koszty bo w tym przypadku będzie zastosowany podwójny spread walutowy. Zwróć też uwagę na kwoty transakcji, bo od niskich kwot może być naliczana wysoka opłata początkowa. Jeśli więc wybierasz opcję płatności kartą tu użyj karty walutowej. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się ze strony internetowej http://pieniadzezagranica.pl. Dowiesz się tam jak korzystać z kont walutowych i jakie karty płatnicze wybrać do płatności w walutach obcych.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: