sobota, 4 maja 2024 11:58
Reklama
Reklama

Gdzie mieszkasz? Na osiedlu wampirów

Nazwy zawdzięczają nieistniejącym imperiom, militariom czy imionom… córek deweloperów. Chodzi oczywiście o tczewskie osiedla. Suchostrzygi, Czyżykowo, Bajkowe, Górki czy Abisynia - każdy z mieszkańców Tczewa mieszka na którymś z nich, ale nie każdy wie skąd pochodzą te dziwaczne słowa.
Gdzie mieszkasz? Na osiedlu wampirów

– Podobno kiedyś mieszkały tu wampiry i stąd ta nazwa – uważa Tomek, mieszkaniec Suchostrzyg. Trochę ma w tym racji. Nazwa Suchostrzygi to połączenie słów „suchy” i „strzyga”, czyli „wampir”, „upiór”. „Suchy” być może dlatego, że strzygi wysysały z ciała krew, innymi słowy wysuszały. Jednak wątpliwe, by na terenie dawnej wsi mieszkały wampiry. Prawdopodobnie jeden z mieszkańców otrzymał niegdyś takie przezwisko, być może z powodu jakiejś wady lub przez „wampirzy” charakter. Dawniej wieś Suchostrzygi nazywała się Łunowo, po niemiecku Lunau. Nazwa ta może być pruskiego pochodzenia bądź wywodzić się od staropolskiego przezwiska Łuna. W wielu językach rdzeń „luna” oznacza księżyc, także i w języku polskim mamy łunę. Może ten księżyc przyciągnął wampiry?

Amerykański sen

Prątnica, czyli osiedle domków jednorodzinnych, to dawne dobra rycerskie i folwark. Skąd ta nazwa? Należy ją wywodzić od staropolskich słów „pręt”, „prątki”, które oznaczają „zarośla”, „chrust”. Częścią osiedla Prątnica jest też Ameryka, czyli kilka domów przy ul. Jagiellońskiej niedaleko placu z pomnikiem Jana Pawła II. Nazwa jest przewrotna, ponieważ w tym miejscu swój przydział w okresie międzywojennym otrzymały osoby bezrobotne. Amerykańska, równie przewrotna nazwa to Manhattan, czyli targowisko, które miało się kojarzyć z wielkomiejskim handlem.

Bajkowe czy Piotrowo?

W sąsiedztwie Suchostrzyg znajduje się dawny teren Malinowa, czyli kombinatu owocowo-warzywnego. Nazwa ta jednak nie ma polskiego pochodzenia. Na początku XX wieku w miejscu obecnego hotelu znajdował się folwark Amalienhof („Amalia” to niemieckie imię, a „hof” to „dwór”), który Polacy spolszczyli fonetycznie jako Malinowo. Z kolei od południa z Prątnicą sąsiaduje osiedle Bajkowe Piotrowo, które mieszkańcy mylnie nazywają po prostu Bajkowym.

– Osiedle Bajkowe Piotrowo zostało tak nazwane w 1999 r. i taka nazwa jest ostateczna – informuje Krzysztof Korda, radny i przewodniczący Komisji do spraw opiniowania nazw ulic w Tczewie. – To połączenie świetnej nazwy bliskiej mieszkańcom (bajkowe) i dawnej nazwy osady. – Piotrowo było folwarkiem, który nazwę zawdzięcza właścicielowi, Peterowi Jantzenowi. Po niemiecku ten majątek to Peterhof, czyli dwór Petera, po polsku Piotra.  Z zachowania tej historycznej nazwy cieszy się Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa. – Nie musimy  się wstydzić naszej historii, dlaczego więc sięgamy po sztuczną nazwę „Bajkowe”? Nazwy osiedli powinny odwoływać się do tradycji.

Afrykańskie studnie

Na północy Tczewa znajduje się Abisynia, czyli oficjalnie osiedle Stanisława Staszica, nazwane na cześć księdza, który rozdał ziemię biednym chłopom. Teren ten, podobnie jak wspomniana Ameryka, był w okresie międzywojennym przekazywany osobom biednym i bezrobotnym. Osiedle to nie było wówczas podłączone do wodociągów. Wodę pobierano z Wisły lub z wykopanych studni, zwanych abisynkami, a wszechobecny wiatr przywiewał piasek niemal jak na pustyni. W tamtym czasie o afrykańskiej Abisynii (dziś Etiopia) mówiło się sporo, bo trwała wojna tego kraju z Włochami. Czy mieszkańcy lubią dziś nazwę Abisynia? – Wydźwięk negatywny chyba zanikł doszczętnie. Ta nazwa wpisała się już do tradycji – twierdzi Jakub Osowski, mieszkaniec osiedla.

Czyżykowo to nazwa południowego osiedla, która pochodzi od przezwiska Czyżyk lub od ptaka czyżyka, który zimuje w pobliżu rzek. Z kolei osiedle Bema zawdzięcza swoją nazwę głównej ulicy, której patronem jest generał Józef Bem. Południowa część tego osiedla jest zwana Szklanymi Domami. Nazwa ta jest przewrotna (symbol nierealnych marzeń o idealnej Polsce) i związana z bliskim sąsiedztwem ulicy Żeromskiego. Pisarz ten w powieści „Przedwiośnie” zawarł ideę szklanych domów.

Kozy i Napoleon

Mamy też w Tczewie wiele nazw osiedli, które określają teren, na jakim się znajdują. Osiedle Nad Wisłą (okolica ul. Reja) znajduje się blisko rzeki, osiedle Za Parkiem jest tuż za parkiem miejskim, osiedle oficjalnie nazwane Za Strzelnicą sąsiaduje z dawną strzelnicą, a z kolei osiedle Zatorze to teren położony za torami kolejowymi. Inna, potoczna nazwa tego osiedla to Kozenfyrtel. Jest to połączenie słów „koza” (na łąkach przy tym osiedlu dawniej wypasano kozy) oraz „Viertel”, czyli po niemiecku „dzielnica”. Również od topografii terenu pochodzi nazwa Górek, nazwanych oficjalnie osiedlem Wincentego Witosa, czyli na cześć trzykrotnego premiera Polski. – Ten teren zawsze był pagórkowaty i stąd ta nazwa – wyjaśnia Witold Gwizdała, mieszkaniec osiedla.

Także i osiedle Śródmieście II otrzymało swojego patrona, czyli Antoniego Garnuszewskiego, dyrektora dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie. Z kolei Fabichowo (potoczna nazwa osiedla Kolejarz) to nazwa na cześć Franciszka Fabicha, inicjatora budowy osiedla dla pracowników kolei. Inną ciekawą tczewską nazwą jest Kanonka - od niemieckiego „Kanonenweg”, czyli drogi armatniej, która swój rodowód wzięła od przemarszu przez ten teren w 1812 roku francuskiej artylerii pod dowództwem Napoleona.

Niech zadecydują mieszkańcy

W Tczewie powstają także nowe osiedla: Jabłoniowe Wzgórze (od pobliskich sadów), Solaris (teren nasłoneczniony), Dominiki (od imienia córki właścicieli firmy deweloperskiej) i Zacisze (teren spokojny, oddalony od zgiełku miasta). – Nazwy używane przez deweloperów to niekiedy produkty marketingowe – mówi Krzysztof Korda. – Nie istnieje oficjalnie osiedle Dominiki czy Solaris. Być może jednak kiedyś będą one funkcjonowały w potocznym języku mieszkańców Tczewa. Z kolei nazwa Jabłonowie Wzgórze w 2012 roku została oficjalnie nadana uchwałą Rady Miejskiej na wniosek dewelopera. W przypadku Zacisza deweloper przywrócił zapomnianą, istniejącą przed laty nazwę. Jeśli wniosek o nadanie takiej oficjalnej nazwy południowym Górkom wpłynie do komisji, zajmiemy się jego rozpatrzeniem. A jak nazwać nowe osiedla w przyszłości? To pytanie do mieszkańców. Im więcej osób zgłosi propozycje, tym większa szansa na znalezienie dobrego rozwiązania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
keller 09.01.2015 10:15
Osiedle Kolejarz przez 15 lat od założenia nie miało nazwy, dlatego nazwano je fabichowem od nazwiska radnego nadzorującego osiedle.

ja 27.02.2014 12:47
Nazwa "Osiedle Dominiki pochodzi od imienia córki właścicieli firmy deweloperskiej". Pomijając fakt, że właścicielami są dwaj "panowie" wciskający ludziom wybrakowany towar nie zdziwi mnie nawet to, że mają córkę. Krótko mówiąc córkę Dominikę ma jeden z właścicieli, a nazwę osiedla powinni raczej wybrać mieszkańcy

21.01.2014 10:41
kredyt we franku boli, tymbardziej, że do spłaty jest więcej jak było na początku i nikt z tym nic nie robi, co mnie w sumie obchodzi, że kurs tak skoczył ? Ekonomiści tego nie przewidywali ?

21.01.2014 16:37
do skomentowania

jaś 20.01.2014 22:23
Geneza nazwy Suchostrzyg jest mniej sensacyjna. To bodajże prof. Breza ustalił, że nazwa Suchostrzygi nawiązuje do okresowo wysychającej (suchej) rzeczki, w tym przypadku prawdopodobnie Motławy.

Bart 21.01.2014 10:24
To jedna z dwóch teorii. Ten sam prof. Breza w "Nazwach miast Pomorza Gdańskiego" opisuje teorię ze strzygami.

ren 20.01.2014 19:30
Bajkowe powinnini przemianowac na wisielców no ta tym osiedlu było i zapewne bedzie najwiecej samobujstw klientów bankowo-dewleroperskich.

Obywatel 20.01.2014 11:39
Wampir jest słowem pochodzenia słowiańskiego w oryginale to był Wąpierz. Bram Stoker, autor Drakuli przerobił je na Vampire i tak powróciło do nas w nowej formie Wampir.

Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami  i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) Już 4 maja „Kulturalna Majówka” z koncertami i atrakcjami na bulwarach nad Nogatem w Malborku (przy Szkole Łacińskiej) 4 maja od godz. 15.00 przewidziano warsztaty, pokazy kulinarne oraz animacje dla dzieci. O godz. 18:00 zagra dla Państwa Domansky a o godz. 19.30 grupa Dagadana. Na imprezę zapraszają Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Fundacja Nadzieja II zapraszają na „Kulturalną Majówkę”.  DAGADANA - już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 30 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach. Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu. Kraje, w których koncertowali:Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Skład zespołu:Daga Gregorowicz- wokal, elektronika, perkusjonaliaDana Vynnytska- wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonaliaMikołaj Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokalBartosz Mikołaj Nazaruk- perkusja, perkusjonalia, wokal DOMANSKY - to nieco łagodniejszy projekt muzyczny Sylwestra Domańskiego, dotychczas związanego z warszawskim zespołem Fabryka. W składzie nowego zespołu znaleźli się głównie muzycy kojarzeni z trójmiejską sceną muzyczną. Zespół zawiązał się w 2022 roku po nagraniu solowego albumu "Amore" przez Sylwestra. „Domansky” wykonuje utwory z pogranicza rocka alternatywnego i muzyki elektronicznej. W repertuarze zespołu znajduje się między innymi kilka utworów do poezji gdyńskiego poety - Krzysztofa Cezarego Buszmana , a także kilka własnych wersji znanych polskich utworów. W ramach „Radiowej Trasy Koncertowej” grupa wystąpi w Tczewie (30 IV), Kołobrzegu (2 V) i Malborku. Grupę tworzą:Sylwester SLY Domański - wokal,Sebastian Chilewski - perkusja,Błażej Kucman - gitara basowa,Olaf Szczełuszczenko - gitaraŁukasz Jakubowicz - instrumenty klawiszowe Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert "Kulturalna Majówka"Dagadadana, DomanskyMalborkBulwar nad Nogatem4 maja godz. 15.00  UM w MalborkuData rozpoczęcia wydarzenia: 04.05.2024 15:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.05.2024 21:00
Reklama