piątek, 19 kwietnia 2024 00:43
Reklama

Tropem nieistniejącego kościoła i szpitala

Podczas sobotniej Nocy Muzeów portal Dawny Tczew zabrał wszystkich chętnych na poszukiwanie śladów kościoła i szpitala św. Jerzego. Obiekty te istniały przez ponad 600 lat, a ich losy są mieszkańcom praktycznie nieznane.
Tropem nieistniejącego kościoła i szpitala

Pierwszy kościół, zwany też szpitalem św. Jerzego (z racji wykorzystywania go jako miejsca odosobnienia dla chorych na trąd oraz przytułku dla biedoty, bezdomnych i starców), powstał w pokrzyżackiej kaplicy przy dzisiejszym pl. Piłsudskiego lub na terenie cmentarza ewangelickiego. Niestety w 1626 r., podczas wojen szwedzkich, kaplica uległa zniszczeniu. Niewykluczone, że pierwszy kościół św. Jerzego znajdował się na miejscu dzisiejszej kaplicy ewangelickiej. Obecny cmentarz tej gminy to dawny cmentarz przyszpitalny. Tym samym jest to też najstarsza, bo mająca średniowieczną genezę, ciągle czynna tczewska nekropolia.

W 1635 r., dzięki zezwoleniu króla Władysława IV Wazy, wyznawcy reformy Marcina Lutra przejęli i zamienili na kościół św. Jerzego pokrzyżacki spichlerz starościński, zwany też joannickim, znajdujący się przy obecnej ul. Krótkiej 4. Była to budowla w części murowana, ale w większości z pruskiego muru, miała smukłą drewnianą wieżyczkę z trzema dzwonami. Przy parafii działała szkoła i niewielki cmentarz. Kościół na początku XIX w. uległ zniszczeniu. Z jego dawnego wyposażenia zachowały się dwa wieloramienne żyrandole z brązu z XVII w., z napisami fundacyjnymi, obecnie wiszące w kościele pw. św. Stanisława Kostki. W 1839 r. (lub jak podaje inne źródło - w 1853 r.) gmina ewangelicka zakupiła z funduszy podarowanych przez króla Prus kościół podominikański. Dzisiejszy kościół św. Stanisława Kostki służył protestantom jako świątynia św. Jerzego do 1945 r.

Szpital św. Jerzego istniał w Tczewie od XIV w., jak już wspomnieliśmy, przy obecnym pl. Piłsudskiego. W XVI w. został przeniesiony do budynku przy obecnej ul. Mickiewicza 18. Mówią o tym dawne nazwy tej posesji: „Wielki szpital”, czy „buda św. Jerzego”. Trzeci szpital pod patronatem św. Jerzego mieścił się na ul. Wodnej na pewno od polowy XIX w., od 1911 r. w obecnej siedzibie Zespołu Szkół Katolickich. W okresie międzywojennym szpital św. Jerzego borykał się z trudnościami finansowymi. Ze sprawozdania magistratu miasta za rok 1927 - 28 wynika, że szpital działał na podstawie statutu z 1837 r. Od 1931 r. w obiekcie funkcjonowało gimnazjum towarzystwa kupców samodzielnych. Po II wojnie światowej mieściła się tam szkoła podstawowa, następnie Liceum Medyczne, a od 1 września 1999 r. ZSK.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
11.06.2013 19:35
Komentarz zablokowany

ANATY FASZYZM 11.06.2013 17:40
Komentarz zablokowany

Reklama