Otwarcie obwodnicy Pelplina. Odetchną mieszkańcy, katedra - bez wstrząsów

  • 15.05.2010, 00:52
  • Przemysław Zieliński
Otwarcie obwodnicy Pelplina. Odetchną mieszkańcy, katedra - bez wstrząsów

Podziel się:

Oceń:

PELPLIN. Ponad 84 mln zł kosztowała budowa obwodnicy Pelplina. Od ostatniej soboty mogą już nią jeździć kierowcy. - Wreszcie skończą się korki w mieście, zatruwanie środowiska i zagrożenie dla katedry - mówią pelplińscy samorządowcy.
Przygotowania do tej inwestycji rozpoczęły się już w 1992 r. Wówczas pelplińscy radni wpisali trasę przyszłej drogi do planu przestrzennego. W 2001 r. powstała koncepcja budowy obwodnicy, a pierwszą łopatę pod nową drogę wbito w sierpniu 2008 r.

Wielka satysfakcja i ucieleśnienie marzeń
- Oddajemy dzisiaj pierwszą inwestycję finansowaną z Regionalnego Programu Operacyjnego – podkreślił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Dziękuję mieszkańcom Pelplina za to, że znosili trudy przy powstawaniu tej inwestycji. Za kilka miesięcy oddamy do użytku drugi etap modernizacji dojazdu do autostrady A-1. Dla samorządu wojewódzkiego ta inwestycja ma kapitalne znaczenie.
Dlaczego blisko 4-kilometrowa trasa jest tak ważna? Obwodnica całkowicie odsuwa ruch ciężkich pojazdów przez centrum Pelplina, chroniąc tym samym przed wstrząsami zabytkową katedrę, oraz łączy drogę krajową nr 1 z węzłem Ropuchy autostrady A-1.
- To wielka satysfakcja dla wszystkich, którzy od początkowej fazy pracowali przy powstaniu obwodnicy – zauważył Jan Kozłowski, były marszałek województwa, obecnie eurodeputowany.
Obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej nr 229 zaczyna się rondem w miejscowości Wola, a kończy tuż pod Górą Jana Pawła II.    
- Ta droga jest ucieleśnieniem pewnych marzeń. Gdyby nie ksiądz biskup, gdyby nie ks. infułat Stanisław Grunt, który cały czas dopingował nas do dalszej pracy, to ta droga szybko by nie powstała – zauważył poseł Marek Biernacki.

Będzie się żyło bezpieczniej
Budowa drogi, kierowana przez Skanską S.A., kosztowała ponad 84 mln złotych. W 75 proc. inwestycja została sfinansowana ze środków unijnych. Pozostałą sumę dołożył Urząd Marszałkowski, a gmina Pelplin przekazała pod budowę grunty. Oprócz samej jezdni powstał ciąg pieszo-rowerowy, parking przy Górze Jana Pawła II, most na Wierzycy, wiadukt nad torami kolejowymi oraz pięć skrzyżowań. Obwodnicę od osiedli mieszkaniowych oddzielają ekrany dźwiękochłonne.  
- Współpraca wszystkich kadencji pelplińskich samorządów na przestrzeni ostatniego 20-lecia dała ten wspaniały efekt – powiedział burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch. - Tylko dzięki tej kontynuacji udało się to zadanie zrealizować. Wreszcie skończą się korki w mieście, zatruwanie środowiska i zagrożenie katedry. Będzie nam się żyło o wiele bezpieczniej.  
Władze Pelplina wręczyły osobom, które przyczyniły się do budowy drogi medale „Zasłużeni dla Miasta i Gminy Pelplin”. Otrzymali je Mieczysław Struk, Marek Biernacki, Jan Kozłowski oraz dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Włodzimierz Kubiak.   
- Cieszę się, że Pelplin otrzymuje nowy znak udziału w tym, co znaczy nowa wspólna Europa – mówił biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, który poświęcił obwodnicę.    

Pierwsi kierowcy z prezentami
Po przecięciu symbolicznej wstęgi rozpoczęło się oczekiwanie na pierwszego kierowcę na nowej drodze. Okazał się nim Józef Wasiuk, były dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Pelplinie.
- Jestem bardzo zadowolony z tej inwestycji - powiedział. - Na pewno będę często z niej korzystał. Długo na tę drogę czekaliśmy.
Pierwszym rowerzystą na obwodnicy został pelplinian Andrzej Czerwiński. Obaj otrzymali upominki od marszałka Struka. Obwodnica w myśl uchwały Rady Miejskiej otrzymała nazwę Alei Kociewskiej.
Przemysław Zieliński

Zdjęcia (2)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe