Licówki na krzywy zgryz – czy warto założyć?

  • 29.07.2022, 18:27
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Licówki na krzywy zgryz – czy warto założyć?

Podziel się:

Oceń:

Licówki na krzywy zgryz to świetne rozwiązanie dla osób obawiających się bólu i dyskomfortu. Dzięki nim można poprawić wygląd swoich zębów bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów.

Czym są licówki na krzywy zgryz?

Licówki [https://dentinfo.pl/licowki/] to inaczej płytki, które nakłada się na przednią stronę zębów. Ich celem jest szybka poprawa ich wyglądu. Licówki są stosowane bardziej w celach estetycznych, niż leczniczych. Warto nadmienić, że licówki nie zastąpią leczenia ortodontycznego, które konieczne jest w przypadku silnych wad zgryzu. Krzywy zgryz należy leczyć u ortodonty, jeśli istnieją takie wskazania. Różnicą pomiędzy założeniem aparatu, a licówek jest to, że aparat ortodontyczny koryguje wady zgryzu. Natomiast licówki mogą zakamuflować krzywe zęby [https://dentinfo.pl/krzywe-zeby/] poprzez zmianę ich kształtu, poszerzenie lub wydłużenie.

Kiedy i dlaczego warto zastosować licówki na krzywy zgryz?

W przypadku, kiedy zęby ulegają zniszczeniom, takim jak kruszenie czy złamania dobrym rozwiązaniem będą licówki. Maskują one niedoskonałości, w tym pęknięcia w szkliwie. Osoby posiadające szpary między zębami również będą zadowolone z efektu, jakie dają licówki. To także doskonała alternatywa dla wybielania zębów, szczególnie tych, które mają skłonności do przebarwień. Założenie licówek powoduje, że kolor zębów ulega rozjaśnieniu, co daje efekt wybielenia. Licówki mają wpływ na zmianę kształtu uzębienia. Dzięki nim można zęby poszerzyć, wydłużyć. Można w ten sposób nieco skorygować krzywy zgryz [https://dentinfo.pl/krzywy-zgryz/], jednak warto mieć na uwadze, że tylko w pewnym stopniu może być to alternatywa dla leczenia ortodontycznego. 

Przeciwwskazania do założenia licówek

Licówki na krzywy zgryz [https://dentinfo.pl/licowki-na-krzywy-zgryz/]nie są wskazane dla każdego pacjenta. Przeciwwskazaniami są:

  • choroby dziąseł i zgryzu,
  • próchnica,
  • zgrzytanie zębami, 
  • przebyte leczenie kanałowe.

Warunkiem założenia licówek jest posiadanie w pełni zdrowych zębów i jamy ustnej. Oczywiście w przypadku chorób, które zostaną w pełni wyleczone, w przyszłości istnieje szansa na wykonanie zabiegu. Przy czym trzeba pamiętać, że wszystkie zęby muszą być w pełni zdrowe, aby móc założyć licówki.

Jakie są rodzaje licówek?

Rodzajów licówek jest kilka i to, czy poszczególny typ licówki jest dostępny, zależy od konkretnego gabinetu stomatologicznego. Najczęściej dostępnymi w gabinetach są:

  • Licówki akrylowe – są najtańszym rozwiązaniem i tymczasowym. Ich koszt wynosi od 60 zł do 300 zł. Zwykle zakładane są w celu przygotowania do założenia licówek porcelanowych. Maksymalnie dwa lata można je nosić, po czym trzeba je wymienić. Należy wziąć pod uwagę, że są najmniej komfortowe w noszeniu i dają gorszy efekt, w porównaniu z innymi licówkami. Jest to spowodowane ich grubością i masą, które są większe, niż w przypadku pozostałych.
  • Licówki kompozytowe – ich cena mieści się w przedziale 150-900 zł. Ich zaletą jest czas wykonania oraz dopasowanie do zgryzu, dzięki czemu możliwe jest zmienić ich kolor czy kształt. Przy czym należy pamiętać, że licówki kompozytowe mają tendencję do zmiany koloru, a nawet żółknięcia. Dlatego konieczne jest dbanie o higienę. Wykonane są one z mieszanek materiałów i mogą być stosowane tymczasowo bądź na stałe.
  • Licówki ceramiczne, inaczej licówki porcelanowe – należą do najczęściej stosowanych i cieszących się popularnością. Są nieco droższe, niż licówki kompozytowe. Jednak charakteryzują się trwałością. Wytrzymują zwykle 10-15 lat. Ich zaletą jest zachowanie naturalnego wyglądu zębów. 
  • Licówki pełnoceramiczne – są najdroższe, co zniechęca wiele osób do ich założenia. Ich cena wynosi do 1000 zł do 3000 zł za jedną licówkę. Jednak cenę rekompensuje wykonanie tego rodzaju licówek, ponieważ nie zawierają one metalu. Efekt jest bardzo naturalny i ciężko je rozróżnić ze swoimi zębami. 

Najlepszy efekt spośród wymienionych dają licówki pełnoceramiczne. Pozostałe też mają wiele zalet i nie odbiegają mocno od pełnoceramicznych.

Po więcej informacji na temat zębów i licówek zajrzyj na: https://dentinfo.pl/

Żeby poprawić wygląd swojego uzębienia, warto rozważyć założenie licówek na zęby. Można dzięki nim uzyskać estetyczny i naturalny uśmiech szybko i bez bólu. Należy jednak pamiętać o tym, żeby wcześniej udać się do stomatologa i sprawdzić, jaki jest stan zębów oraz czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Dobranie odpowiednich licówek należy omówić ze stomatologiem, co może rozwiać wątpliwości dotyczące, który rodzaj wybrać.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe