W Pelplinie powstało Centrum Wsparcia Rodzin. Na czym będzie polegała pomoc?

  • 04.07.2022, 12:40
  • Wawrzyniec Mocny
W Pelplinie powstało Centrum Wsparcia Rodzin. Na czym będzie polegała… UMiG Pelplin

Podziel się:

Oceń:

Gmina Pelplin od kilku miesięcy realizuje zintegrowany projekt rewitalizacyjny, którego łączna wartość opiewa na ponad 5 mln zł. Głównym celem projektu jest przywrócenie funkcji społeczno-gospodarczych i poprawa jakości przestrzeni publicznej na zdegradowanym obszarze Pelplin w obrębie ulic: Starogardzka, Limanowskiego, Szpitalna i Pólko, zamieszkałym przez ponad tysiąc osób.

Cel ten będzie możliwy do osiągnięcia poprzez realizację dwóch projektów: Pelplin – nowe horyzonty oraz Rewitalizacja zdegradowanej przestrzeni w obrębie ulic: Starogardzka, Limanowskiego, Szpitalna, Pólko w Pelplinie. Działania te są ze sobą ściśle powiązane, a ich wspólna realizacja zapewni efekt synergii między działaniami społecznymi i infrastrukturalnymi.

Jednym z głównych elementów całego przedsięwzięcia było utworzenie Centrum Wsparcia Rodzin w Pelplinie. Powstało ono w ramach projektu „Pelplin – nowe horyzonty” i jest zlokalizowane w pomieszczeniach przy Placu Grunwaldzkim. Docelowo ma znajdować się w nowym budynku, który zostanie dobudowany do remontowanej sali sportowej przy ul. Starogardzkiej.

Centrum Wsparcia Rodzin działa w dwóch płaszczyznach, pierwszą z nich jest specjalistyczne wsparcie rodzin z obszaru rewitalizacji. Obejmuje ono m.in. poradnictwo prawne, warsztaty umiejętności rodzicielskich, poradnictwo psychologiczne, integrację i nabycie umiejętności spędzania czasu wolnego czy też wsparcie rozwojowe. Drugą jest placówka wsparcia dziennego, mająca na celu wsparcie rodzin w zakresie opieki i wychowania dzieci, a także pełni funkcję opiekuńczą (pomoc w odrabianiu lekcji, organizowaniu czasu wolnego, zajęcia sportowe, rozwój zainteresowań).
 

- Najmniejszą jednostką społeczną jest rodzina, a to właśnie na niej opiera się całe społeczeństwo. Poprzez realizację zintegrowanego projektu rewitalizacyjnego chcemy przede wszystkim zadbać o nasze społeczeństwo, o pelplińskie rodziny – powiedział Mirosław Chyła Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin. - Niewątpliwie w zadaniu tym pomoże nam utworzone w Pelplinie Centrum Wsparcia Rodzin. Obecnie placówka działa w obszarze rewitalizacji, jednakże zgodnie z założeniami ma ona funkcjonować także po zakończeniu projektu, by każda z pelplińskich rodzin miała możliwość skorzystania z jej usług

Wsparciem Centrum w latach 2022-2023 objętych zostanie 50 osób ze zdiagnozowanego obszaru zdegradowanego. W ramach zadania pn. „Funkcjonowanie Centrum Wsparcia Rodzin” wdrożone zostaną m.in. następujące działania:

- Indywidualne warsztaty dla rodzin (rodziców/dzieci)

- Diagnozy psychologiczne dzieci i młodzieży

- Zajęcia i działania opiekuńcze w placówce wsparcia dziennego

- Usługi prawne

- Usługi psychologiczne

- Zajęcia tematyczne dla dzieci

- Wyjazdy jednodniowe dla rodzin

- Obozy dla dzieci i młodzieży

- Warsztaty dla dzieci i dorosłych


 

Projekt Pelplin – nowe horyzonty jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość całego projektu wynosi: 1 000 000,00 zł, w tym dofinansowanie z budżetu środków europejskich: 950 000,00 zł oraz wkład własny: 50 000,00 zł

Po okresie realizacji zakłada się dalsze funkcjonowanie Centrum Wsparcia Rodzin w Pelplinie i zapewnienie w nim trwałych 26 miejsc wsparcia, z których będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy gminy.

Więcej o zintegrowanym projekcie rewitalizacyjnym można przeczytaj tutaj: https://pelplin.pl/cms/6811/zintegrowany_projekt_rewitalizacyjny


 

Info i fot. UMiG Pelplin

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe