Ks. proboszcz Antoni Dunajski przechodzi na emeryturę

  • 29.06.2022, 11:05
  • redakcja
Ks. proboszcz Antoni Dunajski przechodzi na emeryturę Archiwum Gazety Tczewskiej

Podziel się:

Oceń:

Ks. proboszcz Antonii Dunajski decyzją biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny przeszedł na kapłańską emeryturę. Obecnie pełni funkcję pełniącego obowiązki proboszcza i pracuje nad przekazaniem obowiązków nowemu proboszczowi.

Ks. A. Dunajski zamieszka w Domu Kapłana Seniora w Pelplinie i tam pozostanie do dyspozycji ks. Biskupa oraz Seminarium Duchownego. Od 20 sierpnia posługę nowego proboszcza rozpoczyna ks. dr Andrzej Piernikarczyk – dotychczasowy proboszcz w Kamienicy Królewskiej na Kaszubach, a niegdyś ojciec duchowny w pelplińskim seminarium.

Ks. Antonii Dunajski został mianowany przez śp. Biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej. Kapituła Katedralna jest jedną z czterech, obok Kamieńskiej (erygowanej w 1964 r.), Kartuskiej (od 1992 r.) i Koronowskiej (od 2000 r.), kapituł w Diecezji Pelplińskiej.

Został też doceniony przez tczewskich radnych miejskich przyznaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tczewa w 2012 r.


- Akurat rozpakowuje się. O emeryturze powiadomiłem podczas 50-lecia kapłaństwa – mówi ks. Antoni Dunajski. - Dla mnie posługa w parafii św. Józefa był dobrym czasem. Normy prawa kanonicznego mówią o przechodzeniu proboszczów na emeryturę po ukończeniu odpowiedniego wieku. To normalna kolej rzeczy. Jeszcze do końca nie wiem co będę robił na emeryturze. Obecnie wypełniam jeszcze swoje obowiązki proboszcza, przekazując wszystkie sprawy mojemu następcy. Mieszkając w Pelplinie będę prowadził zajęcia dla młodych osób i mieszkańców.

Ks. prałat dr Antoni Dunajski
Ur. w 1947 r. w Grucie koło Grudziądza. Studia seminaryjne ukończył przyjęciem święceń kapłańskich w Pelplinie w 1972 r. Jest wykładowcą filozofii Boga, logiki, literatury religijnej, sakramentologii i metodyki duszpasterstwa, znanym w całym kraju specjalistą od twórczości Cypriana Kamila Norwida. Od 1980 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

W 1989 r. Ojciec Św. Jan Paweł II mianował go swoim kapelanem honorowym. Jest Prałatem Jego Świętobliwości i kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Pelplińskiej. Od 1 stycznia 1992 r. pełni obowiązki proboszcza parafii pw. św. Józefa w Tczewie. Jest autorem sześciu książek, kilkudziesięciu artykułów ściśle naukowych, kilkuset esejów, szkiców literackich, reportaży i kronikarskich notatek.

Życzymy ks. Antoniemu Dunajskiemu szczęśliwej i owocnej emerytury.

W. Mocny

Fot. Zdjęcie nowego proboszcza Radio Głos/Archiwum GT

html_redakcja

Zdjęcia (3)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
rozczarowany
rozczarowany 03.07.2022, 13:19
...trochę przykre i zawstydzające, że niedawny JUBILEUSZ kapłaństwa ks. Dunajskiego został 'zapomniany"' i chyba zignorowany przez samorząd miasta i powiatu .. : ( jakoś nie zauważyłem podczas transmisji jubileuszowej Mszy Św. przedstawicieli samorządu, a co poniektórzy radni są przecież członkami wspólnoty parafialnej św. Józefa...ale może nie dopatrzyłem, i samorząd w jakiś sposób uhonorował i docenił wieloletnią posługę ks. Dunajskiego... z żalem przyjmuję , to co jest zwykłą koleją rzeczy...ks. DUNAJSKI wrósł w lokalną społeczność, a Jego znajomość twórczości C.K. Norwida zawsze mi imponowała.

Pozostałe