Udzielenie pożyczki spółce przez jej wspólnika

  • 02.06.2022, 20:17
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Udzielenie pożyczki spółce przez jej wspólnika

Podziel się:

Oceń:

Prawo handlowe, a zatem tematy prawne związane z prowadzeniem działalności i spółek, jest pełne przepisów. Warto jednak znać najważniejsze z nich, by nasza firma mogła sprawnie funkcjonować i rozwijać się. W niektórych sytuacjach dochodzi też do pożyczki, której udziela spółce wspólnik – jeśli jest taka potrzeba. Jak oprocentować taką pożyczkę? Jak obliczyć kapitał i odsetki? Jak rozliczyć podatki związane z pożyczką? Dobrze zorientować się w temacie jeszcze przed podjęciem decyzji o pożyczce.

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja to, najprościej mówiąc, częstotliwość dopisywania odsetek do kapitału nieoddanej pożyczki. Kapitalizację można określić w umowie pożyczki – np. jako kwartalną. Im częściej dokonuje się kapitalizacji, trym oczywiście kwota do zwrotu staje się wyższa. Odsetki zgodne z ustaloną stopą oprocentowania w wymiarze roku, początkowo dopisuje się do salda lokaty. W następnym okresie zysk z pożyczki liczony będzie od wyższej sumy.

Zysk dla wspólnika, który udzielił spółce pożyczki

Zysk dla wspólnika–pożyczkodawcy może wyglądać na dwa sposoby. Pierwszym jest wypłata odsetek od pożyczki, a drugim – ich kapitalizacja (doliczanie do kwoty pożyczki). Tak czy inaczej jest to pewien rodzaj przychodu dla osoby, która udzieliła pożyczki. Zobacz więcej: https://www.eporady24.pl/pozyczka-udzielona-spolce-przez-wspolnika-odsetki-i-podatek-dochodowy,pytania,15,86,28260.html
Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie dotyczy już wyższej podstawy – czyli kapitału pożyczki oraz doliczonych odsetek. Czyli nawet w takim przypadku jest to sytuacja przychodu, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Można więc powiedzieć, że skapitalizowane odsetki są u wierzyciela (czyli pożyczkodawcy) przychodem, a u dłużnika (spółki) – kosztem uzyskania przychodu – w każdej dacie kapitalizacji.

Podatek od przychodów z kapitałów pieniężnych

Warto wspomnieć, że pożyczki od wspólnika nie dotyczy opodatkowanie podatkiem PCC – czyli od czynności cywilnoprawnych. Zwolnienia opiera się na art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy jednak liczyć się z kwestią podatku dochodowego.
Od momentu pierwszej kapitalizacji wierzyciel uzyskuje korzyść – zwiększa się bowiem kwota pożyczki, od której naliczane są dalsze odsetki. A zatem ostatecznie dochodzi do spłaty powiększonej kwoty pożyczki głównej. Mimo że odsetki nie są często przelewane na konto wspólnika, to i tak stanowią jego przychód, który trzeba opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Spółka jest podmiotem zobowiązanym do obliczenia wysokości podatku od odsetek, który ma zapłacić pożyczkodawca. Odsetki od udzielonej pożyczki są przychodem z tzw. kapitałów pieniężnych, od których należny jest podatek dochodowy w wysokości 19%. Jedynie podatku można uniknąć w sytuacji, gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem danej działalności gospodarczej. Wówczas obowiązuje zwolnienie z podatku, o którym mówi art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W zwykłej sytuacji jednak, gdy wspólnik prywatnie udziela spółce pożyczki, to firma staje się płatnikiem podatku i przekazuje kwotę odsetek pomniejszoną o wartość tego podatku. Pobrany podatek wykazuje się na formularzu PIT-8AR. Po każdej kapitalizacji spółka potrąca podatek, resztę odsetek doliczając do kapitału. Kolejnym razem odsetki nalicza się już od powiększonego kapitału.
Jak więc widać, istotne jest zadbanie o właściwe rozliczanie pożyczki. Podlega ona bowiem zasadom rozliczania podatku dochodowego, gdyż powiększanie kwoty do spłaty stanowi przychód dla pożyczkodawcy. 

Źródła:

Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe