Starsza tczewianka przekazała oszustom kilka tysięcy złotych! Jeśli policjant dzwoni z żądaniem pieniędzy TO OSZUST !!

  • 23.05.2022, 09:05
  • redakcja
Starsza tczewianka przekazała oszustom kilka tysięcy złotych! Jeśli policjant… KPP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Policjanci systematycznie przypominają o tym, jak nie paść ofiarą przestępców oszukujących metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy oraz nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Wczoraj oszuści zadzwonili do 82-latki z Tczewa, która niczego nie podejrzewając, przekazała przestępcy kilka tysięcy złotych.

Profilaktyczne działania funkcjonariuszy sprawiają, że otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się dostateczną czujnością i nie dały się okraść. Pomimo tego nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazują oszustom swoje oszczędności.

17 maja oszuści zadzwonili do 82-letniej mieszkanki Tczewa i podczas rozmowy telefonicznej przekonali pokrzywdzoną, że ma ona do czynienia z policjantami, a jej oszczędności są zagrożone. Za namową przestępców kobieta nie podejrzewając, że ma do czynienia z oszustami, spakowała w reklamówkę gotówkę i według instrukcji przekazała pieniądze przybyłemu mężczyźnie, który miał je rzekomo zabezpieczyć. Policjanci informują, że oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać rozmówcę. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się oraz sprawdzenie informacji osobie dzwoniącej. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców i będą dowodem w sprawie. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z oszczędnościami ofiary. Policjanci przypominają, że oszuści działający metodą „na wnuczka" i „na policjanta" najczęściej wyłudzają pieniądze od osób starszych, którzy są naszymi krewnymi. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych najbliższych, że mogą do nich telefonować osoby podające się za policjantów lub podszywające się pod członków rodziny, które będą prosić o pieniądze. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi krewni stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W tym momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon np. za policjanta, zakończmy rozmowę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa. Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni i poprosi o dużą ilość pieniędzy. Zwróćmy uwagę na to zagrożenie osobom starszym, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

KPP Tczew

 

html_redakcja

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe