wtorek, 5 sierpnia 2025 19:56
Reklama
Reklama

Święto Trzech Króli w Tczewie bez orszaku. Dużo mniejsze miasta zorganizowały Orszaki Trzech Króli

6 stycznia o godz. 13.00 odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła na tczewskich Suchostrzygach. W czasie uroczystej mszy spotkaliśmy się z Trzema Królami, którzy pokłonili się Dzieciątku Bożemu, składając w hołdzie dary: mirrę, kadzidło i złoto.
Święto Trzech Króli w Tczewie bez orszaku. Dużo mniejsze miasta zorganizowały Orszaki Trzech Króli

Autor: Zbigniew Mocny

Żłóbek z dzieciną małą adorowała schola kościelna „Dzieci Maryi”, a przed wejściem do kościoła heroldowie z halabardami i chorągwiami rozdawali śpiewniki z kolędami i korony. Msza zgodnie z zapowiedziami organizatorów była równocześnie barwną inscenizacją.

Reklama

Na wydarzenie zaprosił mieszkańców Stefan Kukowski, Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Św. Stanisława wraz z Kawalerami Konfederacji oraz ks. Jacek Spychalski, proboszcz par. NMP Marki Kościoła w Tczewie. Dobrze, że chociaż w ten sposób wierni z Tczewa zyskali możliwość wyrażenia swojego oddania swojej wierze.

Jednak, chociaż msza święta miała niezapomnianą oprawę, szkoda, że w tym roku nie odbył się Orszak Trzech Króli. Można by rzec: skoro mógł odbyć się ubiegłoroczny Bal Wszystkich Świętych, gorąco wypromowany przez prawie wszystkie tczewskie media i nie tylko (nie zauważyliśmy jedynie Wieści z Kociewia i Gazety Tczewskiej wśród patronów medialnych), to dlaczego nie mogło stać się tak z Orszakiem? Tym razem patrząc na ich tegoroczną mapę w Polsce, w tym i Gniewie – COVID-19 nie może być wyjaśnieniem!

Niestety w porównaniu z sąsiednimi miasteczkami Tczewa - Święto Objawienia wypadło bardziej niż blado. Nawet jeśli koncert „Świąteczne Uwielbienia Na Krańcu Świata” w Farze był udany, to pozostanie on jedynie... bardzo lokalnym wydarzeniem.

 

(tomm)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

alex.+ 14.01.2022 23:24
przepraszam ta krytyka o braku orszaku to takie osielskie pisanie i rozumowanie covid robi swoje kasy i miejsc w szpitalach brak ,ciemnota pis arska i tyle,

Reklama
max 16.01.2022 23:09
To jak wytłumaczysz, że coś ciekawego potrafił zrobić Gniew, a nawet Pelplin? Też Covid i kasy brak? Myślę, że Tczew stać na więcej, chocby dlatego, że ma więcej pieniedzy w ksie miasta. Może tylko jest źle wydawana?

Święto Kociewia już 8 sierpnia. Weź udział w kolorowym korowodzie! Święto Kociewia już 8 sierpnia. Weź udział w kolorowym korowodzie! Święto Kociewia już 8 sierpnia. Weź udział w kolorowym korowodzie! Przed nami 765. Jarmark św. Dominika w Gdańsku, który rozpocznie się 26 lipca . Odbywająca się od kilku wieków największa impreza handlowo-kulturalna w Polsce i jedna z największych w Europie co roku przyciąga zarówno polskich jak i zagranicznych turystów do stolicy Województwa Pomorskiego. Od kilkunastu lat Kociewie ma w jej programie swój dzień... W 2005 roku pierwszy raz odbyły się Unikaty z Kociewia, czyli występy na scenie lokalnych artystów. W 2017 roku zrodziła się inicjatywa Korowodu Kociewskiego, który przeszedł od Bramy Zielonej na Targ Węglowy. Rok później powstała wystawa Kociewie ART prezentująca dzieła regionalnych twórców. Wydarzenia te znane są pod wspólną nazwą "ŚWIĘTO KOCIEWIA ".Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz sympatyków Kociewia do wspólnego świętowania podczas Jarmarku św. Dominika szczególnie, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, zespoły młodzieżowe, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń, firm… Stragan Kociewski-start: 12.00-miejsce: Skwer Heweliusza Korowód Kociewski-start: 14.30-miejsce: przemarsz od Zielonej Bramy na Plac Heweliusza Kociewska Scena przy Heweliuszu-start: 15.30-miejsce: Skwer Heweliusza Kociewie ART-miejsce: wystawa przed Nadbałtyckim Centrum Kultury LOT KociewieData rozpoczęcia wydarzenia: 08.08.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.08.2025 19:00
Reklama