Podwyżka pensji o 100% tak, ale nie dla wszystkich!

  • 10.12.2021, 09:00
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Podwyżka pensji o 100% tak, ale nie dla wszystkich!

Podziel się:

Oceń:

Osobiście nie znam nikogo, kto by kiedykolwiek otrzymał jednorazowo podwyżkę pensji o 100%, ale być może jest to związane z tym, iż znam za mały krąg ludzi, chociaż osobiście uważam, że tak nie jest. Jednak może któryś z Czytelników zna takie przypadki i chętnie się z taką informacją podzieli. Na temat skandalicznych zarobków niektórych urzędników pisałem w jednym z wcześniejszych felietonów, lecz ostatnie wydarzenia, które miały miejsce na sesji Rady Miasta skłoniły mnie do tego, aby wrócić do tematu.

Gwoli ścisłości muszę zaznaczyć, iż uważam, że ludzie powinni zarabiać jak najwięcej zgodnie z wkładem pracy w symbiozie z otoczeniem i nie powinno to być przedmiotem zazdrości, zawiści czy fałszywego zainteresowania.

Jednak, kiedy te zasady zostają przekroczone, każdy ma prawo wyrazić swój komentarz szczególnie, kiedy pensje finansowane są z budżetu, który tworzą mieszkańcy w formie różnych danin. A tak właśnie się stało na ostatniej sesji Rady Miejskiej, gdzie radni przegłosowali podwyżkę pensji pana prezydenta Tczewa o 100% !!! Jest to niebywały skandal zważywszy, iż wszyscy funkcjonujemy w trudnej sytuacji pandemicznej, wiele firm upadło lub popadło w trudną sytuację finansową. Miasto nie jest zarządzane zgodnie z oczekiwaniami, a wręcz należy mówić o wieloletniej głębokiej stagnacji. Budowa kolejnych blokowisk czy remont ulic to nie jest rozwój, to są podstawowe obowiązki włodarzy i tyle. Być może jest to nagroda dla prezydenta za wybudowanie parkingu przy dworcu za 13 milionów złotych, popadającej w ruinę od miesięcy przystani, czy pozwolenie na wybudowanie prowincjonalnego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego… To mogę zrozumieć, ponieważ miarą sukcesu mogą być różne poziomy oczekiwań i spełnień. Dla jednych będzie to wybudowanie prawdziwego zamku, dla innych wybudowanie kolorowego plastikowego, jak to miało miejsce w Tczewie (notabene, który nas już kompromituje).  Zastanawiam się, czy podwyżka pensji o 100% (ktokolwiek by to nie był), to skrajna i wielka bezczelność wobec mieszkańców, całkowite oderwanie od otaczającej rzeczywistości, a może arogancja władzy? Osobiście uważam, że wszystkie trzy argumenty są właściwe. Niestety w tą bezczelność wobec mieszkańców wpisali się radni miasta, którzy poparli podwyżkę praktycznie jednogłośnie, bo trudno nazwać sprzeciwem dwa głosy wstrzymujące się.

A dlaczego radni nie protestowali? Bo też dostali. Na tej samej sesji rady, radni sami sobie przegłosowali uchwałę, która podnosi ich diety! Tylko dwóch radnych było przeciw, a pozostali głosowali za, bo trudno uważać za sprzeciw dwa głosy wstrzymujące się. No cóż, jeśli chodzi o pieniądze i podwyżki wszyscy się kochają, a opozycja przechodzi do lamusa. W tym kontekście zdumiewa wypowiedź radnego Kazimierza Mokwy, który stwierdził, iż ci którzy byli przeciw powinni nadwyżkę wynikającą z podwyżki diet przeznaczyć na cele społeczne. Panie radny Mokwa czas zrozumieć, że pan nie zasłużył na podwyżkę, a szybciej od pana zasłużyli ci, którzy byli przeciw.  Jednak mam obawy, że nie jest pan w stanie tego zrozumieć śledząc jakość pana pracy w radzie.

Na zakończenie w kontekście tych podwyżek, muszę wrócić do przykładu zarobków jednego z urzędników piastujących kierownicze stanowisko w spółce miejskiej, a ściślej mówiąc w ZWiK Tczew. Wrócę do roku 2020, czyli roku największych problemów z pandemią. Otóż pensja tegoż urzędnika podwładnego prezydenta (dane ogólnie dostępne) wzrosła w roku 2020 o 82.241,14 złotych, czyli miesięcznie o 6.853,43 zł!!! i żeby było jasne mówię o kwocie podwyżki!!! Zadam pytanie, ilu urzędników niższego szczebla w Tczewie zarabia takie pieniądze w porównaniu do tego ile wynosiła tylko podwyżka tegoż urzędnika? Pensja roczna tegoż urzędnika wyniosła 343.872,55 złotych !!!! W roku największego kryzysu pandemicznego.  

Czy w tym przytoczonym kontekście należy się dziwić podwyżce pensji prezydenta o 100%?  Arogancja władzy lokalnej przekroczyła wszelkie granice. Zapewne dochodząc do wniosku po co brać łyżeczką, skoro prawo pozwala nam brać chochlą. Niestety tak jest, dlatego potrzebna jest pilna gruntowna reforma samorządowa. A mieszkańcy powinni zapamiętać te zdarzenia i osoby przy okazji kolejnych wyborów.           

 

[email protected]           

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rokitczanin
Rokitczanin 18.12.2021, 12:17
Próg wybijajacyvzvustawy to jefno, a podwyzki dodatkow sa nieobowiazkowe onnie musialt byc wszustkie na full.
lol
lol 15.12.2021, 12:17
Panie M. udajesz głupiego czy naprawdę nie kumasz kto zadecydował o podwyżkach? Rząd, pisowski rząd.
jantar
jantar 13.01.2022, 20:43
lol pogubiłeś się.
Jncio
Jncio 15.12.2021, 21:57
Rząd zmusił urzędasów do zrobienia sobie podwyżki o 100% walnij się w łeb, może to pozwoli ci przeczytać cały tekst Wojciechowskiego tylko ze zrozumieniem.
lol
lol 16.12.2021, 12:44
Pan M. nie pisze. Jego "felietony" to bełkot.
JJ
JJ 16.12.2021, 20:10
Dla kogoś kto nie rozumie co czyta wszystko to bełkot.
JKK
JKK 14.12.2021, 07:43
Zwykła gangsterka w białych kołnierzykach.

Pozostałe