Malborscy terytorialsi na podium w zawodach strzelców wyborowych

  • 25.11.2021, 11:28
  • Wawrzyniec Mocny
Malborscy terytorialsi na podium w zawodach strzelców wyborowych WOT

Podziel się:

Oceń:

Na toruńskim poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej strzelcy wyborowi WOT sprawdzili swoje umiejętności rywalizując o tytuł najlepszego strzelca oraz najlepszej brygady. W zawodach udział wzięło 26 zawodników z brygad obrony terytorialnej z terenu całego kraju. 7 Pomorską Brygadę OT reprezentowali żołnierze z 71 batalionu lekkiej piechoty z Malborka.

Pomorscy terytorialsi wykazali się dużymi umiejętnościami zajmując w obu kategoriach drugie miejsce. W konkursie indywidualnym żołnierz 7 PBOT nieznacznie uległ przedstawicielowi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej natomiast w rywalizacji drużynowej terytorialsi z Malborka musieli uznać wyższość 1 Podlaskiej Brygady OT.

 

Trzydniowe zawody obejmowały szereg konkurencji, których celem było sprawdzenie kondycji fizycznej oraz sprawności poruszania się w terenie. Ponadto zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami z zakresu dokonywania pomiarów odległości, pokonywania terenu czołgając się, dobrą pamięcią czy też ewakuować rannego z pola walki. W niedzielę weryfikacji poddane zostały umiejętności strzeleckie Terytorialsów. Tego dnia realizowali oni strzelania na dystansach od 200 do 600 metrów, w różnych postawach strzeleckich, na zmęczeniu czy też zza ukrycia.

Szkolenie strzelców wyborowych WOT jest jednym z priorytetów szkoleniowych formacji, wykorzystywany jest w tym potencjał byłych żołnierzy wojsk specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, którzy doświadczenie bojowe zdobywali podczas współczesnych konfliktów zbrojnych.

 

Stanowiska strzelców wyborowych występują w każdej sekcji lekkiej piechoty, jest ich dwóch (starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy). To „oczy i uszy” zespołu. Prowadzą działania rozpoznawcze i odpowiadają za ubezpieczenie sekcji. To oni są mistrzami maskowania i kamuflażu. Potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika. Współdziałają z artylerią w zakresie naprowadzania ognia i oceny skutków jej użycia.

 

 

Maciej Szalbierz

7 PBOT

Źródła oraz foto: CSWOT

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe