piątek, 19 kwietnia 2024 17:33
Reklama

Sprawdź co potrafią wózki widłowe spalinowe!

Wózki widłowe spalinowe to nadal jedne z najbardziej popularnych i chętnie wybieranych urządzeń transportu bliskiego. Ich producenci dbają, aby jakość produkcji maszyn z roku na rok była coraz wyższa, zachowując jednocześnie najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania. Dlaczego warto stawiać na te urządzenia? Sprawdź!
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Sprawdź co potrafią wózki widłowe spalinowe!

Wydajność wózków spalinowych

Wózki widłowe spalinowe najbardziej ceni się za ich niesamowitą wydajność i możliwość pracy w trybie wielozmianowym przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacji. W przeciwieństwie do wózków elektrycznych, spalinowe wózki widłowe można szybko zatankować (lub wymienić ich butlę w przypadku urządzeń gazowych) i już mogą wracać do pracy. Widlaki elektryczne z kolei wymagają kilkugodzinnego naładowania baterii, tak aby mogły być ponownie w użyciu.

Ponadto, wózki spalinowe to urządzenia najczęściej wykorzystywane na zewnątrz pomieszczeń do ciężkiej pracy transportowej z ładunkami o dużej wadze i dużych gabarytach. Jak żadne inne urządzenia radzą sobie w zmiennych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, wiatr czy nawet śnieg. A dodatkowe kolce na opony elastyczne lub łańcuchy na opony pneumatyczne ułatwiają im przejazdy nawet po śliskiej, oblodzonej nawierzchni.

Kto może obsługiwać wózek widłowy spalinowy?

Wózek widłowy spalinowy to urządzenie transportu bliskiego podlegające pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego. Jakie są tego konsekwencje? Operowanie i prowadzenie widlaka spalinowego jest możliwe tylko i wyłącznie przez osoby, które posiadają ważne uprawnienia operatorskie.

Uprawnienia na wózki widłowe można zdobyć po zaliczeniu egzaminu (praktycznego oraz teoretycznego) przed państwową komisją UDT, której członkowie oceniają zdolność kandydata do obsługi wózka. Aby móc przystąpić do tego typu egzaminu konieczne jest:

  • ukończenie 18 roku życia,
  • zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podejmowania pracy operatora,
  • minimum średnie wykształcenie,
  • posiadanie umiejętności operowania wózkiem oraz wiedza na temat budowy urządzenia, odnoszących się do niego przepisów prawnych i zasad użytkowania.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu UDT, otrzymuje się uprawnienia na wózki widłowe.

Zaawansowane spalinowe wózki widłowe

Do najtrudniejszych prac w terenie wózki widłowe spalinowe to czasem za mało. Urządzenia te, choć dobrze radzą sobie w transporcie zewnętrznym, to jednak przystosowane są głównie do poruszania się po płaskim i równym terenie. A co, gdy konieczne jest przetransportowanie ładunków w nieco innych, bardziej wymagających warunkach? Dla najbardziej wymagających klientów producenci wózków widłowych oferują wózki terenowe.

Te pojazdy cechuje duża wysokość podnoszenia, zaawansowane parametry techniczne, przystosowanie do pracy w różnych warunkach pogodowych a także doskonała przyczepność.

Wózki widłowe spalinowe vs wózki terenowe

Wózki spalinowe i terenowe łączy z pewnością ten sam rodzaj napędu (mowa tu o napędzie diesel), bezpieczeństwo jazdy, ekonomiczne spalanie czy przystosowanie do intensywnej wielozmianowej pracy. Jednak nie oznacza to, że pojazdy tego typu są identyczne. Istnieje także pomiędzy nimi sporo różnic, a niektóre widać już na pierwszy rzut oka.

Co odróżnia wózki widłowe spalinowe i wózki terenowe:

  • konstrukcja widlaków terenowych jest znacznie większa,
  • opony zamontowane w wózkach spalinowych są tej samej wielkości, natomiast te w terenowych z przodu są większe a z tyłu mniejsze,
  • część wózków terenowych posiada napęd na 2 osie,
  • wózki widłowe spalinowe mogą być również używane wewnątrz pomieszczeń, o ile posiadają specjalne filtry spalin,
  • z kolei pojazdy terenowe radzą sobie z łatwością na trudnym podłożu takim jak piach, błoto, żwir czy gruz.

Podsumowanie

Dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie ekonomiczne, a zarazem wydajne rozwiązania - zakup wózków widłowych spalinowych to najlepszy wybór. Urządzenia te nie tylko cechuje duża wysokość podnoszenia i udźwig, ale również umiejętność pracy w różnych warunkach pogodowych oraz dostosowanie konkretnych modeli urządzeń do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama