100-lecie podniesienia bandery na żaglowcu Szkoły Morskiej STS „Lwów”

  • 06.09.2021, 09:36
  • Wawrzyniec Mocny
100-lecie podniesienia bandery na żaglowcu Szkoły Morskiej STS „Lwów” Starostwo Powiatowe w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

17 czerwca 1920 r. oficjalnie otwarto Szkołę Morską w Tczewie, w budynku wzniesionym na potrzeby szkoły żeńskiej. Zakupiono również trzymasztową fregatę, którą po remoncie przystosowano dla celów szkoleniowych.

Tą jednostką był STS „Lwów”, nazwany przez Karola Olgierda Borchardta - „Kolebką nawigatorów”. W piątek, 3 września, w I liceum Ogólnokształcącym w Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę podniesienia bandery na STS „Lwów” - pierwszego polskiego żaglowca szkolnego .

 

Główną częścią dzisiejszej uroczystości było zawieszenie repliki bandery STS „Lwów”, zafundowanego dla Szkoły przez pana Krzysztofa Dubrowa.

Podczas uroczystości dokonano również uroczystego aktu wodowania nowej książki pn. „Lwów”, Pierwszy w sztafecie” autorstwa prof. Daniela Dudy oraz śp. Zbigniewa Urbany'i.

 

Czym jest „wodowanie”?

- Wodowanie polega na pokropieniu najnowszego książki – pokropieniu różą zamoczoną w szampanie. Jest symbolicznym momentem wprowadzenia jej do obiegu i nadania jej morskiego charakteru – wytłumaczył Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

 

Uroczystego wodowania dokonała matka chrzestna - dyr. I LO w Tczewie Jadwiga Andrzejewska, odczytując akt chrztu: „Docieraj wszędzie tam gdzie Cię oczekują, poprzez lądy, morza i oceny, rozsławiaj imię polskich uczonych i wydawców, pisarzy, naukowców, publicystów. Przynieś chałę banderze Rzeczypospolitej. Twoje imię to „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”.

Ostatnim punktem dzisiejszych uroczystości było posadzenie dębu upamiętniającego 100-lecie podniesienia bandery STS „Lwów” oraz złożenie kwiatów po miejscami pamięci osób związanych ze szkołą.

 

Opr. (tomm)/Starostwo Powiatowe w Tczewie

Fot. Starostwo Powiatowe w Tczewie

 

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe