Tczew, to taki fenomen - pięknieje i rozwija się (wg władz), a mieszkańców ubywa

  • 09.08.2021, 16:55
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Tczew, to taki fenomen - pięknieje i rozwija się (wg władz), a mieszkańców…

Podziel się:

Oceń:

Ostatnio często spotykam się ze stwierdzeniami, iż miasto Tczew ma plany zrobić to, tamto i że miasto rozwija się i pięknieje. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna. Chociażby, dlatego, iż liczba mieszkańców systematycznie maleje i wynosi już tylko około 54 tys. Czy młodzi ( i nie tylko) uciekają z Tczewa, dlatego, że miasto pięknieje i staje się atrakcyjne dla mieszkańców oraz przyjezdnych? Jeżeli tak, to kolejny fenomen przedstawiany mieszkańcom między innymi w propagandowym piśmie „Panorama miasta”.

Wróćmy jednak do tego, w jaki sposób można przewrotnie przedstawiać sytuację miasta. Na początek muszę jednak zadać pytanie czy Tczew wychodzi dopiero teraz z pożogi wojennej? A może tkwimy jeszcze w pozostałościach bolszewickiego systemu? Wydawałoby się, że ponad 30 lat transformacji po upadku systemu komunistycznego powinno przynieść rozkwit miasta, a jaka jest rzeczywistość?

Spotkałem się z zarzutem w stosunku do jednego z mieszkańców, iż czepia się tego, że są plany wyburzenia amfiteatru, a przecież park czeka rewitalizacja.  Zadam kolejne pytanie, co to znaczy rewitalizacja parku?!  Kto doprowadził do takiego stanu przepiękny park, który zdziczał. Kto doprowadził amfiteatr do takiego stanu, jaki widzimy. Kto doprowadził do zniszczenia pięknych zaułków parku na przykład przy fontannie, czy ogródek jordanowski dla rodzin z  dziećmi? Czy zamek z plastiku na bulwarze (za 1 mln złotych!) to jakaś rekompensata? To rządzący miastem obecni i wcześniejsi włodarze doprowadzili do takiego stanu park, który wymaga głębokiej rewitalizacji, nie jacyś menele.

Kolejny przykład, który wymaga wyjaśnienia. Kilka lat temu ogromnym kosztem około 6 milionów złotych powstała przystań nadwiślańska. Dzisiaj od wielu miesięcy obiekt sprawia wrażenie opuszczonego i niszczeje. Czy to, że obiekt jest opuszczony i niszczeje jest winą nadwiślańskich meneli? Oczywiście, że nie.  To, że przystań jest w takim stanie jest winą tylko i wyłącznie „rządzących” miastem. To oni doprowadzili do takiej sytuacji. Jedyny genialny pomysł na przystań ze strony włodarzy to ją sprzedać za grosze. Zapewne był to duży wysiłek intelektualny? Jak widać włączenie obiektu do zasobów miasta i oddanie go mieszkańców ( np. wodniakom ) nie wchodzi w grę. Dlaczego? Niech się wali, taniej zostanie sprzedany?

O moście napisano już wiele i zapewne będzie pisało się jeszcze więcej z racji wartości historycznej. W jakim stanie jest most nie muszę opisywać, należy jednak zadać pytanie: kto doprowadził do stanu, takiego praktycznie jak po II wojnie światowej? Może tczewscy złomiarze? Próbuje się nam wmawiać, że za obecny stan mostu odpowiada Wojewódzki Konserwator Zabytków i PiS. Oczywiście jest to ogłupianie ludzi. Za most odpowiada Starostwo Powiatowe ze starostą na czele oraz radni, którzy sankcjonują decyzje starostwa.  Najbardziej odpowiedzialni są ci, którzy pozwolili na pierwsze zapalenie palnika i odcięcie pierwszego fragmentu mostu. Osobiście uważam, że za obecny stan odpowiedzialni są również włodarze miasta oraz ci, którzy wymyślili sobie projekt pod złowieszczym tytułem „Most Tczewski jak Westerplatte”. Inicjatywa cenna, jednak dramatycznie nieprofesjonalna. Most zaczęto rozbierać za sprawą decyzji starostwa, nie mając biznesplanu ani  zabezpieczonych środków na jego obudowę, a nie z powodu kreatywności tczewskich złomiarzy, PiSu czy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie wiem jak to się skończy, ponieważ w grę wchodzą ogromne pieniądze, a na razie nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności.  Niebywały skandal!

W tym felietonie, chcę zwrócić też krótko jeszcze uwagę na stan dróg w Tczewie. Podobno są takie świetne. Ponieważ mam okazję często jeździć ulicą Mieszka I, która jest w centrum Tczewa, zwraca moją uwagę nawierzchnia wykonana z płyt typu jumby!  Pewnie winni za taki stan rzeczy są mieszkańcy, przecież nie włodarze miasta oni po prostu nie wiedzą, że taka ulica istnieje w Tczewie.

Na zakończenie jeszcze to, co przed nami. Budowa basenu, a w zasadzie już chyba wszyscy wiedzą, że nie będzie żadnego nowego basenu, tylko rozbudowa starego. Żaden urbanista na świecie nie wymyśliłby coś tak głupiego, jak rozbudowa basenu w centrum miasta. Jeżeli dojdzie do realizacji tego projektu, to czeka nas zakorkowane i zasmrodzone spalinami centrum miasta, a  piękny zaułek,  jakim jest „Kanonka”  (nota bene zaniedbana przez włodarzy) ma po części zostać zamieniona w (sic!) parking! A wszystkiemu winni są menele, złomiarze, czwarta zmiana i … cykliści. Włodarze są tylko od rządzenia, a efekty nie mają znaczenia.

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
J
J 13.08.2021, 00:07
Ty, mocny, jesteś palantem czy tylko udajesz? Za most odpowiada pisowski rząd i jego przedstawiciele. Najbardziej zamieszał konserwator i dobrze o tym wiesz. Starostwo g...o może.
Anna
Anna 18.08.2021, 06:11
J jesteś wyjątkowy cymbał.
Tczewianin
Tczewianin 13.08.2021, 10:13
Za most tczewski odpowiada starostwo i wbij to sobie do bani !! Nasi samorządowcy zgodzili się na na to przed laty, by most admnistracyjnie podlegał pod powiat. Tyle w temacie. A po to wybieramy władze lokalne, by uporały się z tym problemem. Jak nie potrafią to wypad!!
JJ
JJ 13.08.2021, 08:49
Przez myślących tak jak ty niedługo w centrum miasta będą stały obory.
Tczewianin
Tczewianin 12.08.2021, 15:21
Można gadać i pisać, a oni robią swoje. Dobrze, że amfiteatr wykoszony gorzej, że chcą go zamknąć.a co do mostu obejrzałem filmik, na którym pokazano stan wieżyczek. Ręce opadają. Odnowione obiekty a niszczeją i są mega zaniedbane. Nie wspomnę, że barierek nawet nie ma i łatwo można się zabić.
Zuzanna
Zuzanna 13.08.2021, 08:47
Ale kupili okładziny na elewację przyczółka!
lisewiak
lisewiak 18.08.2021, 10:30
No i wstawili blachy ochraniające filary mostowe ;-DDD
A przy okazji (po)most od strony Lisewa to już tragedia.
Andrzej Złomiarz
Andrzej Złomiarz 12.08.2021, 14:57
Dać złomiarzom most będzie jakiś pożytek.
Jo
Jo 12.08.2021, 06:28
Hipokryzja i tyle
Duda
Duda 18.08.2021, 10:31
Hipokryzja to robić pod górkę partii rządzącej i liczyć jeszcze, że dadzą kasę na most.

Pozostałe