Scenariusz nowej komedii o Tczewie?

  • 06.07.2021, 22:58
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Scenariusz nowej komedii o Tczewie?

Podziel się:

Oceń:

W maju ukazał się „Raport o stanie miasta Tczewa za rok 2020”. Obszerna lektura zawierająca 152 strony. Radni przyjęli raport (przy 8 wstrzymujących się), co już wzbudziło mój niepokój i skłoniło do zapoznania się z jego treścią. I co? No cóż mam nieodparte wrażenie, że wielu radnych chyba nie zapoznało się z treścią tego raportu i głosowali za czymś, o czym nie do końca mieli pojęcie. Chyba, że tak właśnie postrzegają miasto jak ukazano je w raporcie.

W zasadzie powinienem cieszyć się, ponieważ jest to świetny materiał na kilka felietonów. Czytając raport musiałem kilkukrotnie wrócić do początku i upewnić się, że na pewno czytam „Raport o stanie miasta Tczew”, a nie scenariusz filmu komediowego. Skądinąd włodarze Tczewa mają duże doświadczenie w show-biznesie, bo sponsorowali film komediowy (wydając kwotę ponad 120.000 złotych), który został uznany najgorszym filmem roku 2019 w kilku kategoriach. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent Pobłocki stwierdził, że w zasadzie raport to nic innego jak sprawozdanie z pracy prezydenta. I tutaj zgadzam się całkowicie tyle tylko, że moja ocena jest odmienna od tej prezentowanej w raporcie. 

Na początku zdumiała mnie „informacja ogólna o mieście”, czytając ją jak wspomniałem wcześniej musiałem kilkukrotnie upewnić się, czy na pewno czytam o Tczewie. Zacytuję kilka fragmentów, które mnie osobiście rozbawiły, „…Tczew to nowoczesne pomorskie miasto…” nie wiem, czym przejawia się nowoczesność Tczewa, bo tego autor niestety nie wyjaśnia, to tak na początek. Dalej będzie śmieszniej. „…Po latach nadwiślańskich inwestycji, realizowanych przez samorząd miasta, Tczew stał się jednym z ważniejszych centrów rekreacyjno-turystycznych na Kociewiu...”. Nie wiem, o jakie inwestycje nadwiślańskie chodzi, być może o plastikowy zamek przyciągający zapewne turystów, bo prawdziwe ruiny zamku krzyżackiego zostały bezpowrotnie utracone przez zabudowę blokami, a może chodzi właśnie o te bloki mieszkalne, albo szalet miejski? Kolejny fragment „…do dyspozycji wodniaków są nadwiślańskie pomosty…” Nie wiem gdzie one są, być może autorowi chodziło o pomost przy nieistniejącej przystani, która straszy swoim widokiem od wielu miesięcy, opuszczony obiekt niszczeje, a włodarze w dalszym ciągu „poszukują” chętnego do zakupu tej nieruchomości za bezcen zamiast włączyć go do zasobów miasta.  Kolejny fragment „…Dzięki rewitalizacji Starego Miasta, historyczna dzielnica odzyskuje dawny blask…”, tutaj autor musiał włożyć dużo wysiłku intelektualnego. Stare Miasto nie ma żadnego blasku ani charakteru. O tym, że mamy do czynienia ze starym miastem może świadczyć tylko urbanistyka. Piękne zaułki są zaniedbane i brudne, punkt widokowy przestał istnieć, tak jak przepiękna panorama miasta od strony mostu, a sama Starówka nie ma żadnego charakteru. Niestety, Stare Miasto to pokaz głębokiej słabości, nieudolności i braku kreatywności.

Dalej czytam „…Powrót Tczewa nad Wisłę to cel, który samorząd miasta konsekwentnie realizuje od kilkunastu lat. Skutkiem jest zagospodarowany Bulwar Nadwiślański – miejsce wypoczynku, rekreacji i imprez plenerowych…”. Jeżeli od kilkunastu lat samorząd realizuje program powrót Tczewa nad Wisłę, a efektem jest opustoszała, zaniedbana Starówka, bez charakteru, plastikowy zamek czy opuszczona „przystań”, a zniszczony bulwar w rzeczywistości to kolejne blokowisko, to trudno nie zadać sobie pytania, w jakiej to wirtualnej rzeczywistości żyją włodarze w oderwaniu od mieszkańców? Kolejne wersy rozbawiły mnie już całkowicie, a z drugiej strony zrobiło mi się smutno „…Tczew to dobre miejsce dla tych, którzy cenią klimat dawnych wieków i lubią tropić historię zaklętą w wąskich zaułkach i starych murach...”. Zaklinacie rzeczywistość i wprowadzacie w błąd tych, którzy chcieliby odwiedzić Tczew.  Starówka nie ma żadnego charakteru starego miasta.           

Ostatnie zdania, jakie chcę zacytować z raportu o stanie miasta, nie wiem jak określić. Czy to bezczelność, naigrywanie się z mieszkańców i przyjezdnych? Cytuję „…Zwiedzając miasto nie sposób oprzeć się urokowi Mostu Tczewskiego – ponad 160-letniej budowli, którą Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa postawiło w jednym szeregu z paryską Wieżą Eiffla…”. Panie prezydencie czy pan nie zauważył, że doprowadziliście do sytuacji, iż mostu już praktycznie nie ma? Na zakończenie jeszcze jeden cytat z raportu „...Charakterystycznym elementem panoramy miasta jest górująca nad starówką wieża kościoła farnego…” Przepiękną panoramę miasta nieodwracalnie zniszczyliście blokowiskiem. Piękna, historyczna panorama miasta już nie istnieje. Nie zauważył pan? Mógłbym jeszcze długo cytować zdania z raportu, który przekłamuje rzeczywistość. Ponieważ prezydent Pobłocki z dumą podkreślał, że w zasadzie jest to sprawozdanie z jego pracy przypomnę tylko kilka faktów, które umiejętnie pominięto.  Tczew znalazł się na liście 20 najbiedniejszych miast województwa pomorskiego! Brawo! Raport nie wspomina o przenikliwym i dokuczliwym smrodzie w mieście, który cyklicznie funduje nam wysypisko śmieci. Brak informacji o kosztach związanych ze ścisłą propagandą prowadzoną przez ratusz, itd.

Reasumując, czytając raport można odnieść wrażenie, że Tczew to miasto miodem i mlekiem płynące, a mieszkańcy opływają w wielką szczęśliwość. Pomimo bardzo wielkiego potencjału, jaki posiada nasze miasto, to rzeczywistość jest inna. Populacja mieszkańców dramatycznie i systematycznie maleje. Tczew nie jest żadną atrakcją turystyczną ani gospodarczą. Działania kulturalne delikatnie mówiąc są na niskim poziomie, a sukcesy sportowe istnieją tylko za sprawą kilku pasjonatów sportowych, itd. Taki jest rzeczywisty obraz miasta.    

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/    

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ale jaja
ale jaja 07.07.2021, 22:02
„…Zwiedzając miasto nie sposób oprzeć się urokowi Mostu Tczewskiego – ponad 160-letniej budowli, którą Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa postawiło w jednym szeregu z paryską Wieżą Eiffla… Ale jaja.
mieszkanka
mieszkanka 07.07.2021, 06:41
Rządzący miastem od wielu lat to dno.

Pozostałe