FELIETON. O co chodzi?

  • 01.06.2021, 14:04
  • Źródło: Gazeta Tczewska
FELIETON. O co chodzi?

Podziel się:

Oceń:

Próbuję od dłuższego czasu zrozumieć, jakimi zasadami w Tczewie są objęte wyceny nieruchomości oraz ich koszty budowy? Ni jak nie mogę tego zrozumieć, więc może pomogą mi w tym mieszkańcy.

Ostatnia informacja to taka, iż na sprzedaż została wystawiona nieruchomość po byłym sądzie przy ulicy Kołłątaja. W zasadzie nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że rzeczoznawca wycenił tę nieruchomość na 4,8 miliona złotych. Bardzo atrakcyjna lokalizacja, działka o powierzchni 2152 m2, budynek o powierzchni około 1500 m2., co prawda budynek powstał w latach 70 XX wieku, jednak stan techniczny budynku raczej nie budzi zastrzeżeń, a wręcz można określić go jako bardzo zadbany. I tutaj nasuwa mi się pytanie jak to możliwe, że parking – wiata betonowa przy dworcu na 100 samochodów bez kosztów działki budowlanej kosztowała 13 milionów złotych

Przykładów w Tczewie jest więcej i muszę je przytoczyć. Wróćmy do „przystani nadwiślańskiej”. Wybudowana w 2008 roku kosztem około 6 milionów złotych (13 lat temu!!!). Pomijając fakt, że nigdy prawdziwą przystanią nie została, to nie mogę zrozumieć, jak po 13 latach jej wartość spadła do 1,5 miliona złotych (skądinąd bardzo atrakcyjna lokalizacja) i nie znalazł się nabywca? Podobno dzisiaj już włodarze Tczewa mają możliwość sprzedaży nieruchomości z wolnej ręki, czyli nawet mniej niż za milion pięćset tysięcy??? Mam tylko nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie. Jednak zatrważający jest fakt, iż obiekt jest opuszczony i niszczeje, a zainteresowanie gospodarza obiektu, czyli miasta jest żadne.

Kolejny przykład to zasmradzające miasto wysypisko śmieci, które prawie w centrum miasta zafundowali nam włodarze. Szumnie nazwane Zakładem Utylizacji Odpadów Stałych. Nie wiem, na czym w tym zakładzie polega utylizacja odpadów, wiem natomiast, że od lat jest uciążliwy dla mieszkańców zasmradzając okresowo przenikliwie miasto. Koszt budowy w 2014!!! około 180 milionów złotych, teraz słyszymy o kolejnych milionach, które mają zostać wydane na ten zakład.  Co ciekawe 7 lat później, czyli obecnie - Gdańsk rozpoczął budowę super nowoczesnej spalarni śmieci na Szadółkach, która oprócz Gdańska będzie obsługiwała również kilkanaście gmin? Koszt budowy około 560 milionów złotych. Nie rozumiem, jak budowa wysypiska śmieci dla takiej aglomeracji jak Tczew może kosztować około 180 milionów złotych (7 lat wcześniej!), a super nowoczesna spalarnia śmieci dla Gdańska 560 milionów złotych. Jedno na pewno czuję na Bajkowym, jak i wielu mieszkańców innych rejonów Tczewa – smród z wysypiska.

Kolejny przykład, to może inny rodzaj nieruchomości, ale równie spektakularny jak te, które wymieniłem wcześniej. Włodarze zafundowali nam plastikowy zamek na bulwarze. Pomijam względy estetyczne i zniszczenie miejsca.  Koszt budowy kilka lat temu 1 milion złotych!!! Być może dla wykonawcy ta budowla miała taką wartość i takie jego prawo. Jednak miasto wydaje nasze, publiczne pieniądze i powinno liczyć się z nami wszystkimi i skutkami społecznymi. Co ciekawe wartość budowy plastikowego zamku niedługo zbliży się do ceny, jaką żąda miasto za „przystań?!!!

W tym miejscu muszę wrócić jeszcze do bulwersującej mnie sprawy piłkarek ręcznych, które potrzebowały zabezpieczenia środków na sezon w wysokości 1 miliona złotych, aby zagrać w Superlidze, czyli tyle ile kosztował plastikowy zamek kilka lat temu. Mam nadzieję, że mieszkańcy wam to zapamiętają przy kolejnych wyborach i jak potraktowaliście nasze utalentowane piłkarki.            

Na zakończenie wrócę jeszcze do przykładu niezrozumiałych kosztów.  Na jednym z forów internetowych zwrócono mi uwagę na fakt, że remont dworca kosztował około 18 milionów. Jednak proszę wybrać się na dworzec, który został wyposażony w nowoczesną infrastrukturę teletechniczną, nowe instalacje, klimatyzację, świetnej jakości materiały wykończeniowe i zapewne wiele innych elementów, których nie widzimy, a później proszę się przejść kilka kroków obok dworca i ocenić wiatę betonową na 100 samochodów za 13 milionów.

[email protected]

    www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Czesław Z.
Czesław Z. 10.06.2021, 07:15
ceny z rękawa
Grzechu
Grzechu 01.06.2021, 21:40
Skąd takie różnice w wycenach nieruchomości? Koszt rozbudowy szpitala i budowy parkingów dwupoziomowych daje wiele do myślenia...
Zuzia
Zuzia 01.06.2021, 16:03
Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi.

Pozostałe