FELIETON. Tczewskich podsumowań ciąg dalszy

  • 08.01.2021, 15:09
  • Źródło: Gazeta Tczewska
FELIETON. Tczewskich podsumowań ciąg dalszy

Podziel się:

Oceń:

Przed świętami napisałem felieton poświęcony podsumowaniom tego, co wydarzyło się w Tczewie w minionym roku. Temat jest na tyle szeroki, że uznałem, iż warto napisać część drugą.

Jednak na początek kilka zdań poświęcę temu, co zwróciło moją uwagę na jednym z portali społecznościowych. Otóż od pewnego czasu na portalu regularnie pojawiają się zdjęcia pokazujące Tczew. Widać, że autorzy zdjęć starają się uchwycić piękno miasta i rzeczywiście w wielu przypadkach to się udaje. Szczególnie stare miasto ma ogromny potencjał. Nie było by w tym nic szczególnego gdyby nie dwa zdjęcia. Jedno pokazujące o zmroku oświetloną panoramę Tczewa od strony Lisewa. Bardzo ładne zdjęcie zmuszające jednak do smutnej refleksji. Niestety w dzień wygląda to zupełnie inaczej. Przepiękna panorama starego miast od strony Lisewa praktycznie przestała istnieć. Doskonale pokazuje to inne zdjęcie wykonane od strony fary pokazujące dachy budynków z bardzo małym fragmentem między nowymi blokami gdzie można w oddali dostrzec odrobinę mostu. To, że zniszczono wspaniały punkt widokowy za szkolnym kościołem to jedno. Jednak to, co ważniejsze, pokazuje zdjęcie, czyli chaos architektoniczny. Jak architekt miasta czy konserwator zabytków mógł dopuścić do tego typu zabudowy? Jak można było dopuścić do tego, że dachy mają kształty i kolory niewpisujące się w sąsiedztwo zabytkowej starówki?!!! Teraz niestety jest już za późno. Może należało wysłać na wycieczki architekta miasta, konserwatora zabytków i część decydentów z ratusza do Czech, Chorwacji, Niemiec nie mówiąc już o Toskanii, aby zobaczyli jak dba się o stare części miast? Brakuje mi słów na to, co zrobiono w obrębie ulicy Zamkowej czy bulwaru. Nieodwracalnie zniszczyliście najpiękniejszy zakątek Tczewa, zapiszecie się w niechlubnej historii Tczewa bardzo grubymi literami. Zapewne nie wiele was decydenci to obchodzi, bo w innym przypadku nie doszłoby do takiego chaosu architektonicznego. Chyba, że po prostu to odzwierciedla wasze umiejętności i poziom kreatywności? Mam nadzieję, że nie uraziłem mieszkańców bloków przy ulicy Zamkowej i bulwaru, ale mogliście mieszkać w najpiękniejszym miejscu Tczewa. Gdyby zadbano o szczegóły, które architektonicznie wpisałyby tę część miasta w starówkę.  

Tak jak zasygnalizowałem na początku wróćmy do podsumowań minionego roku. Na jednej z sesji Rady Miasta Pan prezydent poinformował radnych, że w związku z Covid-19 w kasie miasta zabraknie około 11 mln złotych. Nie wiem, na jakiej podstawie zrobiono te wyliczenia, ale finalnie chyba nie było tak źle, bo ten zły rząd centralny PiSu, nielubiany przez tczewskich włodarzy wsparł miasto nie małą sumką kilku milionów złotych. Nie wiem jak jest, ale mam wrażenie, że stworzenie covidowego szpitala w Tczewie również rozwiązał przynajmniej część problemów finansowych starostwa w kontekście szpitala, chyba, że się mylę?      

W 2018 roku obchodziliśmy 100 lecie odzyskania niepodległości. W jednym z felietonów skomentowałem inicjatywę jednego z radnych, który z tej okazji chciał, aby powstał kolejny park w okolicy Piotrowa. Wtedy padło w moim kierunku i wydawcy kilka nie przyjemnych komentarzy. Natomiast ten, że radny stwierdził autorytatywnie, iż na powstanie parku są dwa lata i się czepiam ( halo już minęły!). Park nie powstał ani żaden inny symbol upamiętniający to bardzo ważne wydarzenie, a mój komentarz w felietonie niestety sprawdził się w stu procentach.

Wspaniała wiadomość, jaka dotarła do nas to oddany do użytku za kwotę 13 mln złotych! parking, który świeci pustkami tak jak istniejące do tej pory parkingi. Oczywiście po części jest to spowodowane Covid-19, ale uważam, że są to najgorzej wydane i zmarnowane pieniądze w tym roku, niewnoszące nic dla miasta. W konkursie na najgorzej wydane pieniądze ostatnich lat w skali od 1 do 10 daję mocne 10.

Na zakończenie muszę przypomnieć, że w dobie kryzysu ratusz wyszedł z inicjatywą pomocy mieszkańcom i uraczył nas podwyżką cen za wywóz śmieci chyba po to żeby walczyć ze wszech ogarniającym Tczew smrodem, który w minionym roku był coraz bardziej przenikliwy i dokuczliwy dla mieszkańców? Dziękujemy „wspaniałym i kreatywnym” włodarzom! 

     

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

 

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 03.02.2021, 14:35
Pisał nie pisał żadnej reakcji, ostatnio jeden z radnych wyskoczył z pomysłem wyższej uczelni w liwidowanym domu dziecka, tylko nie powiedział skąd weźmie studentów, a powinni reaktywować technikum samochodowe z praktyczną nauką zawodu i liceum pielegniarskie
ja
ja 06.02.2021, 12:52
Dokładne tak

Pozostałe