Ostatnie pożegnanie dra Stanisława Sudy. Lekarz, społecznik i brat kurkowy o pewnej ręce i celnym oku

  • 13.01.2021, 16:00
  • Wawrzyniec Mocny
Ostatnie pożegnanie dra Stanisława Sudy. Lekarz, społecznik i brat kurkowy… Bractwo Kurkowe w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek pożegnaliśmy dra Stanisława Sudę, lekarza, społecznik, ale przede wszystkim serdecznego i przyjaznego człowieka. Osobiście miałem okazję go poznać za sprawą jego działalności w Bractwie Kurkowym. Zawsze z pasją opowiadał o historii Polski, zwłaszcza wyczynach husarii...

Poprosiliśmy Piotra Czapiewskiego, jego kolegę z Bractwa o parę słów wspomnień.

 

„Stanisław Suda, lekarz, człowiek honoru, żył w myśl słów zawartych na sztandarze Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz żywej w tradycji polskiej: Bóg, Honor, Ojczyzna. Staszek wspominał o tradycjach wojskowych swojej rodziny. Wspominał o dziadku, który był majorem piechoty i dowódcą batalionu obrony narodowej „Sambor” w 1938 r., był również członkiem II Brygady Legionów. Wspominał również pradziadka, który był rotmistrzem kawalerii w Starogardzie Gd. Zamiłowanie do historii oraz wojskowe tradycje rodzinne przyczyniły się do wstąpienia do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tczewie do którego wstąpił w 2012 r.

 

Pierwsze trofea zdobył w Chojnicach i Kościerzynie w 2013 r. Później cieszył się ze zdobycia najwyższego zaszczytu Króla Okręgu Pomorskiego w 2017 r. Wielokrotnie zdobywał pierwsze miejsca w turniejach na terenie kraju. Był członkiem drużyny, która przez kolejne trzy lata zdobywała tytuł Drużynowego Mistrza Okręgu Pomorskiego, a 20 stycznia 2020 r. w dniu Patrona Bractw Kurkowych odebrał Puchar za zajęcie I miejsca Drużynowo i medalu za III miejsce indywidualnie w strzelaniach Grand Prix Okręgu Pomorskiego. W trakcie swojej bytności w Bractwie Kurkowym stawał ponad 50 razy na podium z tego 21 na pierwszym miejscu. Był w Zarządzie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tczewie, gdzie pełnił funkcję Strzelmistrza. Odszedł nieodżałowany Brat Kurkowy, mąż, ojciec oraz dziadek, przeżywszy 62 lata.

 

Opr. Wawrzyniec Mocny

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe