FELIETON. Nowe Centrum Tczewa, basen - mrzonki i złudzenia?

  • 14.10.2020, 21:12
  • Źródło: Gazeta Tczewska
FELIETON. Nowe Centrum Tczewa, basen - mrzonki i złudzenia?

Podziel się:

Oceń:

Po ostatniej sesji Rady Miasta oraz smrodzie z wysypiska, który ogarnął po raz kolejny miasto, nie sposób przejść do porządku dziennego bez jakiejkolwiek refleksji. Wsłuchując się w monolog Pana prezydenta Tczewa na sesji Rady Miasta, czytając pismo „panorama miasta” wydawane przez miasto oraz śledząc kolejne wypowiedzi włodarzy w większości lokalnych mediów, można odnieść wrażenie, że Tczew to miasto świetnie zarządzane, rozwijające się, ze wspaniałą perspektywą. Jedynym problemem, z jakim się boryka miasto to brak dostatecznych środków, co często podkreśla Pan prezydent.

Niedawno natknąłem się na jeden z wywiadów, gdzie prowadzący nie zdążył dokończyć pytania, a odpowiadający już wiedział jak na nie odpowiedzieć. Myślałem, że to teleturniej „jeden z dziesięciu”, bo tam często odpowiadający ryzykują odpowiedź, ale nie, to był wywiad z Panem prezydentem Tczewa! Czy tak kreuje się lokalną rzeczywistość? Czy milczenie o prawdziwych problemach miasta jest złotem? Wiele statystyk dotyczących Tczewa pokazuje, że w mieście dzieje się źle, wręcz można mówić o stagnacji, a miasto zaczyna sprawiać wrażenie głębokiej prowincji.

Niestety, nie w świadomości włodarzy. Populacja mieszkańców dramatycznie spada i aktualnie wynosi już tylko około 56.000 osób! Przy tendencji przenoszenia się ludzi z małych miejscowości i wsi do miast, czy nie jest to zdumiewające? Miasto cyklicznie ogarnia coraz bardziej dokuczliwy smród z wysypiska(nie dalej jak przedwczoraj). Tczew znalazł się na 12 miejscu listy 20 najbiedniejszych miast woj. pomorskiego. Wspaniały zabytek i symbol Tczewa, czyli most, staje się wstydem zataczającym coraz większe kręgi. Pokaz nieudolności można by wymieniać do końca tego felietonu.

Pod wpływem wypowiedzi Pana prezydenta Pobłockiego, który na ostatniej sesji Rady Miasta stwierdził, że grunty w centrum miasta („park Kopernika”) nie przedstawiają dla miasta żadnej wartości (!!!), zainteresowałem się terenami po byłej jednostce wojskowej, czyli tzw. Nowe Centrum Tczewa. Być może te, też nie przedstawiają żadnej wartości? Zgodnie z założeniami w tym miejscu powinno powstać nowoczesne, reprezentacyjne centrum Tczewa. Jak będzie? Już dość dawno temu z kręgów włodarzy usłyszałem, że nie ma zainteresowania przygotowaną koncepcją budowy nowoczesnego centrum miasta i całość dryfuje w kierunku zabudowy mieszkaniowej. Jeżeli tak się stanie będzie to skandal i raz na zawsze utracona kolejna poważna szansa na rozwój Tczewa.

Niestety, patrząc jak nieudolnie włodarze promują projekt nowego centrum, jestem pełen obaw i wątpliwości czy właśnie nie oto chodzi, żeby powstało w tym miejscu kolejne blokowisko? A może po prostu rządzący miastem są tak słabi, że nie są w stanie zrealizować tak poważnego projektu dla miasta i mieszkańców? Od co najmniej kilkunastu lat w Tczewie nie powstało nic spektakularnego, co przyczyniłoby się do podniesienia komfortu i wygody życia w mieście, czy stałoby się wizytówką miasta.  „Przystań Nadwiślańska”, która nigdy prawdziwą przystanią nie została, pseudo stadion lekkoatletyczny, bo tak należy to chyba nazwać, „średniowieczny zamek” z plastiku, umierający amfiteatr w parku i zapuszczone parki, zaorane ruiny prawdziwego średniowiecznego zamku, bardzo słaba oferta w zakresie kultury szeroko pojętej, basen przypominający skansen postkomunistyczny, itd..

Czy to ma być oferta dla mieszkańców, młodzieży? Czy włodarze idą tokiem myślenia, że mieszkańcom wystarczy ciepła woda w kranie?

Nie wiem od ilu lat słyszę o budowie nowego basenu, ale na ostatniej sesji rady miasta Pan prezydent podniósł po raz kolejny sprawę budowy tego obiektu. W zasadzie ta informacja powinna mnie ucieszyć. Niestety, zamiast ucieszyć, to napawa mnie wątpliwościami. Jak wspomniałem wcześniej, ta ekipa i poprzednie rządzące miastem nie stworzyły dla mieszkańców nic spektakularnego. Obawiam się, że będzie to zwykła inicjatywa, która ma pomóc obecnej ekipie wygrać kolejne wybory samorządowe. Konsekwencją będzie byle jaki projekt oraz realizacja budowy basenu i utopione marzenia mieszkańców o fajnym obiekcie.

Zapewne odezwą się głosy, że w mieście dużo się dzieje. Remontowane są ulice, wiadukty, remontowane i budowane biblioteki…, a on po prostu się czepia.

Otóż nie, remontowanie ulic, wiaduktów, obiektów użyteczności publicznej są to podstawowe obowiązki każdego samorządu, tego i tych przyszłych!!!  Pan prezydent czy radni nie robią mieszkańcom żadnej łaski, że realizują takie zadania. Nie jest to żaden przejaw kreatywności i gospodarności. Patrząc na ilość błędów oraz zaniechań, inni może zrobiliby to lepiej? 

Czy powstanie Nowe Centrum Tczewa? Czy powstanie piękny basen na miarę oczekiwań mieszkańców? Osobiście patrząc na osiągnięcia obecnych i poprzednich włodarzy wątpię. Zapewne skończy się to kolejnym blokowiskiem i basenem w stylu „stadionu lekkoatletycznego”, ale obym się mylił.     

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

 

 

 

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
XDD
XDD 10.11.2020, 14:38
basen będzie tematem numer jeden do kolejnych wyborów samorządowych. Potem jak zawsze.
Kawka
Kawka 05.11.2020, 20:47
On to naprawdę powiedział o tych gruntach? Nie wierzę.
Jerzyk Makowski
Jerzyk Makowski 14.11.2020, 07:26
Tak Pobłocki powiedział to na sesji rady miasta, a radni cisza.
Jurek.M
Jurek.M 29.10.2020, 19:53
Z gruntami dobre, też bym chciał za darmo.
Inwestor
Inwestor 21.10.2020, 16:17
Kupię bezwartościowe grunty w centrum miasta. :):)
ABC
ABC 22.10.2020, 10:38
Ja też !!!
xD
xD 18.10.2020, 22:59
ktoś z tego miasta robi wieś
Jaja
Jaja 19.10.2020, 12:24
Wiadomo kto, ale ktoś go wybiera?
AA
AA 18.10.2020, 17:23
Przecież oni za co się nie zabiorą to klapa. Nie ma na co liczyć to taki poziom.
Ratownik
Ratownik 18.10.2020, 09:27
Nowy basen do kogo te banialuki taki jak stadion lekkoatletyczny.

Pozostałe