FELIETON. Propagandowe zabiegi

  • 07.10.2020, 21:09
  • Źródło: Gazeta Tczewska
FELIETON. Propagandowe zabiegi

Podziel się:

Oceń:

Na początek przytoczę definicję słowa „propaganda” za Słownikiem PWN. Propaganda: 1. «szerzenie jakichś poglądów, haseł politycznych itp. mające na celu pozyskanie zwolenników» 2. «technika sterowania poglądami i zachowaniami ludzi polegająca na celowym, natarczywym, połączonym z manipulacją oddziaływaniu na zbiorowość».

Dlaczego postanowiłem odnieść się do słowa propaganda i jego definicji? Otóż kilka dni temu ukazał się kolejny numer tczewskiego biuletynu „Panorama miasta”. Biuletyn kolportowany bezpłatnie w wielu miejscach Tczewa zwrócił moją uwagę, w związku z tym postanowiłem zapoznać się z jego treścią. Wydawcą tegoż biuletynu jest Urząd Miasta Tczewa. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, ale …, otwieram pierwszą stronę i co widzę piękne zdjęcie Pana Prezydenta Pobłockiego z tabliczką informującą o tym, że gmina Miejska Tczew ma otrzymać kwotę około 6 mln. złotych. Dla ludzi, którzy są wzrokowcami (a większość takich jest) zdjęcie może sugerować skuteczność Pana Prezydenta w pozyskiwaniu środków dla miasta, a czy tak było? Idąc dalej zadałem sobie trud i policzyłem ile razy pojawia się nazwisko Pana Prezydenta Pobłockiego. W stosunku do innych numerów biuletynu rekordu nie było, bo tylko 7 razy plus kolejne piękne zdjęcie. Patrząc na treść, biuletyn aspiruje do normalnej prasy lokalnej z kilkoma zastrzeżeniami. W wolnej prasie demokratycznej mającej 24 strony ( tyle ma biuletyn) nigdy nie pojawi się 7 razy nazwisko prezydenta i jego dwa piękne zdjęcia. Jednak to nie wszystko. Trudno w treści znaleźć, chociaż małe negatywne stwierdzenia dotyczące działalności ratusza, bo i jak skoro ratusz wydaje biuletyn? Po prostu miasto Tczew miodem i mlekiem płynące, pięknie rozwijające się i dbające o wszystkich mieszkańców. Może po prostu zapomniano wspomnieć, że Tczew znalazł się na 12 miejscu listy 20 najbiedniejszych miast woj. Pomorskiego? Najgorsze w tym wszystkim jest to, że my wszyscy mieszkańcy za druk tego biuletynu płacimy, jest tylko pozornie za darmo. Zapewne wszyscy mieszkańcy chętnie dowiedzą się ile kosztuje nakład 7000 egzemplarzy jednego numeru „panoramy miasta”? Państwo radni zadaję to pytanie w imieniu mieszkańców. Czy stać nas na to? Podobno w kasie miasta ma brakować 11 mln zł? Niech każdy sam odpowie sobie czy biuletyn wpisuje się w definicję słowa „propaganda”?

Niestety prawo pozwala samorządom wydawać własne tego typu pisma, co jest nie do pomyślenia w wysoko rozwiniętych demokracjach.

Aby zakończyć optymistycznie felieton wrócę jeszcze do ostatniej sesji Rady Miasta.

Wspaniała informacja przekazana przez Pan Prezydent Pobłockiego. Miasto Tczew wydało broszurę „Dobre maniery, samochody, piesi i rowery” i zaadoptowało na potrzeby naszego miasta, a skierowaną do mieszkańców Tczewa. W porozumieniu i dzięki uprzejmości warszawskiego ratusza, który wydał taką broszurę wcześniej u siebie. Podziękowania popłynęły dla Warszawy z mównicy. Prawda, że wspaniała wiadomość wpisująca się w sukcesy wydawnicze ratusza. Może to początki wielkiego wsparcia dla Tczewa za poparcie Pana prezydenta Warszawy?

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Olek
Olek 19.10.2020, 15:43
Propagandę to szerzy ten nieszczęsny Olek :p
mieszkanka
mieszkanka 29.10.2020, 19:39
Na czym ona polega? Przecież pisze prawdę.
Proolek
Proolek 19.10.2020, 17:41
Olek przynajmniej pisze, to co wielu myśli, ale ma obawy o swoją pracę. On nie wydaje tysięcy na propagandę swojej pracy, opłacanej z pieniędzy podatników
Maria
Maria 19.10.2020, 14:54
I gdzie tu choćby ślad poglądów?
Maria
Maria 19.10.2020, 14:53
Idiotyczny tekst. Czyje nazwisko ma się pojawiać w biuletynie UM? Urbana? Paprota? Kamińskiej? Kulasa? Propaganda? Raczej informacja.
Propaganda
Propaganda 14.11.2020, 07:23
Jeżeli twój komentarz można traktować poważnie to utwierdza mnie w przekonaniu że felietonista ma całkowitą rację. Uprawiacie propagandę za nasze pieniądze.
AnetaK
AnetaK 09.11.2020, 23:21
Jeżeli tego Pani nie rozumie to znaczy że jest Pani oderwana od rzeczywistości
Do Marii
Do Marii 29.10.2020, 19:45
Wstydu nie macie. Myślicie że mieszkańcy to idioci? W końcu przegracie te wybory. Chętnie dowiemy się ile nas to kosztuje?
Jurek.W
Jurek.W 17.10.2020, 08:25
Pobłocki robi sobie reklamę za nasze pieniądze.
Tczewianka
Tczewianka 16.10.2020, 08:30
No właśnie, ile nas mieszkańców kosztuje drukowanie tej propagandy sukcesu. Radni do roboty zarobić na diety.

Pozostałe