Nie daj się metodzie na wnuczka lub policjanta! 81-latka oraz 86-latek z Tczewa zaufali oszustom

  • 18.05.2020, 17:00
  • redakcja
Nie daj się metodzie na wnuczka lub policjanta! 81-latka oraz 86-latek…

Podziel się:

Oceń:

Policjanci systematycznie przypominają o tym jak nie paść ofiarą przestępców oszukujących metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”. Prowadzone przez funkcjonariuszy działania profilaktyczne sprawiają, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Pomimo tego nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazują oszustom swoje oszczędności.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie oraz nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!

 

Przebierają się w mundury

Prowadzone przez policjantów profilaktyczne działania sprawiają, że coraz więcej osób wie, jak działają oszuści oraz jak nie paść ofiarą takiego przestępstwa. Schemat działania przestępców podających się za policjanta jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję.

 

- Przestępcy jednak modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych – ostrzega asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - Sprawcy telefonują do pokrzywdzonych i przedstawiają się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚ. Po nawiązaniu rozmowy proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać rozmówcę. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się oraz sprawdzenie informacji o osobie dzwoniącej. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców i będą dowodem w sprawie.

 

Dodajmy, że pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z oszczędnościami ofiary. Właśnie w ten sposób w zeszłym tygodniu w Tczewie oszukane zostały dwie osoby. 81-latka oraz 86-latek zaufali oszustom, którym przekazali pieniądze.

 

Jak nie dać się oszukać

Policjanci przypominają, że oszuści działający metodą "na wnuczka" i "na policjanta" najczęściej wyłudzają pieniądze od osób starszych, którzy są naszymi krewnymi. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych najbliższych, że mogą do nich telefonować osoby podające się za policjantów lub podszywające się pod członków rodziny, które będą prosić o pieniądze. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi krewni stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.

 

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W tym momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon np. za policjanta zakończmy rozmowę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

 

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

 

Opr. (tomm)/W. Mocny

html_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe