[WIDEO] Audiobooki, pokazy rękodzielnicze, ćwiczenia... Pracują z niepełnosprawnymi na odległość w świecie wirtualnym

  • 18.04.2020, 13:40
  • Wawrzyniec Mocny
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Tczewie zgodnie z zaleceniami prowadzi pracę/rehabilitację zdalną. Część personelu pojawia się jednak w ośrodku przy ul. Wigury. Wszystko za sprawą nagrywania w wersjach audio i wideo zajęć rękodzielniczych oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych. Nagrania te następnie są publikowane na Facebook'owym fan page'u warsztatów.

Wszystko to można obejrzeć pod linkiem: https://www.facebook.com/psonitczew/

Ośrodki opiekuńcze takie jak tczewskie PSONI musiały przestawić się na pracę zdalną. W przypadku ośrodka, o którym mowa ma to wiele pozytywnych aspektów. Poza tym, że umożliwia odciążenie rodziców i opiekunów prawnych od zajęć opiekuńczych z osobą niepełnosprawną, pozwala także na wykształcenie umiejętności obsługi komputera i internetu oraz uczy jak zagospodarowywać czas samodzielnie (z terapeutą, przy użyciu aplikacji, bądź filmików internetowych).

 

Pomysł i realizacja

Wszystko zaczęło się od pomysłu terapeuty, który prowadzi warsztaty multimedialne. Zaproponował, że technicznie zorganizuje transmisję i publikacje materiałów multimedialnych za pomocą Facebooka i serwisu z filmami wideo – youtube.com. Pomysł wypalił. Okazało się, że ta forma pracy przypadła do gustu terapeutom i uczestnikom warsztatów. Do tego filmy te oglądane są przez wiele osób luźno lub wcześniej w ogóle nie związanych z kołem PSONI w Tczewie.

Czy może być lepsza promocja ośrodka i problematyki osób niepełnosprawnych intelektualnie?

 

- Wszystko to jest wynikiem kreatywności naszych terapeutów, którzy chcą jak najefektywniej pracować mimo ograniczeń jakie powoduje pandemia koronawirusa – mówi Anna Filipek – Kozioł, kierownik PSONI w Tczewie. - Okazuje się, że taki sposób pracy daje duże pole do popisu. Wszystko organizacyjnie przygotowuje Dawid Klein i jego warsztat multimedialny. Ale same pomysły na zajęcia zależą od terapeutów. Mają w tym zakresie dużą swobodę. Zresztą mamy taki wymóg, by przeprowadzać zajęcia zdalnie. Nie można zrezygnować z pracy przez zagrożenie epidemiczne. Ośrodek musi funkcjonować i dawać wsparcie naszym podopiecznym i ich rodzinom.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przykładowe zajęcia na odległość

Wystarczy rzucić okiem na dużą ilość materiałów audio i wideo. Pani Kasia instruuje w krótkim wideo, jak zrobić samodzielnie ramkę na zdjęcia. W niecałe 4 minuty dowiadujemy się jakich materiałów i narzędzi użyć. Rehabilitantka Kamila pokazuje z kolei szereg ćwiczeń do wykonania przy wsparciu trenera z ekranu komputera.

 

Wawrzyniec Mocny

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe