MANIA – Historia Pracownicy Fabryki papierosów. Pokaz filmu niemego

  • 28.02.2020, 12:42
  • redakcja
MANIA – Historia Pracownicy Fabryki papierosów. Pokaz filmu niemego CKiS

Podziel się:

Oceń:

TCZEW.„Mania. Historia Pracownicy Fabryki papierosów” to dzieło kina niemego, w którym główną rolę zagrała Pola Negri, wielka gwiazda kina niemego pochodząca z Polski.

To historia Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie, jednak uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje także bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Mecenas zaprasza Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Historia trójkąta miłosnego jednak na tym się nie kończy…

 

CZERWIE

Jest to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem  instrumentów muzycznych oraz  będący fuzją wielu gatunków muzycznych, są twórcami  m. in.  muzyki  do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy" na podstawie „Wesela" St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura.  W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padllina”. Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m. in. M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej.  W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce  w  2012 roku.

 

W 2013 roku grupa wydaje album Czerwie Nosferatu Live będąca muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem  .

Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis” wydana w marcu 2017.

2018 - „Kult Ciała” M. Waszyńskiego i „Gabinet Doktora Caligari”

W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m. in. Teatr Klinika Lalek ) filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić” współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła  na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.

W 2018 Grupa otwierała 24 Wiosnę filmową Budapeszcie, a we wrześniu 2018 zagrała na prestiżowym Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum   oraz w listopadzie  w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie  gościła na Festiwalu Filmów Polskich

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

Grupa zagrała do tej pory ponad 700 koncertów  w Polsce i Europie m.in. Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania.

CZERWIE znajdują się w ścisłej czołówce grup grających „na żywo” muzykę  do filmów niemych.

Więcej informacji na temat zespołu znajdą Państwo na stronach: www.czerwie.com.pl  oraz www.facebook.com/czerwie.

 

Opr. GT / ckis.tczew.pl

Fot. ckis.tczew.pl

 

 

28.02.2020, 19:00

Sala widowiskowa CKiS

Bilety: 20 zł

html_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe