[NOWE ZDJĘCIA] 120 tys. zł w Tczewie i ok. 240 tys. zł w powiecie. Hojne serca i otwarte portfele mieszkańców!

  • 16.01.2020, 13:04
  • Wawrzyniec Mocny
[NOWE ZDJĘCIA] 120 tys. zł w Tczewie i ok. 240 tys. zł w powiecie. Hojne serca i otwarte portfele mieszkańców! Fot. Sztab WOŚP w ZSE w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

Szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak zdradził, że zadeklarowana kwota, którą przekazano do puszek oraz przeznaczono na aukcje ma przekroczyć 115 mln zł. Ostateczną kwotę poznamy 8 marca. Faktyczna suma może okazać się dużo większa, podobnie jak w ub. latach. W całym powiecie tczewskim pod młotek, do puszek i w wyniku dobrowolnych wpłat wpłynęło ok. 240 tys. zł. Najwięcej zebrano w najliczniejszych w powiecie tczewskich sztabach. Dzięki zaangażowaniu dzieci młodzieży kwestujących pod egidą harcerzy zebrano – 40 tys. zł, a tczewskiego ekonomika – 80 tys. zł.

Organizatorzy mówią o zbieraniu datków na rzecz zakupu najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia najmłodszych potrzebujących różnego rodzaju operacji, zwłaszcza z zakresu chirurgii ogólnej, kardiochirurgii oraz neurochirurgii. Na ulice Tczewa w ostatnią niedzielę wyszło ok. 230 wolontariuszy.

 

Z puszkami w deszczu...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tczewskich harcerzy rozpoczęła się już o godz. 5.00 wyruszeniem z puszkami na datki. Najwięcej wolontariuszy spotkaliśmy po niedzielnych mszach świętych.

Po zbiórce na pewno słowa uznania należą się wszystkim wolontariuszom, którzy w brzydką ni to jesienną, ni to zimową - deszczową aurę ruszyli w najtłoczniejsze miejsca miasta: Dworzec PKP i te najbardziej popularne, choć mniej liczne, jak bulwar nadwiślański, al. Zwycięstwa czy Starówka.

 

 

- Zbiórka przebiegła bez zakłóceń - relacjonował hm. Grzegorz Oszmana, szef sztabu harcerzy, którego odwiedziliśmy popołudniu w Domu Harcerza - Pieniądze do puszek zbierało 100 wolontariuszy, w tym grupy zuchów z rodzicami.

 

W tym czasie w Domu Harcerza było dość tłoczno. Akurat kwestujący i ich kierowcy posilali się pizzą i bigosem. Wolontariusze ogrzewali się i podjadali w przytulnym, ciepłym pomieszczeniu, przygotowując się do kolejnego etapu zbiórki czyli ponownego wyjścia w miasto. W jednym z pomieszczeń pięciu ochotników (przeważały dziewczęta) gorączkowo podliczało zebrane datki, które układali w równe ryzy banknotów i gromadki monet. Słowem praca paliła się w rękach.

 

- Oprócz samych harcerzy zaangażowanych było 20 wychowawców – uzupełnił hm. G. Oszmana. - Już ok. godz. 6.00 nasi ochotnicy wyruszali pod kościoły, by oczekiwać na darczyńców po pierwszych mszach. Jednak największe zainteresowanie kwestą pojawiło się po mszach przedpołudniowych. Jeden z ochotników zebrał wówczas 1600 zł. U nas najmłodszą samodzielną osobą kwestującą była 8-latka, a najstarszy wolontariusz miał ponad 40 lat. Działaliśmy w całym Tczewie nawet na Górkach.

 

- Już od godz. 8.00 kwestowałyśmy przed kościołem na Suchostrzygach, pod wiatrakiem, a teraz na dworcu – mówią Nadia, Paula, Ela i Agata, które spotkaliśmy na dworcu. - Lepiej było jak otwierano markety, ale i tak nie jest źle – dorzuciła Nadia.

 

Kwestowanie w ekonomiku

Największą orkiestrową imprezę w powiecie zorganizował tczewski ekonomik. Oprócz tradycyjnych licytacji, także tych nietypowych gadżetów i usług jak tatuowanie czy kolacja dwa dwojga, można było wylicytować serca przygotowane przez pracowników z hali mechanicznej Flex – Poland oraz torby RenaultSport przekazanej przez “Legendarna Gościnność" Renault Adamowscy. Finał prowadzili brawurowo Marcin Szesza oraz Robert Puzdrowski.

Trzeba też przyznać, że organizatorzy zapewnili prawdziwą galę gwiazd. Na scenie wystąpili: Gwiazda imprezy TEDE, B.R.O, Elwira Mejk, Gosia Andrzejewicz godz., Soleo, Ronnie Ferrari, Antony Esca oraz Gesek.

Tczewski sztab WOŚP zlokalizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych zebrał łącznie prawie 80 tys. zł, a akcję koordynował Maciej Szulce. Był trochę nie w humorze z uwagi na fakt, że władze nie przeznaczyły na potrzeby sztabu, a zwłaszcza koncertów większej sali. Koncerty odbywały się zatem w sali gimnastycznej ZSE, a przed szkołą ustawiały się długie kolejki chętnych do oglądania występów muzyków, bo nie wszyscy naraz mogli się pomieścić.

 

Kwestowanie z córką I. Sendlerowej

Ale serduszka orkiestrowe pojawią się także w gminie Tczew, Subkowy oraz Gniew. W Gniewie sztaby zorganizowane są w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji oraz w Gminnym Zespole Szkół, a w gminie Subkowy – tradycyjnie w podstawówce w Małej Słońcy oraz w Domu Kultury w Subkowach. Zebrana kwota w Małej Słońcy jest imponująca i rekordowa w stosunku do ub. r. w tej gminie – 13 tys. 450 zł, a w Domu Kultury w Subkowach - ok. 13 tys. zł.

Dodajmy, że w Małej Słońcy Finał WOŚP odbył się już po raz 18. Jak na porządną osiemnastkę przystało nie zabrakło dobrej zabawy, muzyki i oczywiście naszych wspaniałych gości. Imprezę uświetniły dodatkowo panie: Janina Zgrzembska, córka patronki szkoły - Ireny Sendlerowej i jej serdeczna przyjaciółka pani Katarzyna Ludwiniak. Panie te przyjechały aż z Warszawy, aby wręczyć medal głównej prowadzącej od 18 lat WOŚP w Małej Słońcy pani Wandzie Chroboczek. Medal ten otrzymują „Ludzie czyniący dobro”, a wyróżnione nim osoby to m.in. pani Maria Kaczyńska i pan Jurek Owsiak.

Podczas licytacji najwyższą cenę osiągnął kubek orkiestrowy, wylicytowany przez panią Szlachtę za kwotę 300 zł oraz tort zakupiony przez panią T. Makowską również za kwotę 300 zł. Piłkę z autografem brazylijskiego siatkarza wylicytował pan K. Chroboczek za 200 zł. Piękny obraz wykonany przez żonę szkolnego stażysty pana Mateusza, nawiązujący do „Solidarności”, zakupiła pani Olszewska, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w Tczewie za kwotę 200 zł.

W Gniewie tylko podczas wydarzeń scenicznych wylicytowano 27,7 tys. zł. Z kolei w Pelplinie późnym wieczorem stwierdzono z dumą uzbieranie ponad 19,13 tys. zł. W akcję charytatywną włączył się aktywnie burmistrz Mirosław Chyła oraz Marek Modrzejewski, przew. Rady Powiatu Tczewskiego. O orkiestrze nie zapomniano także w Morzeszczynie, gdzie także pojawili się wolontariusze. Mieszkańcy do puszek wrzucili ok. 6 tys. zł.

 

Ciasta, vouchery i orkiestrowe koncerty

Dużą impreza odbyła się także w gminie Tczew, dzięki mieszkańcom, którzy zebrali się w szkole w Dąbrówce Tcz. Podczas tamtejszej licytacji projektant przekazał sztabowi voucher na wykonanie projektu aranżacji wnętrza, którą to zlicytowano za 1 tys. zł. Miłym akcentem był fakt, że osoba, która wygrała sporządzenie projektu przekazała nie 1 tys. a 2 tys. zł!

W ramach tego wydarzenia zostały przygotowane liczne stoiska z ciastami, gadżetami, fantami, balonami. Była i strefa zabaw dla najmłodszych, i malowanie buziek, a dla dzieci, strażacy z OSP przygotowali fantoma, zorganizowano ściankę fotograficzną do zdjęć (Stacja Dobrego Czasu). Ciepły żurek przygotowały przez Panie z KGW. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i dzięki temu mógł wesprzeć zbiórkę WOŚP.

Prowadzący cały koncert Grzegorz Godzina – żywo zachęcał wszystkich uczestników do zabawy podczas licytacji fantów, gadżetów, bonów czy innych prezentów.

Występy artystów, których mogliśmy usłyszeć to: Alicja Falińska (SP Turze), pokaz tańca ELFY (dzieci z SP Lubiszewo), JAGÓDKI (SP Dąbrówka), Aleksandra Sadowska (Czarlin), Tymek Fasiczka, pokazy tańca towarzyskiego, Marta Pustkowska (SP Lubiszewo), Roksana Link, Małgorzata Augustyniak, Olek Godzina, Marek Plutowski, Paula Brzóska z zespołem oraz Jakub Freda, zespół MEIK.

Impreza w szkole w Dąbrówce przyniosła łącznie ok.23 tys. zł. A akcję charytatywną włączyli się gminni samorządowcy z wójtem Krzysztofem Augustyniakiem na czele.

 

 

- Uzbierano w kweście prowadzonej w miejscowościach gminnych ok. 39,6 tys. zł – Kwesta zaczęła się o godz. 7.00 – relacjonuje Sławomir Kussowski, główny organizator gminnego grania. - Łącznie z puszkami wyruszyło ok. 40 osób. W stosunku do ub. roku zebraliśmy o ok. 11 tys. zł więcej. Kwesta przyniosła ok. 16 tys. zł. Podobnie jak w zeszłym roku. Z przebiegu kwesty i imprezy w szkole jestem bardzo zadowolony.

 

(tomm)

 

Zdjęcia prezentują przebieg zbiórki i koncertów w ramach WOŚP w Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie.

Fot. Sztab WOŚP w ZSE w Tczewie

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (26)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe