Podróż w przeszłość w kronikach szkół wiejskich opracowanych przez prof. Anetę Lewińską [GALERIA ZDJĘĆ]

  • 22.11.2019, 09:00
  • W. Mocny
Podróż w przeszłość w kronikach szkół wiejskich opracowanych przez  prof. Anetę Lewińską [GALERIA ZDJĘĆ] W. Mocny

Podziel się:

O szkole w kronikach szkół wiejskich Pomorza z lat 1920-1989 W związku z obchodzonym w dniach 18-22 listopada br. Tygodniem Kociewskim, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej zaprosili miłośników lokalnej tradycji i historii na prezentację publikacji „O szkole w kronikach szkół wiejskich Pomorza z lat 1920-1989.”

Samo spotkanie miało miejsce w głównym gmachu biblioteki miejskiej. Jak można się było spodziewać przybyło wielu pedagogów, historyków i bibliotekarzy. Na spotkanie zawitał też dyrektor Małej Słońcy, którego szkoła stała się jednym z bohaterów publikacji autorki.

- W imieniu organizatorów chcieliśmy podziękować, że nasz festiwal mogliśmy rozpocząć publikacją tej interesującej książki w ramach wydarzenia, które łączy trzy powiaty – mówił prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. - Tym bardziej nam miło promować Pani książkę w ramach tego wydarzenia kulturalnego.

Autorka przyznała, że zawsze starała się wspierać festiwal pamięci Romana Landowskiego. Wspomniała też, że dzięki festiwalowi powstało mnóstwo pięknych prac literackich.

Prof. Aneta Lewińska wspomniała, że zainspirowała się znaleziskiem w starym kredensie, gdzie znalazła stary elementarz toruński z XIX w. (1910 r.) wydawany do Gazety Toruńskiej.

- Edward Dembiński znalazł kronikę ocypelskiej szkoły, która sprawiła, że zagłębiłam się w kroniki szkół wiejskich Pomorza – mówiła pani profesor. - Przy powstawaniu tej książki obowiązywała mnie metodologia naukowa, która nakazywała wybrać mi te kroniki, które powstawały od początku – od 1945 r. albo od powstania placówki. Niestety często bywało tak, że nie wszystkie zeszyty kronikarskie się zachowywały.

Mimo tych trudności powstała interesująca, obszerna książka, która stała się też analizą zmian zachodzących w języku polskim. Język ten jak się okazuje ma swój klimat. Jest odbiciem epoki, w której się tworzył. Widać to zwłaszcza przy porównaniu opisów okolicznościowych dni np. urodzin, imienin i śmierci marsz. J. Piłsudskiego i urodzin Stalina. Kroniki szkolne, które powstały w okresie wczesnego PRL opisują tamtą rzeczywistość. Dowiadujemy się z nich, jakie pieśni śpiewano i jaki dni czczono, co zwiedzano...

- Niestety kroniki szkolne stanowią też zakodowany obraz biedy. Znalazłam opis przekazywania uczniom w ramach pomocy społecznej mleka i bułki. W Wlk. Walichnowach mleko dostarczał nauczyciel nazwiskiem Klein.

Jedno jest pewne tego typu ciekawostek jest w książce prof. Lewińskiej całe mnóstwo...

W. Mocny

Zdjęcia (24)Pozostałe