Pamiątki, zdjęcia i dokumenty Tczewa z 30 stycznia 1920 r. [GALERIA ZDJĘĆ]

  • 16.11.2019, 07:00
  • redakcja
Pamiątki, zdjęcia i dokumenty Tczewa z 30 stycznia 1920 r. [GALERIA ZDJĘĆ]

Podziel się:

Oceń:

14 listopada odbył się wernisaż „Tczew 1920 – Droga do Niepodległej” w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie autorstwa pracowników biblioteki, oraz członków Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oraz Tczewskiego Klubu Morsów „Przerębel”.

Ekspozycja wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsze dni wolności powrotu Tczewa w granice Polski były czasem niezwykle burzliwym, czego echa ilustrują wydarzenia ukazane na starych fotografiach i pocztówkach.

Wystawa pokazuje długą i trudną drogę do odzyskania niepodległości, którą przeszli tczewianie.

Na 7 planszach zaprezentowano różnorodne w formie dokumenty dotyczące zaangażowania tczewian w walkę o niepodległość – m.in.: czas od rozbiorów do filomatów, czyli lata 1772-1901. Następnie przedstawiono zorganizowany polski ruch narodowy, później okres I wojny światowej oraz lata 20. minionego wieku. Przejmowanie Pomorza przez wojsko polskie, według ustalonego harmonogramu nastąpiło 30 stycznia 1920 r.

 

Podczas spotkania przedstawiono rodzinę Sampów, którą reprezentował syn jednego z ministrantów zidentyfikowanego na fotografii pamiątkowej, przedstawiającej powitanie wojsk polskich w Tczewie przy dzisiejszej ulicy 30 Stycznia.

Goście podczas wystawy mogli wysłuchać wykładu dr Przemysława Ruchlewskiego, autora tekstów wystawy i katalogu informacyjnego.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej dr Krzysztof Korda podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie ekspozycji, a każdy odwiedzający otrzymał pamiątkowy katalog wystawy. Ekspozycję można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Działanie to zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Opr. UM w Tczewie/fot. Z. Mocny

html_redakcja

Zdjęcia (29)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
obserwator szczegółu
obserwator szczegółu 21.11.2019, 13:14
na zdjęciu nr 8 z góry brodaty Pan w niebieskiej bluzie z napisem prezes w stanie śpiączki na stojąco.ładnie pozował do zbioru fotograficznego.ŻENADA co to za Prezes??//

Pozostałe