To będzie udany rok szkolny

  • 12.09.2019, 09:52
  • W. Mocny
To będzie udany rok szkolny

Podziel się:

Oceń:

TCZEW O wyzwaniach jakie niesie rok szkolny 2019/2020, rozmawiamy z Gabrielą Makać, dyr. SP nr 5

Nowy rok szkolny oznacza nowe wyzwania... Jak powitała go Szkoła Podstawowa nr 5?

- Powitała nas nieco nietypowo, bo deszczem, stąd uroczystości z okazji rozpoczęcia roku nie odbyły się na boisku szkolny, a w naszej pięknej auli. W auli rozpoczęły rok dwie grupy uczniów z klas: I – IV oraz wcześniej V i VI. Takie wydarzenie to zwłaszcza dla młodszych uczniów duże przeżycie... Stąd zapewne jedno omdlenie, do którego wówczas doszło. Było to jednak zdarzenie incydentalne, a całe uroczystości przebiegały nadzwyczaj bezpiecznie.

Rodziny otrzymują obecnie wiele świadczeń socjalnych. Świadczenia 500 plus, wyprawka 300 plus, do tego dotacje socjalne z miasta i z MOPS... Jak Pani ocenia czy tego rodzaju środki będą pomocne dla rodzin i czy będą dobrze wykorzystane?

- Myślę, że co do tego nie powinno być wątpliwości. Widzimy zresztą, że rodzice dobrze wykorzystują przyznawaną im pomoc. Widzimy, że więcej naszych uczniów korzysta z płatnych form zajęć takich jak wycieczki czy wyjścia do kina. Chodzą na dodatkowe zajęcia. Mogę powiedzieć, iż zdecydowana większość rodziców wydaje przyznawane im na dzieci środki dobrze i zgodnie z przeznaczeniem. W okresie półkolonii mieliśmy dużo dzieci, które korzystało z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Teraz tych dzieci jest bardzo niewiele. Na całą moją szkołę jedynie ok. 15 osób...

Czy myśli Pani, że kolejny rok szkolny będzie równie, a może nawet bardziej udany niż miniony?

- Nie mamy powodu, by sądzić inaczej. W ostatnie dni sierpnia planowaliśmy pieczołowicie co będziemy robić w nowym roku. W tym roku zarówno uczniom, rodzicom, jak i dyrekcji i nauczycielom emocji nie zabraknie, ponieważ będziemy obchodzili okrągły jubileusz 90-lecia szkoły. Będzie to mottem pracy w naszej szkole. Bardzo ważna, mająca wpływ na zajęcia szkolne jest także rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Oznacza to dla nas wiele działań edukacyjnych, które wpiszą się w wychowanie patriotyczne. Poza tym nie zapominamy o promocji zdrowia – zdrowych nawyków żywieniowych.

A jaki wpływ na pracę szkoły będzie miała reforma edukacji?

- Zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Miejskiej przez trzy lata uczniowie z większości naszych szkół klas VI przechodzą do budynków byłych gimnazjów czyli jedynki i trójki, tworząc własne szkoły podstawowe.

Nasza szkoła w tym roku zakończy edukację ostatniego rocznika klas VI minionego systemu. W przyszłym roku „piątka” będzie już nauczać klasy VII. Myślę, że pozytywny będzie fakt, że te dzieci zostaną z nami, bo jednak przechodzenie stosunkowo jeszcze małych dzieci do innej placówki było dla nich dość stresujące.

Dziękuję za rozmowę

W. Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe