Fabryka Sztuk, biblioteka, nowe muzeum… Padają propozycje gdzie wyeksponować zawartość kapsuły czasu

  • 26.04.2019, 07:37
  • Karol Uliczny
Fabryka Sztuk, biblioteka, nowe muzeum… Padają propozycje gdzie wyeksponować zawartość kapsuły czasu Starostwo Powiatowe w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

Wciąż nie wiadomo co skrywa w swoim wnętrzu kapsuła czasu odkryta podczas prac przy moście. Mimo to, pojawiają się pierwsze pomysły, gdzie mogłaby zostać wyeksponowana jej zawartość. Jedni widzą artefakty w towarzystwie pamiątek nabytych od pasjonata dziejów Tczewa, inni w przyszłym mostowym przyczółku, w którym mogłoby powstać muzeum.

Odkrycie królewskiej kapsuły rozpala wyobraźnię mieszkańców. Tczewianie nie tylko zastanawiają się co skrywa w swoim wnętrzu symbolicznie wmurowana przez pruskiego króla „puszka”, ale także gdzie i jak wyeksponować jej zawartość, by nie przepadła pośród wielu innych pamiątek związanych z miastem. 

„Zabytkowi należy się osobne miejsce pamięci”

Członek Dawnego Tczewa i radny miejski Łukasz Brządkowski, doglądający obecnej inwestycji m.in. pod kątem zabezpieczenia wartościowych elementów rozbieranej konstrukcji, uważa, że znalezisko zasługuje na szczególne wyeksponowanie. 

- Będę wnioskował, żeby na ten cel wygospodarować całe pomieszczenie przy ul. Podmurnej, gdzie znajduje się duża, niezagospodarowana sal należąca do Fabryki Sztuk. My, jako Dawny Tczew moglibyśmy przekazać nasze pamiątki zgromadzone m.in. na 160-lecie otwarcia mostu. Mogłaby to być izba poświęcona wyłącznie jego historii, skupiająca pamiątki na ten temat. 

Następnie, według radnego, wszystkie eksponaty powinny trafić do nowo wybudowanego przyczółka, co byłoby zaczątkiem powołania do życia Muzeum Mostu Tczewskiego. 

- Niewątpliwie temu zabytkowi należy się osobne miejsce pamięci – uważa Łukasz Brządkowski.  

Z kolei nasz Czytelnik sugeruje, że miejsce kapsuły oraz tablicy jest w przyszłej Sekcji Historii Miasta przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. To tam wkrótce mają trafić pamiątki zakupione od Ireneusza Dunajskiego, pasjonata z Gdańska, także te związane z Mostem Tczewskim. Zgromadzenie eksponatów w jednym miejscu stanowiłoby atrakcyjną propozycję kulturalną dla mieszkańców oraz zapobiegłoby ich rozproszeniu po różnych instytucjach - uważa mieszkaniec. Jednak taką ewentualność póki co wyklucza Krzysztof Korda. (...)


 

Karol Uliczny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe