Zasłużeni tczewianie z Medalami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez premiera RP

  • 15.11.2018, 08:14 (aktualizacja 15.11.2018, 08:26)
  • Opr. (KU)
Zasłużeni tczewianie z Medalami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez premiera RP PUW Gdańsk

Podziel się:

Oceń:

Kulminacyjnym punktem pomorskich obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości była uroczysta msza św. w gdańskiej Bazylice Mariackiej, połączona z ceremonią wręczenia Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości, przyznanych przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wśród wyróżnionych znalazło się dwóch tczewian - kapelan „Solidarności”, ks. prałat Stanisław Cieniewicz oraz założyciel Gazety Tczewskiej, Czesław Czyżewski.

Mszę św. koncelebrował ks. arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, który wygłosił też okolicznościową homilię, w której przypomniał losy naszej ojczyzny i jej bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Wzięli w niej udział m.in. senator Antoni Szymański, wojewoda Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk czy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. 

Po zakończeniu mszy św., w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego - wojewoda pomorski Dariusz Drelich wręczył 50 zasłużonym dla Niepodległości Pomorzanom „Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości”. 

- Czcząc bohaterów niepodległości w stulecie jej odzyskania, pamiętajmy, że tych stu lat Polacy nie przeżyli w niepodległym państwie. Przeciwnie - aż połowę stulecia byliśmy zniewoleni i to okrutnie, bo totalnie. To właśnie ci, których mam zaszczyt dekorować medalem dowiedli, że duch polskości zawsze zwycięży. Pragnę państwu złożyć w imieniu Prezesa Rady Ministrów Pana Premiera Mateusza Morawieckiego najserdeczniejsze życzenia i gratulacje. Niech żyje Polska! - powiedział do zgromadzonych w bazylice wojewoda Dariusz Drelich.

Medale wraz z pamiątkowym dyplomem podpisanym przez premiera otrzymali m.in. ks. arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, kapitan ż.w. Zbigniew Sulatycki, Roman Dambek oraz dwaj tczewianie, ks. prałat Stanisław Cieniewicz, zaangażowany w walkę o wolność kapłan, organizator mszy św. za ojczyznę w stanie wojennym oraz Czesław Czyżewski, założyciel podziemnej Gazety Tczewskiej, która od pierwszej rocznicy wybuchu stanu wojennego, nieprzerwanie ukazuje się na terenie powiatu.

- Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości przyznany przez premiera RP traktuję osobiście, jako dar ojczyzny dla całej mojej zasłużonej rodziny, która poniosła wielką ofiarę męczeństwa i krwi oraz strat materialnych w walce o wolną i niepodległą Polskę w ciągu ostatnich ponad 200 lat - od początku zaborów – powiedział Czesław Czyżewski. 

Po ceremonii wręczenia medali, ks. arcybiskup Leszek Sławoj Głódź uhonorował  „Pierścieniem Inki” wojewodę Dariusza Drelicha za wybitne zasługi na rzecz krzewienia patriotyzmu.
 

Opr. (KU)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wk
wk 16.11.2018, 08:04
Brawo! Wszyscy o nich zapomnieli, a tu miła niespodzianka od władz centralnych. Gratulacje!
NIEGODNE
NIEGODNE 15.11.2018, 09:55
ŻECZYWIŚCIE MA ON ZASLUGI DLA TCZEWA, ZAROBIŁ KUPE FORSY OD TCZEWIAKOW, NATYRAŁ SIĘ JAK GÓRNIK
DAJCIE MU DRUGI MEDAL
lala
lala 16.11.2018, 07:52
Pisze się rzeczywiście, a nie żeczywiście. Błąd ortograficzny

Pozostałe