Rusza pilotaż biletu metropolitalnego. W tczewskich autobusach pojawią się specjalne uchwyty dla pasażerów

  • 15.10.2018, 14:53
  • UM w Tczewie
Rusza pilotaż biletu metropolitalnego. W tczewskich autobusach pojawią… www.innobaltica.pl

Podziel się:

Oceń:

W Tczewie i kilku innych pomorskich miastach, w autobusach i innych środkach komunikacji publicznej, pojawią się wkrótce specjalne uchwyty dla pasażerów, będące jednocześnie urządzeniami testującymi.

Jest to element pilotażu zmierzającego do utworzenia ujednoliconego systemu opłat za bilety w transporcie publicznym. Sczytując swoimi smartfonami kody QR i tagi NFC – pasażerowie pomagają pozyskiwać dane niezbędne do stworzenia przyjaznego systemu ujednoliconego biletu.

Rozpoczynające się  działanie to pierwszy widoczny dla pasażerów etap pilotażu w ramach projektu Interconnect na Pomorzu. Polega on na rozwieszeniu specjalnych identyfikatorów (w formie uchwytów dla pasażerów) w autobusach, tramwajach, trolejbusach i pociągach w wybranych częściach województwa pomorskiego. Każdy taki uchwyt czy tabliczka zawiera kod QR oraz etykietę NFC. Zakodowane w nich są informacje o pojeździe oraz stacji. 

Pilotaż jest prowadzony na dwóch trasach komunikacji publicznej. Jedna linia łączy Słupsk z Trójmiastem, druga natomiast Starogard Gdański z Trójmiastem, a konkretnie z Gdynią. Uchwyty stopniowo pojawiać się będą we wszystkich środkach transportu publicznego w następujących miastach: Słupsku, Gdyni, Gdańsku, Sopocie (obsługiwanym komunikacyjnie przez przewoźników z Gdańska i Gdyni), w Tczewie i Starogardzie Gdańskim, a także na trasie PKM do Kartuz.

W następnym etapie pilotażu w pojazdach pojawią się także testerzy – osoby, których zadaniem będzie sprawdzanie wybranych funkcjonalności systemu. Będą one miały kilka zadań. Np. przykładając swój smartfon ze specjalną aplikacją do kodu QR lub do etykiety NFC, będą się łączyć z tzw. portalem organizatora transportu, gdzie zintegrowane zostaną dane o przystankach. Komunikat ze smartfonu testera zweryfikuje, czy dany przystanek został poprawnie zapisany w bazie danych. W ten sposób powstanie pełna, ujednolicona baza przystanków wielu organizatorów transportu publicznego, zweryfikowana przez testerów.

Kolejnym zadaniem dla testujących elementy nowego systemu będzie analizowanie, czy zainstalowane w pojazdach elementy infrastruktury w pojeździe są przyjazne dla ludzi, czy aplikacja dla pasażerów jest przejrzysta i intuicyjna, czy nowa procedura zakupu biletu nie sprawia problemów i jest akceptowalna społecznie.

Dla organizatorów pilotażu równie ważne, co praca testerów, jest codzienne sczytywanie kodów QR oraz tagów NFC przez wszystkich, tzw. zwyczajnych pasażerów komunikacji miejskiej. Treści ukryte pod adresem, do którego prowadzi kod lub tag będą się regularnie zmieniały. Aby zachęcić Pomorzan do tej czynności, zdradzimy tylko, że ukryte tam będą m.in. konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

W ciągu całego okresu pilotażu będą trwały prace nad automatyzacją wybranych czynności, jakie pasażer jest obecnie zmuszony samodzielnie wykonać w czasie podróży: wybór godziny odjazdu poszczególnych środków transportu, dotarcie na właściwy przystanek, zakup poszczególnych biletów. Oznacza to, że docelowo wykonywanie tych czynności będzie wspomagane przez system sensorów i aplikacje na smartfon, co zgodnie z zamierzeniem ma ułatwić i uprzyjemnić pasażerom podróż.

UM w Tczewie

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe