Historia tczewskich osiedli - były majątek pod opieką patrona „ludowców”

  • 29.09.2017, 08:02
  • Dawny Tczew
Historia tczewskich osiedli - były majątek pod opieką patrona „ludowców” archiwum/Dawny Tczew

Podziel się:

Oceń:

Potoczna nazwa osiedla Witosa - Górki, jest określeniem topograficznym oddającym charakterystyczne ukształtowanie tego terenu. Nazwa niemiecka tego obszaru to Georgenthal, co najprawdopodobniej oznacza Dolinę Jerzego. W niemieckiej Turyngii istnieje gmina o tej samej nazwie, nadanej od znajdującego się na jej terenie klasztoru cystersów pod wezwaniem św. Jerzego. Od czasów krzyżackich istniała w Tczewie kaplica i szpital św. Jerzego. Może, podobnie jak w Niemczech, obszar Górek był terenem kościelnym należącym do wymienionych instytucji?

Pierwotnie nazwa Górki/Georgenthal odnosiła się do obszaru dzisiejszych Górek Przemysłowych, znajdujących się po wschodniej stronie drogi krajowej nr 91, z czasem została przeniesiona na teren dzisiejszego osiedla.                                                                

Majątek od Górek aż po Bałdowo

Od średniowiecza przez teren Górek przebiegał historyczny trakt z centrum Tczewa do Śliwin, który w połowie XIX wieku został przecięty linią kolejową. Dodatkowo, w 1907 r. powstała jednotorowa łącznica kolejowa obecnie zwana Zajączkowo-Górki, która odcięła przyszłe Górki od wschodniej części miasta. W 1928 r. powstał drugi tor na łącznicy Zajączkowo-Górki. Przedwojenny teren os. Witosa składał się z rozległych pól i kilku budynków należących do Niemca Herberta Baumeiera. W skład majątku wchodził obszar rozciągającą się od dzisiejszych Górek z Zaciszem aż po Bałdowo. Siedziba Baumeiera znajdowała się na terenie obecnych Górek Przemysłowych. Gdy pod koniec II wojny światowej na teren Pomorza wkroczyli Rosjanie, Herbert Baumeier  uciekł do Słupska i słuch po nim zaginął. Ziemie będące jego własnością weszły w skład PGR.                                                      

W czasie II WŚ Niemcy stworzyli plan „obwodnicy Tczewa”, czyli dzisiejszej DK91, która przecięła i bezpowrotnie wymazała z map historyczny trakt w kierunku Śliwin. Droga ta odcina także teren dzisiejszych Górek od reszty miasta. (...)

Dawny Tczew

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Xen
Xen 25.09.2021, 17:42
Na górkach nie było żadnego Herberta Baumeiera. W dwudziestoleciu międzywojennym majątek należał do Polaków - rodziny Łubieńskich i Czesława Waligóry.

Pozostałe