sobota, 27 kwietnia 2024 10:47

Na jakie studia iść, żeby zostać policjantem? Jak wygląda program studiów policyjnych?

Co roku o pracę w policji stara się kilka tysięcy osób. Oprócz oceny sprawności fizycznej, kandydatów czeka również test wiedzy i rozmowa kwalifikacyjna. Od aplikujących nie wymaga się posiadania wyższego wykształcenia, ale – o czym warto wiedzieć – za dyplom ukończenia szkoły wyższej przyznawane są dodatkowe punkty. Jakie studia powinna zatem wybrać osoba, która marzy o pracy w policji?
  • 13.12.2023 13:27
Na jakie studia iść, żeby zostać policjantem? Jak wygląda program studiów policyjnych?

Studia policyjne: jaki kierunek będzie najlepszy?

Praca w policji wiąże się z licznymi benefitami. Funkcjonariusze mają gwarancję stabilnego zatrudnienia, regularnych podwyżek wynagrodzenia, a także, co jest niezwykle istotne, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Wiele osób marzy o pracy w policji również ze względu na własne zainteresowania czy chęć pomagania innym obywatelom. Sporo przyszłych kandydatów, jeszcze przed wzięciem udziału w rekrutacji, decyduje się na podjęcie studiów. 

Jaki kierunek będzie najodpowiedniejszy dla osoby, która chciałaby pracować w policji? Oczywistym wyborem wydaje się bezpieczeństwo wewnętrzne; to kierunek, który zazwyczaj wybierają nie tylko przyszli policjanci, ale również strażacy, żołnierze czy agenci celni. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego prowadzona była specjalność stworzona właśnie z myślą o przyszłych policjantach i policjantkach. Zajęcia na takiej specjalności lepiej przygotują do podjęcia pracy w policji i pozwolą studentom na lepsze zrozumienie specyfiki wymarzonego zawodu. 

Specjalność służby specjalne i policyjne na Uniwersytecie WSB Merito

Osoby, które zdecydują się na  na Uniwersytecie WSB Merito nie tylko poznają funkcjonowanie policji i zasady jej działania, ale również zdobywają umiejętności, które przydadzą im się później podczas służby. Studenci uczą się m.in. tajnik i technik interwencji, dowiadują się jakie czynności muszą podjąć na miejscu zdarzenia oraz jakie są uprawnienia i obowiązki funkcjonariusza. Oprócz tego zdobywają wiedzę z rozszerzonego zakresu pierwszej pomocy (potwierdzoną certyfikatem) i uczą się praktycznych aspektów prawa karnego i prawa wykroczeń – znajomość tych przepisów jest niezbędna w pracy policjanta. 

Po ukończeniu studiów absolwenci tej specjalności (o ile przejdą testy sprawnościowe) powinni bez przeszkód dostać się do pracy w policji; będą też oswojeni z procedurami obowiązującymi na służbie, a dzięki wiedzy zdobytej na studiach bez problemu zaadaptują się w nowym środowisku zawodowym. Warto też pamiętać, że dyplom ukończenia studiów na takiej specjalności może być później niezwykle przydatny przy ubieganiu się o awans. Z tego względu na studia policyjne na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne decydują się również osoby, które już pracują jako funkcjonariusze, ale zależy im na dalszym rozwoju w strukturach policji. 

Artykuł sponsorowany