niedziela, 28 czerwca 2026 06:12
Reklama

„Obycie umila życie” - mistrzowie savoir-vivre

GNIEW. Uczniowie z gniewskiego gimnazjum brali udział w projekcie „Obycie umila życie”. Odbyło się już uroczyste podsumowanie programu oraz rozstrzygnięcie czterech konkursów.
„Obycie umila życie” - mistrzowie savoir-vivre
21 listopada w Gimnazjum im. gen. J. Hallera w Gniewie obchodami Światowego Dnia  Życzliwości i Pozdrowień zainaugurowano kolejną edycję projektu „Obycie umila życie”.

Uściski od pani dyrektor
Święto to wywodzi się z USA, gdzie zaczęto obchodzić je pod nazwą World Hello Day w 1973 r. Z Dniem Życzliwości najbardziej kojarzy się akcja „Free Hugs” (Darmowe uściski). W gimnazjum już od wczesnych godzin rannych wchodzących do szkoły uczniów witały uściskami panie dyrektor, a samorząd szkolny przypinał każdemu plakietkę „Znajdź się wśród życzliwych”.
Tego dnia uczniowie mogli sfotografować się w bardzo życzliwej makiecie. Można było obdarować innych cukierkami. Zapełniano też Koszyk Słodkiej Życzliwości, bo jak podkreślali organizatorzy obdarowywać innych jest dużo przyjemniej niż brać.  Przedstawiciele rady samorządu przypinali uczniom wspomniane plakietki „Znajdź się wśród życzliwych”. Klasy miały spotkania w specjalnej kawiarence, gdzie uczniowie robili sobie zdjęcia, mogli przesłać życzliwe życzenia i otrzymać wróżbę od wróżki Życzliwki. Kartki z pozdrowieniami i życzeniami przesłano także do gniewskich zakładów pracy oraz absolwentów szkoły, prosząc o wsparcie programu stypendialnego „Solidarni”(nr konta stypendialnego w ramce poniżej).

Najżyczliwsi wybrani
W ramach projektu ogłoszono cztery konkursy związane z zasadami savoir-vivre. Najpierw w każdej klasie wybrano najżyczliwszą dziewczynę i chłopca. Następnie, 13 grudnia, spotkali się oni podczas eliminacji. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 10 osób: Paulina Kowalewska, Natalia Opiłowska, Marta Kruża, Agata Lubińska, Paulina Kowalewska, Michał Bałdowski, Mikołaj Bobek, Błażej Stawicki, Wiktor Małolepszy i Dawid Raksimowicz.

Co zrobić, gdy złapie cię czkawka?
Finał „życzliwych” konkursów, a zarazem podsumowanie projektu „Obycie umila życie” odbył się 21 grudnia w auli gimnazjum. Uroczystość poprowadziła nauczycielka Anna Klimek. Przedstawiła ona zebranym „10” laureatów w konkursie na mistrza i mistrzynię savoir-vivre. Młodzi ludzie wylosować musieli numerki i w tej kolejności odpowiadali na pytania. Dotyczyły one relacji damsko męskich, tego jak należy zachowywać się w szkole, w domu i podczas posiłku. Oprócz części teoretycznej kandydaci na mistrzów wykazać się musieli wiedzą praktyczną. Układali życzenia świąteczne używając wskazanych przez jury słów, zawiązywali krawat lub „kulturalnie” jedli ptysia. Oprócz jury swoje głosy na kandydatów oddawały też obecne na sali osoby pełnoletnie. Po zliczeniu wszystkich punktów okazało się, że mistrzynią savoir-vivre została Klaudia Lampert, a mistrzem Michał Bałdowski.

Uśmiech, dyskrecja...
- Dobre maniery są nieśmiertelne - mówiła podczas uroczystości pedagog szkolna Walentyna Czapska. - Bez względu na to w jakich czasach żyjemy, pragniemy opierać wzajemne stosunki na poszanowaniu godności człowieka, tolerancji, uprzejmości  i życzliwości. Powinniśmy postępować tak, jak chcielibyśmy, aby inni zachowywali się w stosunku do nas. Najogólniej, zasady savoir-vivre'u to: uśmiech, uprzejmość, życzliwość, punktualność, dyskrecja, lojalność i grzeczność.
Kiedy jedna grupa uczniów walczyła o tytuł mistrzów savoir-vivre, w międzyczasie rozstrzygnięto kolejne konkursy. Poznano zwycięzców w literackim konkursie „W gimnazjum uczę się trudnej sztuki uprzejmości i życzliwości”, plastycznym „Rysujemy komiks dotyczący sytuacji, z których można nauczyć się, jak się zachować” i recytatorskim „Wesołe wierszyki o zachowaniu”.
Celem konkursów było przypomnienie zasady, iż aby zasłużyć na życzliwość innych, samemu trzeba się na nią zdobyć, inspirowanie młodzieży do życzliwych działań i zachęcenie do kreatywności i aktywności twórczej.
Projekt „Obycie umila życie” zrealizowany został ze środków Urzędu Miasta i Gminy Gniew.

Laureaci konkursów
• Konkurs plastyczny - rysujemy komiks dotyczący sytuacji, z których można nauczyć się, jak się zachować: 1. Mateusz Nowak, 2. Joanna Piątek, 3. Sylwia Lisewska.
• Konkurs literacki „W gimnazjum uczę się trudnej sztuki uprzejmości i życzliwości”: wyróżnienie - Karolina Brzóska.
• Konkurs recytatorski „Wesołe wierszyki o zachowaniu”: 1. Małgorzata Wiecka i Magdalena Wohlert, 3. Mikołaj Bobek.
• Mistrzyni savoir-vivre gim. Gniew: Klaudia Lampert.
• Mistrz savoir-vivre gim. Gniew: Michał Bałdowski.

Pomóc uzdolnionym
Przypominamy, aby wesprzeć młodych uzdolnionych mieszkańców gminy Gniew, można przekazać chociaż drobną kwotę na poniższe konto:                                           
Fundacja Świętego Mikołaja, ul. Przesmyckiego 40, 05-500 Piaseczno. Nr konta: 46 1090 0004 9149 0000 0000 0035. Tytułem: Darowizna na stypendia w szkole Gimnazjum, 83-140 Gniew, ul. 27 Stycznia 1.

Zasady savoir-vivre
Swoją wiedzę z zasad savoir-vivre można łatwo sprawdzić:
• Jakich sztućców należy używać, aby jeść podaną na obiad rybę?
A) Należy używać dwóch widelców, B) Rybę je się jednym widelcem, C) Rybę je się nożem i widelcem.
• Kiedy można bić brawo w teatrze?
A) Po każdym akcie, B) Na pierwsze wejście znanego aktora, C) Po szczególnie znakomicie odegranej scenie.
• Co można zrobić ze zużytą chusteczka higieniczną?
A) Wrzucić do kosza na śmieci, B) Wrzucić do popielniczki, C) Schować do kieszeni i wyrzucić w domu.
• Przy wejściu do sklepu często w drzwiach robi się zator. Kto ma pierwszeństwo: wchodzący do sklepu czy wychodzący?
A) Pierwszeństwo mają wchodzący, B) Pierwszeństwo mają wychodzący, C) Jeżeli wchodzą kobiety lub osoby starsze, nastolatki powinny poczekać.
• Kto pierwszy podaje dłoń do powitania?
A) Osoba dorosła nastolatkowi, B) Chłopak pierwszy podaje rękę dziewczynie, C) Dziewczyna pierwsza podaje rękę chłopakowi.
• Otrzymałeś od gości prezent. Kiedy go rozpakować?
A)    Obojętnie, kiedy, B) Po wyjściu gości, C) Zaraz przy gościach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama